KREDYCIAK-Opinie, forum

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Banki

OCENA ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ

 
Ocena: Ocena wątku: 2 głosów, 4.50 średnia.
Linki sponsorowane


stare 07-07-2010, 15:02   #1
A.G.
 Przed bankiem niestety nic się nie ukryje. Jeśli staramy się o kredyt lepiej od razu wspomnieć o wszystkich swoich zobowiązaniach. Warto również nie naciągać faktów, bo i tak wszystko wyjdzie na jaw. Analitycy zajmujący się oceną zdolności kredytowej bardzo wnikliwie przeglądają historię bankową klienta. O czym powinniśmy jeszcze wiedzieć zanim wybierzemy się po kredyt? Co biorą pod uwagę analitycy wyliczając zdolność kredytową?


Im więcej kredytów tym gorzej..


Zobacz jak obliczyć zdolność kredytową

Niestety wśród wielu panuje opinia, że jeśli mamy kredyt, który spłacamy rzetelnie i nigdy nie spóźniamy się ze spłatą to zapunktujemy w banku. W rzeczywistości jednak, duża liczba różnego rodzaju innych kredytów bardzo źle wpływa na ocenę zdolności kredytowej. Mogą to być nawet dobrze spłacane kredyty.

Coraz częściej analitycy podkreślają, jak ważne jest zamkniecie niektórych zobowiązań. Jednak ten proces trwa niestety bardzo długo co utrudnia o staranie się o większy kredyt. Obecnie nie sprawdzana jets także tak wnikliwie kondycja przedsiębiorstwa, w której był zatrudniony klient.Jeszcze rok temu sprawdzali to bardziej dokładnie. Zawodom, które były w szczególny sposób narażone na zwolnienia np. stoczniowcy, bankierzy i inni finansiści mieli ogromny problem z uzyskaniem kredytu na mieszkanie.

O kredycie mogą zapomnieć osoby, które zataiły przed bankiem, że spłacają jakieś zobowiązania nieterminowo. Opóźnienia w spłacie kredytu nie mogą być większe niż 30 dni. Jeśli klient spóźniał się ze spłatą, problem z otrzymaniem kredytu może mieć jeszcze przez pięć lat od momentu wystąpienia opóźnienia. Banki są szczególnie wyczulona na osoby, które w przeszłości nie radziły sobie z obsługą zobowiązań.

Przygotuj dokładną dokumentacje

Banki bardzo cenią sobie jeśli klient starający się o kredyt, przygotuje dla nich komplet informacji o swoich zobowiązaniach. Dlatego tak ważne jest wyjaśnienie dokładnie wszelkich niejasności. Wielu klientów w tytule przelewu wpisuje “spłata pożyczki” albo “rata” takie pozycje należy wyjaśnić bankowi, żeby nie było wątpliwości czy dany klient nie posiada jeszcze żadnego dodatkowego zobowiązania. Warto również przynieść wszelkiego rodzaju zaświadczenia albo dokumenty z pracy o stałym zatrudnieniu.Szczególnie dokładnie powinni przejrzeć dokumentacje przedsiębiorcy, który w banku starają się o kredyt. Wszelkie nieścisłości powinny być z góry wyjaśnione.

Banki bardzo ostro podchodzą do klientów, którzy mogą wyłudzić kredyt. Fikcyjne źródła dochodów, kupowanie nieruchomości po zawyżonej cenie, czy nierealny kosztorys budowy mogą narazić kredytobiorcę na spore kłopoty.

Nie warto również przed bankiem zatajać faktu posiadania już jednego samochodu, innego mieszkania, działki czy jakiej informacji o posiadanym majątku.


Przykładowe wyliczenie zdolności kredytowej dla 3-osobowej rodziny


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 07-07-2010, 23:27   #2
zet
Ja rozumiem, że zdolność kredytowa to bardzo ważna sprawa, ale wymaganie tego przy kredycie refinansowym to jest nawet nie kpina tylko debilizm. Przecież kredyt refinansowy lub konsolidacyjny bierze się właśnie po to żeby zmniejszyć swoją ratę.
zet jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-08-2010, 19:49   #3
*gostek*
Cytat:
Napisał zet Zobacz post
Ja rozumiem, że zdolność kredytowa to bardzo ważna sprawa, ale wymaganie tego przy kredycie refinansowym to jest nawet nie kpina tylko debilizm. Przecież kredyt refinansowy lub konsolidacyjny bierze się właśnie po to żeby zmniejszyć swoją ratę.
No to co zet napisał to też niezle rozwiązanie. Banki chciałyby udzielać kredytów konoslidacyjnych osobom nie zadłużonym. Ale przecież po to ten kredyt jest, żeby spłacić inny. A może, po prostu oczekują, że ktoś będzie miał 5 tysięcy kredytu i 200 zł pożyczki i pójdzie za namową doradcy i zaciągnie kredyt na konsolidacje długu. Bez sensu. Wiadomo, że oferta takiego kredytu jest atrakcyjna dla klientów, którzy mają do spłaty np. kredyt mieszkaniowy, samochodowy i pożczykę gotówkową. Szkoda bardzo, żeby wymagać od takiej osoby nienagannej historii kredytowej. Wiadomo przecież, że zdolność kredytowa takiego klienta jest mocno ograniczona. W jaki sposób więc wylicza się zdolność przy kredycie konsolidacyjnym? Czy tak samo jak w przypadku zwykłego kredytu?
*gostek* jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-24-2012, 14:15   #4
Sebek1980
Dziwne, bo przecież po kredyt konsolidacyjny przychodzą ludzie z obniżoną zdolnością kredytową lub z zupełnym jej brakiem - z powodu innych zobowiązań, których nie są w stanie spłacić. Nie wiem dokładnie jak to jest robione, ale w tej sytuacji zadłużenie, które miałoby podlegać konsolidacji nie powinno być w ogóle brane pod uwagę - w końcu jest to "część składowa" nowego zadłużenia.
Sebek1980 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-25-2012, 15:03   #5
wroclove
Jeśli nie zdołamy pozytywnie przejść przez system scoringowy to każdy ban odrzuci na wstępie nasz wniosek kredytowy. Istnieje jednak parę "chwytów", które skutecznie powiększą zdolność kredytową. Tym samym zwiększy się szansa na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Co należy zrobić przed ubieganiem się o kredyt:

- zlikwidować wszelkie karty kredytowe
- obniżyć miesięczny koszt utrzymania gospodarstwa domowego
- nie brać nić na kredyt
- w najgorszym wypadku pozbyć się samochodu: obniży to kolejne miesięczne wydatki
- stać się aktywnym klientem banku np. poprzez częste płatności kartą debetową
- można też wypracować dobrą historię kredytową np. zaciągając małą pożyczkę, którą spłacimy bez jakichkolwiek komplikacji
wroclove jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-13-2012, 10:30   #6
Wera_nika
Do zaciągnięcia większego zobowiązania finansowego można się przygotować wcześniej. Co by później się nie okazało, kiedy już pieniądze sa nam bardzo potrzebne, że bank nie udzieli nam kredytu. Zgodnie z wcześniejszymi wypowiedziami należy być aktywnym użytkownikiem karty, tym bardziej jeśli o kredyt staramy się w rodzimym banku. Karta kredytowa nie jest naszym pomocnikiem, kredyt w karcie potrafi skutecznie odstraszyć bank przed udzieleniem nam kredytu. Dobrym pomysłem są natomiast zakupy na raty, wówczas można sobie wypracować dobrą historię kredytową, zwiększyć swoją wiarygodność.
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-13-2012, 12:59   #7
Sebek1980
Zgadzam się z powyższą wypowiedzią dotyczącą zakupów na raty. Właśnie w ten prosty sposób wypracowałem sobie zdolność kredytową i dobry "życiorys". Zapożyczając się przy zakupach ratalnych na kwoty nie przekraczające tysiąca złotych, zbudowałem sobie taką dobrą opinię, że gdy byłem w potrzebie, bez problemu przyznano mi kredyt gotówkowy na kwotę 35 tysięcy. Oczywiście warunkiem była regularna i terminowa spłata.
Sebek1980 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-13-2012, 19:27   #8
liptonman
Przyznacie, że jest to trochę paradoks. Zanim wezmę poważny kredyt hipoteczny, zaciągnę małą pożyczkę w docelowym banku i wyrobię sobie „dobrą markę” w oczach kredytodawcy. Czasami myślę, iż wielu potencjalnych kredytobiorców pada ofiarą bezdusznych systemów scoringowych w bankach podczas weryfikacji zdolności kredytowej…gdyby banki podchodziły do klientów bardziej indywidualnie to myślę, że byłoby to postępowanie korzystne dla obu stron. Jak można opiniować wypłacalność klientów na podstawie mikrokredytów w odniesieniu do „hipotek”?
liptonman jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-12-2014, 09:22   #9
Hrabia
Mogę potwierdzić, że podstawa to dobra współpraca z bankiem. Kiedyś, kiedyś, dawno brałem dużo kredytów w niejakim GE Capital Bank i teraz jak to już jest BPH to stale wydzwaniają do mnie i oferują kredyty "dla najlepszych klientów"
  Odpowiedź z Cytatem
stare 08-15-2015, 12:34   #10
Alexy
@liptonman zbyt uproszczasz tematy. Widać, że zbyt dużo nie miałeś do czynienia z kredytami w bankach. Żeby wyrobić sobie historię kredytową i wiarygodność, to trzeba czegoś więcej niż tylko jednego małego kredytu wziętego wcześniej. Trzeba się trochę nagimnastykować - kilka różnych kredytów, karty kredytowe, spłacać itp.
Dodatkowo banki spokojnie podchodzą indywidualnie do klientów - jak same widzą dobrego klienta, to uganiają się za nim ze wszystkim.
  Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
jak oblicza się zdolność kredytową online


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Kredyt hipoteczny bez zdolności kredytowej i bez bik zet 6 04-07-2017 20:52
Kalkulator zdolności kredytowej zet 20 02-02-2015 13:01
Pożyczki i Kredyty bez zdolności kredytowej Wyrobnik 3 07-12-2014 13:18
Lublin Pożyczki bez zdolności kredytowej! Pozyczajacy 1 03-21-2013 19:37