KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Banki

KARTA KREDYTOWA- CO NALEŻY WIEDZIEĆ I O CZYM PAMIĘTAĆ..

 
Oceń temat


stare 04-19-2010, 22:18   #1
A.G.
 Ogólnodostępność kredytów na karcie sprawiła, że coraz więcej osób je zaciąga. Niestety wielu klientów nie pamięta, że jest to wciąż kredyt i to na dodatek bardzo kosztowny.O czym powinni pamiętać posiadacze kart albo osoby, zainteresowane tym produktem bankowym?

Komisja Nadzoru Finansowego apeluje, rośnie liczba nie spłacanych kredytów na kartach. Dlatego też na zaciąganie kredytów na karcie powinny decydować się osoby zdyscyplinowane.

Limit na karcie…

Limit kredytowy jest to określona maksymalna kwota zadłużenia. Do jej wysokości właściciel karty może dokonywać transakcji. Wysokość limitu jest uzależniona głównie od opłat i prowizji związanych z użytkowaniem karty. Ponadto limit jest uzależniony od odsetek naliczanych od kwot dokonywanych transakcji.

Odsetki i okres bezodsetkowy

Każdy bank ustala indywidualnie sposób naliczania odsetek oraz spłaty kredytu. Odsetki są naliczane po pewnym czasie tzw. grace period. Zwykle ten okres wynosi od 54 do 56 dni. Okres ten dotyczy z zasady tylko transakcji bezgotówkowych. Należy pamiętać, że wypłaty z bankomatów są obciążone najczęściej dodatkową opłatą. Od każdej wypłaty z bankomatu naliczane są odsetki od dnia dokonania wypłaty gotówki z konta.

Spłata zadłużenia..

Banki zazwyczaj wymagają stałej comiesięcznej spłaty. Zazwyczaj jest to spłata minimalna obejmująca tylko część zaciągniętego kredytu.


Koszty dodatkowe..


Właściciele karty muszą się liczyć, że jej posiadanie liczy się z koniecznością uiszczenia szeregu opłat. Z utrzymaniem karty łączą się takie koszty jak : ubezpieczenie, przekoczenie limitu karty, zmiana limitu karty, opłata za wydanie karty (karty dodatkowe), za wznowienie karty, za transakcje gotówkowe, obsługa zadłużenia, wydanie zaświadczenia o stanie zadłużenia, zastrzeżenie karty, przewalutowanie transakcji.

Zdolność kredytowa…

Karta kredytowa w dużej mierze osłabia zdolność kredytową. Przyznany na karcie kredyt limit środków dostępnych jest brany pod uwagę jako rzeczywiście zaciągnięty kredyt ( nawet jeśli limit nie został wykorzystany w pełni). Karta kredytowa osłabia ocenę zdolności kredytowej nawet w przypadku kiedy faktycznie klient z niej nie korzysta. Niestety ale właściciele musza się liczyć z problemami przy zaciąganiu innych kredytów np. hipotecznych, mieszkaniowych , samochodowych.

Karta za granicą…

Posiadacze kart będący za granicą kraju muszą liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów przewalutowania transakcji. Bardzo często przewalutownie jest podwójne. Oznacza to, że wpierw zamieniana jest waluta danego kraju na euro, a następnie na złotówki. Ponadto banki naliczają sobie wysoką prowizję za taką operację.

Nieuprawnione transakcje…

Właściciele kart kredytowych odpowiadają za nieuprawnione transakcje dokonane kratą do wysokości 150 euro. Dla jednych jest to nie wiele, dla innych jest to znaczna kwota. Właściciel karty odpowiada za transakcje nieuprawnione jeśli doszło do nich nie z winy posiadacza karty.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-20-2010, 12:52   #2
zet
Najważniejsze co trzeba wiedzieć, a o czym większość nowych posiadaczy kart zapomina to jest to, że to zadłużenie wcześniej czy później trzeba spłacić. A najlepiej spłacać to w terminie bo potem koszty i odsetki są wręcz kosmiczne.
zet jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare Dzisiaj
Kredyciak.pl


Linki sponsorowane

Komentarz

Tagi
gdzie najszybciej dostanę kartę kredytową, gdzie jest największy kredyt w karcie, jaki polecacie kredyt obrotowy w rachunku


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Karta kredytowa na preferencyjnych warunkach M.W. 3 06-29-2016 14:29
Prestiżowa karta kredytowa M.W. 2 06-25-2014 14:19
Karta kredytowa a zdolność kredytowa i BIK A.G. 3 06-16-2014 17:05
Karta kredytowa Allianz Auto M.W. 2 07-31-2012 22:17