KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Banki

DOKUMENTY WYMAGANE DO PODPISANIA UMOWY Z BANKIEM

 
Oceń temat
Linki sponsorowane


stare 05-27-2010, 22:58   #1
M.W.
 Banki wprowadzają nowe procedury identyfikacji tożsamości klienta, które mają na celu zapobiec praniu brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Otwierając więc konto, czy korzystając z innych produktów finansowych można się spodziewać wypełnienia kilku dodatkowych formularzy i ankiet.

Odwiedzając banki w celu skorzystania z ofert, które proponuje nie powinniśmy się dziwić, że bank prosi o kilka dodatkowych danych, które do tej pory nie były wymagane. Z jakimi pytaniami ze strony banku możemy się spotkać?

Mogą to być na przykład pytania o źródło dochodu, cel współpracy z bankiem, rzeczywiści beneficjenci. Mogą być to również pytania o produkty, z których zamierza się korzystać a ponadto o związek z osobami zajmującymi jakieś stanowiska polityczne. Niewykluczone, że prócz dowodu osobistego trzeba będzie przedstawić jakieś dodatkowe dokumenty. Wszystko to spowodowane zabezpieczeniem rachunków bankowych przed przepływem przez konto tzw. brudnych pieniędzy.

Klienci instytucjonalni mogą spodziewać się jeszcze bardziej dogłębnego prześwietlenia swojej osoby i firmy. Na pewno większe zainteresowanie może instytucji finansowych może wzbudzać rodzaj i skala działalności gospodarczej czy współpraca z zagranicznymi podmiotami. Im większa firma, tym więcej danych, o które może poprosić bank. Np. może to być prośba o wyjaśnienie struktury kapitałowej oraz wskazanie podmiotu dominującego.

Odmowa udzielenia takich informacji może spotkać się z odmową przez bank podpisania umowy. Wszystko to wynika z nowych obowiązujących przepisów. Niestety polscy klienci niechętnie udzielają takich informacji. Być może dlatego, że do tej pory nie było takiej konieczności i nie jesteśmy przyzwyczajeni do ujawniania informacji na ten temat.

Dzięki takiemu rozwiązaniu bank wie jak efektywnie monitorować transakcje, które wzbudzają podejrzenia i mogą generować jakieś ryzyko związane z praniem brudnych pieniędzy.

W jaki sposób wpłynie to na jakość obsługi klienta? Być może dodatkowe formalności spowodują przedłużenie się sfinalizowania pewnych przedsięwzięć finansowych. Można jednak liczyć na to, że instytucje finansowe wdrożą niebawem takie rozwiązania, które pozwolą uniknąć dodatkowego oczekiwania na podpisanie umowy. Mowa oczywiście o odpowiednich systemach informatycznych.


M.W. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 05-31-2010, 08:19   #2
Wera_nika
Taka papierologia bardzo często odstrasza klientów chcących uzyskać kredyt gotówkowy. Rezygnują i wybierają inne wyjścia - pożyczki prywatne chociażby.
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-31-2010, 11:59   #3
gk77
 
Ciągle mówi się o likwidowaniu zbędnej biurokracji, jednak okazuje się, że tylko się o tym mówi. Na każdym kroku dowalają nam coraz więcej formularzy do wypełnienia, dokumentów do przedstawienia, zaświadczeń o tym i owym... w większości tak naprawdę mało istotnych.
gk77 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Zawarcie umowy z deweloperem – na co uważać ? M.W. 5 03-25-2019 17:48
Zakupy na raty- jak odstąpić od umowy? A.G. 8 12-22-2014 14:27
Kredyt dla firm - jakie dokumenty przygotować do wniosku kredytowego M.W. 4 06-10-2014 21:51
Renegocjonowanie warunków umowy kredytu-kredyt restrukturyzacyjny A.G. 4 08-29-2012 23:02