KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Banki

POLACY PŁACĄ NAJWYŻSZE PROWIZJE W EUROPIE

 
Oceń temat
Linki sponsorowane


stare 07-31-2010, 17:46   #1
A.G.
 Polska to jeden z tych krajów, gdzie jeszcze w wielu sklepach klienci nie mogą płacić kartą. Firmy pragną obniżenia opłat za transakcje bezgotówkowe. Jak się okazuje koszty są w naszym kraju kilkakrotnie wyższe niż w innych krajach europejskich. Staje się to jedną z barier rozwoju handlu i usług w Polsce. Wysokie koszty, które są ponoszone na rzecz banków skutecznie ograniczają konkurencyjność naszej gospodarki.

Według opublikowanych ostatnio danych w Polsce działa obecnie 230,6 tysięcy terminali do przyjmowania transakcji bezgotówkowych. Jeśli by porównać to do liczby sieci samych sklepów spożywczych, widać że jest ich stanowczo za mało. Trzeba również zauważyć, że w niektórych sklepach takich jak hipermarkety działa kilkanaście terminali. 100 tysięcy punktów-tyle jest samych sklepów z artykułami spożywczymi w Polsce. Do tego jeszcze trzeba doliczyć palcówki usługowo-handlowe, centra rozrywkowe, restauracje i bary i inne sklepy. Niestety w wielu tych punktach nie można jeszcze płacić kartą.

Największa polska sieć handlowa Biedronka wciąż pozostaje bez możliwości płatności bezgotówkowych. Dzieje się tak z prostego powodu. Prowizje za korzystanie z karty są zbyt wysokie. Często zdarza się, że szczególnie w miejscach gdzie sklepy narzucają niskie marże, kartą trzeba zapłacić więcej tak jest np. w sklepach sieci Lidl. Klienci muszą zakupić produktu na łączną kwotę co najmniej 20 zł.

Co ciekawe przedsiębiorcy skarżą się na zbyt wysokie prowizje również w krajach, gdzie te stawki są dużo niższe niż w Polsce. W Wielkiej Brytanii prowizje są o połowę niższe niż w Polsce.

Problemem wysokich prowizji w naszym kraju zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 4 lata temu zostało narzuconych wiele kart na banki na łączną kwotę 164 mln złote. Za ustalanie prowizji między sobą zostały ukarane aż 20 banki. Co prawda banki odwołały się i sprawę wygrały, jednak według tegorocznej decyzji sądu apelacyjnego sprawa wróciła do ponownego rozpatrzenia.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 07-31-2010, 19:08   #2
Tytus
A mnie wkurzają najbardziej te małe sklepiki. Stoją gdzieś za przeproszeniem na zadupiu, z dala od bankomatu od jakiegokolwiek oddziału banku i nie umożliwiają nawet płatności kartą. Tracą na tym dużo więcej, niż by musieli zapłacić bankom prowizji. Ile takich klientów będzie, którzy chcą coś kupić a nie mogą. Niedawno wybrałem się do Trzęsacza nad morzem. Miasteczko niewielkie i urokliwe. Ale w moich oczach straciło. Gdziekolwiek chciałem zapłacić to nie mogłem- bo nie miałem gotówki. W większości punktów zarówno sklepów , stoisk z pamiątkami jak i barów nie ma możliwości płatności kartą. Wybrałem się nawet do restauracji, która wydawała mi się największa w tym mieście i okazało się, że tu też nie mogę kartą zapłacić. Jak zapytałem się jednego z mieszkańców gdzie mogę wypłacić pieniądze, czy jest tu jakiś bankomat w odpowiedzi usłyszałem, że nie ma tu żadnego. Porażka. Miasteczko nadmorskie. Kurort, który chętnie gości turystów a nie można nawet posługiwać się kartą.
Tytus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-15-2010, 19:30   #3
jabłonka
W takich turystycznych miejscowościach, bankomat, lub/i mozliwosć placenia kartą to podstawa. Turystów zniechęca brak mozliwości kupienia czegokolwiek bez wycieczki do sąsiedniego wiekszego miasta. Tez sie z tym spotykam, nawet teraz, jestem w jednej z mazurskich miejscowości, gdzie nie ma bankomatu i oczywiście na kartę tez nie kupie, a po kase trzeba 10km podjechać.
jabłonka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Wynagrodzenia najwyższe są w Warszawie A.G. 5 09-24-2014 16:11
Banki zapłacą grzywne za prowizje od płatności kartą A.G. 3 04-26-2010 10:07