KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Banki

KONTO INTERNETOWE ZAGROŻONE – UWAGA NA WIRUSA ZEUS!

 
Oceń temat
Linki sponsorowane


stare 04-24-2010, 12:41   #1
M.W.
 Eksperci zajmujący się zabezpieczeniami przestrzegają przez nowym wirusem skierowanym przede wszystkim w klientów banków on-line, czyli takich, którzy korzystają z obsługi swojego rachunku przez Internet.

Mowa o wirusie o nazwie Zeus. Jest to wirus, który zapisuje loginy i hasła potrzebne do zalogowania się w bankach internetowych.

Firma Trusteer, która zajmuje się zabezpieczeniami twierdzi, że wirus Zeus występuje obecnie w przynajmniej w jednym na trzy tysiące komputerów użytkowanych w Wielkieb Brytanii i USA. Trusteer przebadała około 5,5 mln komputerów. Uważa, że zagrożenie dotyczy w szczególności użytkowników dwóch najbardziej popularnych przeglądarek internetowych: Microsoft Internet Explorer i Mozilla Firefox.

Wirus, zdaniem Amit Klein z Trusterr w wywiadzie z BBC, rozprzestrzenia się bardzo szybko. Trzeba więc zachować szczególną ostrożność. Zeus nadal się roznosi i zagraża użytkownikom Internetu, pomimo działań podjętych w marcu, kiedy to udało się odciąć od sieci kazachskiego dostawcę Interneru, którego infrastruktura posłużyła przestępcom do rozpowszechnienia wirusa.


M.W. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 04-24-2010, 15:19   #2
A.G.
 
Ciekawa jestem czy ta firma Trusteer nie robi sobie darmowej reklamy. Takie sanie paniki na tak drażliwym polu jakim jest bezpieczeństwo transakcji bankowości internetowej jest bardzo skuteczne. Nie zdziwiłabym się gdyby ta firma zaoferowała jeszcze jakąś szczepionkę albo "jedyny w swoim rodzaju" skaner który mogłby wykryć i wywalić wirusa. Oczywiście tylko ta firma i tylko produkty tej firmy mogą sobie z tym poradzić

Nie przecze, że wirus jest szkodliwy. Bo jak w większości przypadków wirusów nie są one obojetnę dla komputera. Jednak jeśli chodzi o ibanking to było wiele przypadków fałszowania stron, podszywania się pod pracowników banków, aplikacji przechwytujących hasła do konta i zazwyczaj kończyło się to na 2-3 przypadkach, które zostały nagłośnione.

Poza tym jesteśmy w XXI wieku. Czasu gdzie trzeba było przechodzić na tryp off line prz transakcjach bankowych przeszedł do lamusa. Obecnie do wykonania jakiejkolwiek transakcji potrzebne są hasła wysyłane w postaci SMS kodów, kaseł jednorazowych ze zdrapką czy generowanych za pomocą tokenów. Tak więc samo hasło i login nie wystarczą by moć zdziałać co kolwiek w tej sferze.

Pozdrawiam
A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-26-2010, 09:11   #3
Wera_nika
Zgadzam się zdecydowanie z A.G. - nie ma co paniki siać.
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-26-2010, 12:11   #4
zet
Nikt nie mówi o panice, ale o tak ważne dane jak loginy do kont bankowych trzeba zawsze dbać żeby nie wpadły w niepowołane ręce. W dzisiejszych czasach cyber przestępczość rozwija się błyskawicznie więc przynajmniej warto mieć świadomość, żę takie zagrożenia istnieją.
zet jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-26-2010, 20:09   #5
gk77
 
Również zgadzam się z A.G. - w dobie zdrapek, tokenów i innych form jednorazowej autoryzacji dokonanie jakiejkolwiek transakcji wymaga więcej niż tylko loginu i hasła. W takim przypadku cyber-złodziej po przechwyceniu loginu i hasła może w najgorszym wypadku sprawdzić sobie saldo, bez możliwości jakichkolwiek ruchów na koncie. Oczywiście do takiej sytuacji też oczywiście nie wolno dopuścić - trzeba być po prostu ostrożnym i robić wszystko, żeby nasz komputer nie padł ofiarą ataków.
gk77 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Najlepsze konto internetowe Ara 13 07-20-2017 09:29
Najlepsze konto internetowe-ranking maj 2010 A.G. 13 05-16-2014 11:48
Trojan Zeus znów atakuje M.W. 2 07-26-2010 11:24
Najkorzystniejsze konto internetowe-ranking czerwiec 2010 A.G. 3 07-05-2010 09:29
Raport z BIK przez konto internetowe M.W. 1 05-20-2010 14:22