KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Banki

RENEGOCJONOWANIE WARUNKÓW UMOWY KREDYTU-KREDYT RESTRUKTURYZACYJNY

 
Ocena: Ocena wątku: 1 głosów, 4.00 średnia.
Linki sponsorowane


stare 03-31-2010, 01:09   #1
A.G.
 Coraz więcej banków pozytywnie rozpatruje wnioski o zmianę warunków kredytu. Od półmroku do banków napływa nieustannie coraz większa liczba wniosków o restrukturyzację kredytu. Banki średnio rozpatrują takich wniosków po 10 tysięcy miesięcznie.

Jak podają specjaliści z Eurobanku i Lukas Banku niemal 60 % wszystkich próśb jest rozpatrywanych pozytywnie. Klienci, którzy zwrócili się do banku z wnioskiem o restrukturyzację nie musieli długo czekać na odpowiedź. Warunkiem jest dostatecznie dobrze umotywowany wniosek.

W Banku BPH w przeciągu ostatniego półrocza zostało restrukturyzowanych niemal 26,1 tysiąca kredytów. Jest to prawie 65 % wszystkich zaproponowanych restrukturyzacji zadłużeń. Podobny wynik ma PKO Bank Polski. Tam zostało zrestrukturyzowanych ponad 20 tysięcy zadłużeń.

Najwięcej wniosków o zmianę warunków umowy kredytowej dotyczy kredytów samochodowych i gotówkowych. Największym ryzykiem nieterminowych spłat charakteryzuje się kredyt konsumpcyjny. Udział tych kredytów w niespłacanych regularnie zwiększył się z 6,6 do 10,8 %.

W przypadku restrukturyzacji najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wydłużenie spłaty kredytu. W ten sposób zmniejsza się podstawa raty kredytu co staje się mniej uciążliwie dla miesięcznego budżetu domowego. Wiele banków oferuje swoim klientom również tzw. wakacje kredytowe, polegające na zawieszeniu spłaty zobowiązań przez pewien okres czasu.

Również w kwestii oprocentowania oraz redukcji części należnych odsetek można z bankiem ponegocjować. Fortis Bank oferuje swoim klientom możliwość skorzystania ze specjalnej oferty kredytu restrukturyzowanego, przeznaczonego na spłatę kredytów z zaległościami.

Jednak należy pamiętać, że wiele banków wprowadziło ograniczenia w dopuszczalnej zamianie warunków. Przykładowo w Banku BPH miesięczna rata może zostać zmniejszona maksymalnie o 30%. Również okres przez który klient spłaca pomniejszoną ratę jest ograniczony i wynosi maksimum 6 miesięcy.

Na pozytywną opinie i możliwość negocjacji mają głównie szanse osoby o nieciekawej sytuacji finansowej. Banki dokładnie analizują klienta i sprawdzają jego zdolności finansowe. Ważne jest również by udać się do banku, zanim jeszcze zaczną się problemy z terminową spłatą zobowiązania. Takie osoby niestety ale są odsyłane z banku z odmową.
.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 07-23-2012, 09:41   #2
Mareczek33
Myślę, że to bardzo dobre rozwiązanie - zwłaszcza przy kredytach długoterminowych. Wiadomo, sytuacja kredytobiorcy może się zmienić - na lepsze lub na gorsze i wówczas dotychczasowa forma spłaty staje się nieadekwatna do dochodów i sytuacji materialnej i wtedy najlepiej dostosować spłatę kredytu do nowych realiów.
Mareczek33 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-23-2012, 12:59   #3
wroclove
Najgorzej jest jak banki same zwracają się o zmianę warunków kredytowych. Takie działania nasiliły się w okresie wahań kursu franka szwajcarskiego. Wówczas osoby posiadające kredyt hipoteczny do 100 procent wartości nieruchomości, musiały dodatkowo ubezpieczyć niski wkład własny. Co gorsza szalejące wahania kursowe znacząco powiększały kwotę ubezpieczenia.
wroclove jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-31-2012, 22:44   #4
Karinka
no właśnie dzisiaj słyszałam w radiu, że któryś z banków rozsyła na kredytobiorców pisma z żądaniem spłaty części kredytu lub z dodatkowym ubezpieczeniem w momencie, gdy wartość nieruchomości jest niższa niż kwota udzielonego kredytu hipotecznego
Karinka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-29-2012, 23:02   #5
wroclove
Mało kto wie, że warunki kredytowe można negocjować zarówno na etapie składania wniosku jak i podczas trwania właściwego okresu kredytowania. Jednak najczęściej renegocjacji warunków dokonuje się w trakcie kredytowania np. z przyczyn finansowych tzn. utraty pracy. Wówczas posiadacze kredytów szukają oszczędności wnioskując o rezygnacje z ubezpieczenia lub dodatkowego zabezpieczenia. W niektórych sytuacjach kredytobiorcy chcą wydłużyć okres spłaty.
wroclove jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Zawarcie umowy z deweloperem – na co uważać ? M.W. 5 03-25-2019 17:48
Zakupy na raty- jak odstąpić od umowy? A.G. 8 12-22-2014 14:27
Kredyt refinansowy- refinansowanie kredytu hipotecznego i gotówkowego A.G. 2 06-23-2014 20:36
Dokumenty wymagane do podpisania umowy z bankiem M.W. 2 05-31-2010 11:59