KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Banki

JAK WYPŁACIĆ OSZCZĘDNOŚCI PO ZMARŁYM?

 
Ocena: Ocena wątku: 1 głosów, 4.00 średnia.
Linki sponsorowane


stare 03-23-2010, 23:00   #1
M.W.
 Pierwszą, kluczową sprawą w tej kwestii, jest odnalezienie środków. Osoba, która zmarła i pozostawiła nam jakiś spadek mogła mieć ulokowane środki w wielu, różnych instytucjach. Niestety może to okazać się o tyle trudne, gdyż nikt nie prowadzi bazy danych, dzięki której poszukiwania te stałyby się łatwiejsze. Nikt zatem nie pomoże nam ustalić, gdzie bliska osoba ulokowała swoje pieniądze.

W obecnej chwili szacuje się, że takich „zapomnianych” pieniędzy po zmarłych osobach znajduje się w instytucjach około 2 mld złotych. Kwota ta może być większa ponieważ nikt nie prowadzi statystyk. Instytucje dowiadują się o zgonie posiadacza danej inwestycji, dopiero w momencie zgłoszenia tego przez osobę trzecią. Tak więc raz założona lokata z dyspozycją odnowienia może trwać w nieskończoność jeśli nikt się po nią nie zgłosi.

Jak odnaleźć środki?

Na pewno trzeba uzbroić się w cierpliwość i przygotować się na trudności, które mogą powstać w trakcie tych poszukiwań. Niestety nie pomoże nam ani UOKiK, czy KNF. Jesteśmy zdani sami na siebie.
Przede wszystkim należy mieć ze sobą aktualny dokument, oraz akt zgonu osoby zmarłej, której środków poszukujemy. Z takim inwentarzem możemy udać się do banków w celu sprawdzenia, czy owa osoba posiadała w nim jakiegoś rodzaju oszczędności. Najlepiej jeśli mamy ze sobą postanowienie sądu o nabyciu spadku, ponieważ bank może wtedy od razu wszcząć procedurę wypłaty środków. Jeśli zaś okaże się, że jest się osobą uposażoną, wtedy formalności mogą być uproszczone. Środki w zależności od stopnia pokrewieństwa (zależy o jaki produkt chodzi), mogą być wypłacone od razu.

Warto także przeszukać domowy sekretarzyk z dokumentami, gdyż może on zawierać cenne dla nas informacje. Np. w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym posiadała polisę osoba, która zmarła. W jakim banku posiadała lokaty i na jakie kwoty one opiewały itp.
Odnalezienie takich dokumentów będzie bardzo pomocne, jednak nie oznacza to, że znaleźliśmy wszystkie instytucje, w których środki były przez osobę zmarłą gromadzone.

W instytucjach finansowych obowiązuje ochrona danych, więc jeśli chcemy poszperać dalej i nie spocząć na laurach, na podstawie dokumentów, które zostały odnalezione, koniecznie trzeba mieć ze sobą wspomniane już orzeczenie sądu o nabyciu spadku. Większość instytucji, np. Towarzystwa Ubezpieczeniowe, dopiero wtedy udziela jakichkolwiek informacji na temat swoich klientów.

Jeśli w grę wchodzi duży spadek, być może warto się wspomóc kancelarią prawną. Te jednak odpłatnie wykonują takie zlecenia.

Dobrze jest się zabezpieczyć


Jeśli deponujemy gdzieś swoje oszczędności, przystępujemy do funduszu inwestycyjnego, lub podpisujemy polisę ubezpieczeniową itp. warto od razu wskazać osobę, która odziedziczy po nas środki, bez konieczności wnoszenia do sądu sprawy o nabyciu spadku. Jest to tzw. zapis na wypadek śmierci. Takie dyspozycje ze strony właścicieli rachunków, polis, itp. znacznie przyspieszają procedury związane z odzyskaniem pieniędzy po osobie zmarłej.


M.W. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 08-23-2012, 09:49   #2
Mareczek33
Najlepszy w takich sytuacjach zawsze jest testament - zawsze to ułatwia sprawę. Z tego, co powiedział mi kiedyś znajomy prawnik, testament wcale nie musi być sporządzony w obecności notariusza. Wystarczy, że jest napisany i podpisany odręcznie przez osobę, po której dziedziczy się majątek. Ważna jest również data, bo zawsze liczy się ten sporządzony najpóźniej. Wiadomo - każdy testament można zaskarżyć i podważyć - wtedy zaczynają się schody... ale takich sytuacji nie da się uniknąć.
Mareczek33 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-23-2012, 12:24   #3
wroclove
Jest patent na to by ominąć całą tą procedurę spadkową. Wystarczy, że posiadacz danego konta złoży dyspozycję na wypadek śmierci. Wówczas środki objęte dyspozycją nie wchodzą do masy spadkowej i mogą być swobodnie odebrane przez wskazane osoby-do 75 tysięcy złotych.
wroclove jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-26-2012, 08:55   #4
tadeusz85
Dobre kruczki prawne, są dobre Dzięki za takie informacje na pewno się przydadzą w przyszłości kolego, pozdrawiam.
tadeusz85 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-03-2015, 13:18   #5
Ely 325
Jeżeli macie problem z uzyskaniem informacji na temat gdzie Wasi zmarli bliscy maja ulokowane fundusze finansowe – zapoznajcie się z firmą, która pomaga w odzyskiwaniu pieniędzy zmarłego z kont bankowych, funduszy inwestycyjnych, OFE, ZUS etc. Myślę że warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów. Dla przeciętnej osoby odnalezienie pieniędzy po zmarłym jest bardzo czaso- i pracochłonne. Przecięty koszt to około 8000 PLN.
Ely 325 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-09-2015, 16:42   #6
edytka
A masz może link do tej strony? Bo w sumie byłabym zainteresowanaaa Mam taką sytuację w rodzinie ze lepiej byloby skorzystac z dzialalnosci specjalistow
edytka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-05-2016, 08:23   #7
ferdek120
przeciętny koszt to 8 tyś? Skąd masz takie wyliczenia?
Zgadzam się z przedmówcą, który pisał o testamencie, że to najlepszy sposób
ferdek120 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-06-2017, 19:53   #8
chalwa
Nie obejdzie się bez sprytnego prawnika. Znajdź dobra kancelarie, a na pewno Ci pomogą. Z mojej strony mogę polecić tę: bartoszuk.com. Moja przyjaciółka miała bardzo podobna sytuacje i tam jej pomogli. Powodzenia.
chalwa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-30-2020, 17:00   #9
salivan20
Najlepiej jak przed śmiercią np. zmarły małżonek lub małżonka sporządzi testament w którym wymieni co ma przekazać osobie uposażonej, swojemu bliskiemu lub rodzinie, albo jak jest uposażenie z banku.
salivan20 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
które firmy pozabankowe są bezpieczne, co dobrego oferuje klientom pko bank polski


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Jak spłacić wcześniej kredyt i skąd wziąć środki? A.G. 7 06-02-2014 11:01
Czy opłaca się płacić karta kredytową? Ara 6 08-22-2012 12:44
Czym płacić za granicą? M.W. 4 08-07-2012 18:10
Dłużnicy zaczynają płacić Wera_nika 1 09-10-2010 14:31