KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Banki

POLACY WSTYDZĄ SIĘ SWOICH DŁUGÓW

 
Oceń temat
Linki sponsorowane


stare 03-19-2010, 00:54   #1
M.W.
 Wysoki odsetek zadłużonych Polaków skłonił firmę windykacyjną Kruk S.A do przeprowadzenia ankiety na temat co Polacy sądzą o zadłużeniach? Sondaż na zlecenie przeprowadziło Centrum Badań nas Zachowaniami Ekonomicznymi (CBnZE). Wyniki są dość zaskakujące, zważywszy na to, jak obywatele RP chętnie się zadłużają. Badanie odbyło się w dniach 14-16 luty 2010 za pośrednictwem Internetu, na reprezentatywnej grupie – 512 osób.

Okazuje się bowiem, że 55% ankietowanych osób uważa, że bycie zadłużonym jest powodem do wstydu. 31% myśli, że zadłużenie i wstyd, który ono powoduje są podyktowane nieporadnością finansową. Ci badani, którzy odpowiedzieli, iż zadłużenia należy się wstydzić, twierdzą, że świadczy ono o biedzie. Ludzie nie chcą być postrzegani jako nieporadni finansowo, co może przekładać się na kontakty z firmami windykacyjnymi oraz wierzycielami, u których owe zadłużenia powstały. Badanie CBnZE poniekąd potwierdziło te przypuszczenia, ponieważ około 30% Polaków odczuwa strach przed kontaktami z w/w firmami.

Ponad połowa osób poddanych badaniu (52%) uważa, że zaciąganie kredytów jest zbyt ryzykowne, nieco mniej, bo 41% podkreśla iż trzeba być niezwykle ostrożnym decydując się na pożyczkę, a 47% ankietowanych wskazało, że zadłużanie się jest czymś zwyczajnym. Ponad jedna trzecia osób przepytanych podczas badania sądzi, iż dług jest raczej problemem banku, a nie dłużnika. Z kolei zobowiązania jakie Polacy posiadają spłacane są zazwyczaj wg następujących priorytetów:

1. opłaty za czynsz i mieszkanie
2. raty kredytów mieszkaniowych

W dalszej kolejności są inne opłaty, np. raty kredytów gotówkowych, a na samym końcu znalazły się te za telefon i telewizję satelitarną. Ankietowani (34% z nich) przyznali się także, że zaciągali nowy dług na spłatę jakiegoś poprzedniego.

W związku z przeprowadzonym badaniem firma windykacyjna Kruk wprowadziła usługę, która ma usprawnić i ułatwić dłużnikom spłatę nieterminowych zobowiązań. Mowa tutaj o podpisaniu ugody dotyczącej spłaty zadłużenia, tak aby uniknąć spotkania z indykatorem i nie być traktowanym jako dłużnik. Firma umożliwiła także podgląd swojego zadłużenia w sieci, co być może usprawni i przyspieszy spłatę długu. Miejmy nadzieję, że zwiększy się liczba firm windykacyjnych, która pomoże dłużnikom w spłatach swoich zadłużeń, być może i same banki pokuszą się o łagodniejsze traktowanie swoich zadłużonych klientów, tak aby Ci chociaż małymi krokami pozbywali się nieterminowych zobowiązań. Grażyna Rokicka – prezes Stowarzyszenia Konsumentów Polskich uważa bowiem, że przekazywanie długów firmom windykacyjnym odbywa się zbyt szybko.


M.W. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 03-19-2010, 10:56   #2
HOME CREDIT
 
Należy wziąść również pod uwagę iż takich profesjonalnie działających firm windykacyjnych jak ''KRUK'' jest niewiele.

Dużo za to jet mikro firemek windykacyjnych ograniczajacych się do wymiany ''makulatury'' i wysyłek pism z szumnymi hasłami pisanymi wielkimi literami gdzie stanowisko windykatora jest tylko i wyłacznie obsadzone w reklamie internetowej.

Działania takich firm raczej nic ciekawego nie wnoszą ponieważ po którymś pisemku otrzymanym od takiej micro firmy windykacyjnej,osoba zadłużona zaprzestaje otwierania tych listów.

Oby wiecej firm windykacyjnych otwierajacych sie frontem do klienta.
HOME CREDIT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-28-2012, 21:00   #3
wyjsc-z-dlugow
Faktycznie długi to nie powód do dumy, jednak należy pamiętać że długi mają nie tylko ludzie ubodzy ale również Ci postrzegani jako bogaci a nawet osoby z pierwszych stron gazet. Choć dług to nie jest powód do dumy nie powinno się od niego uciekać bo może to doprowadzić do załamania psychicznego. Warto mieć plan wyjścia z długów albo chociaż plan redukcji miesięcznych obciążeń. Zapraszam na swoją stronę:


wyjsc-z-dlugow jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-07-2012, 16:43   #4
PannaAnna
 
To fakt, że długi to wstydliwa sprawa, zwłaszcza, że wciąż mamy wścibskich sąsiadów, którzy to każdą niesioną w reku kopertę staraja sie wypatrzeć i sprawdzic co tam mamy...
no ale długi trzeba spłacać - nawet w ratach małych, byle do przodu
PannaAnna jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-23-2012, 11:29   #5
Sarola
Ale pamiętajmy także, iż Polacy wcale nie są społecznością która jest najbardziej zadłużona. Spójrzmy na przykład na anglików. Chyba nie ma obywatela mieszkającego w Wielkiej Brytanii, który nie miałby kredytu. Zapewne wynika to z łatwiejszego go uzyskania. Pożyczka czy kredyt to wcale nie wstyd. Nie wiem skąd takie przekonanie...
Sarola jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-18-2014, 13:46   #6
Handlarz
@Sarola porównujesz nas do Anglików albo Amerykanów i piszesz, że oni są wszyscy zadłużeni. OK, to jest normalne, ale pamiętaj także, że żyją w normalnych krajach i stać ich spłacać zobowiązania bez problemów z wypłat jakie dostają od pracodawców.
Jak jest w Polsce ? ....... Chyba tutaj nie trzeba tłumaczyć różnic. I to właśnie jest ten problem z kredytami w Polsce.
  Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
kto pomaga zadłużonym spłacać długi


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Oszukiwał oferując pomoc w spłacie długów A.G. 3 01-07-2011 20:15
Polacy nie chcą pracować Wera_nika 1 09-01-2010 13:45
Polacy nie oszczędzają A.G. 3 04-23-2010 11:14
Zmiany w ustawie o BIG - prywatne osoby będą mogły podać swoich dłużników. bankier 1 12-11-2009 12:17