KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Banki

MARŻA KREDYTU-JAK JEST LICZONA I JAKA JEST JEJ WYSOKOŚĆ?

 
Ocena: Ocena wątku: 3 głosów, 4.33 średnia.
Linki sponsorowane


stare 04-13-2010, 14:35   #1
A.G.
 Banki doliczają do wskaźników na podstawie, których ustalają oprocentowanie kredytów marżę. Marże zazwyczaj są stałe przez cały okres kredytowania. Dlatego też warto zwrócić na nie uwagę, jeśli zamierzamy w najbliższym czasie zaciągnąć kredyt. W dobie tak ogromnej konkurencji na rynku finansowym coraz więcej banków pozwala również negocjować jej wysokość.

Oprocentowanie kredytu zależy od dwóch wartości. Wysokości marzy, która jest stała i wysokości WIBOR lub EURIBOR w przypadku kredytów w walucie obcej. Dwie ostatnie wartości to wartości zmienne. Ich wysokość jest aktualizowana w cyklu 3 lub 6 miesięcznym.

Oprocentowanie kredytów w złotówkach i euro

WIBOR + 3 pkt. marży= oprocentowanie kredytu w złotówkach

EURIBOR+ 4pkt. marży=oprocentowanie kredytu w euro


W poprzednim miesiącu spadł koszt finansowania kredytów w złotówkach, euro i frankach szwajcarskich. Bez zmian natomiast wciąż pozostaje średni poziom marż dla kredytów denominowanych do dolara amerykańskiego.


Najbardziej obniżeniu uległy marże w przypadku kredytów denominowanych do franka szwajcarskiego. W ich wypadku spadek wyniósł 0,5 % i obecnie wynosi ok. 4,88%. Banki obniżyły marże łańcuchowo. Z pewnością pewnego rodzaju popchnięciem ku temu były posunięcia Banku Nordea i Alior, które jako pierwsze obniżyły marże.

Również średnie marże kredytów w euro uległy zmniejszeniu. Ostatnio swoje marże zmniejszyły banki z grupy BRE. Co przyczyniło się w rezultacie do spadku poziomu średniej marży dla tych kredytów do poziomu 3,98%.

Największe marże pobierają banki, które udzielają kredytów w amerykańskiej walucie. Obecnie średnia marża dla kredytów w dolarach wynosi 5,65 %.

Najmniejsze marże obecnie są obierane od osób, które zaciągają kredyt w rodzimej walucie. Średni poziom marż dla kredytów wyniósł 2,99 %.

Wraz z zakupem dodatkowych produktów często maleje marża. Marża może być nawet niższa o 100% niż w ofercie standardowej kredytu, jeśli klient zdecyduje się na zakup ubezpieczenia albo karty kredytowej również ubezpieczonej.

Średni poziom finansowania ofert crosssellingowych dla kredytów w złotówkach wynosi 2,07 %.

W przypadku kredytów w obcej walucie marże kształtują się następująco:
Kredyty w euro – 2,40 %
Kredyty w dolarach -3,70%
Kredyty we frankach szwajcarskich- 3,73 %


Należy jednak zwrócić uwagę, że w przypadku ofert corsssellingowych faktyczny koszt kredytu może być wyższy niż w przypadku oferty standardowej.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 12-18-2011, 21:24   #2
Wyrobnik
Zaczynam się rozglądać za kredytem hipotecznym i przyznam, że marże są straszne. Wiele ofert jest tak zagmatwanych, że sam nie mam pojęcia o co chodzi.
Wyrobnik jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-20-2012, 16:53   #3
Karinka
tak naprawdę nigdy nie mogę zrozumieć co to jest ta marża i dlaczego jeszcze banki ją doliczają skoro pieniądze i tak pożyczane są na procent? to jakieś kompletne złodziejstwo doliczanie tej marży nie uważacie ? bank pożycza pieniądze którymi dysponuje na procent i jeszcze do tych procent dolicza jakieś marże i prowizje i cholera wie co jeszcze ????
Karinka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-23-2012, 13:23   #4
Mareczek33
Też mnie to zastanawia. Jak nie odsetki to prowizja, jak nie prowizja to marża, jak nie marża to jeszcze jakieś ubezpieczenie... Same koszty. Myślę, że służy to też między innymi po to, żeby wciskać ludziom bajeczki o zerowych odsetkach i innych takich - ludzie dadzą się nabrać na zero procent odsetek, za to zapłacą 150% marży, o której nie będzie ani słowa w reklamie...
Mareczek33 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-23-2012, 13:51   #5
wroclove
Marża to po prostu narzut banku stosowany w ofertach kredytowych. Wartość marży ustalana jest wyłącznie przez banki i nie ma ona nic wspólnego ze wskaźnikami(typu stopy procentowe) publikowanymi przez NBP. Oczywiście stosowane marże nie mogą odbiegać wartością od standardów. Nad wszystkim czuwa Komisja Nadzoru Finansowego.
wroclove jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-15-2014, 13:23   #6
Sosietka
Czy jest zatem ustalona jakaś górna granica marż dla banków ? Dajmy na to, że przy kredycie hipotecznym nie może być wyższa niż tyle i tyle ?
  Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
jakie marże i oprocentowanie mają banki


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Czym jest pożyczka lombardowa? Ara 5 08-21-2015 14:45
Co oznacza i co to jest Forex? A.G. 3 01-26-2015 00:43
Gdzie jest najwięcej nierzetelnych dłużników? A.G. 2 12-15-2014 13:39
Jaka jest płaca minimalna w Polsce? A.G. 7 07-10-2014 07:30
Jaka jest stabilność Polbanku ? M.W. 1 07-31-2012 22:48