KREDYCIAK-Opinie, forum

  Kredyciak.pl > Kredyty i pożyczki > Kredyty bez BIK

JAK WYPISAĆ SIĘ Z BIK?

 
Ocena: Ocena wątku: 4 głosów, 3.00 średnia.
Linki sponsorowane


stare 07-18-2010, 21:27   #1
A.G.
 Biuro Informacji Kredytowej nie kojarzy się miło, szczególnie tym osobom, które z pewnych powodów zostały odesłane z banku z kwitkiem. BIK gromadzi bowiem informację przekazywane przez wszystkie banki detaliczne oraz Skoki. Zadaniem BIKu jest przesyłanie bankom i innym instytucjom finansowym aktualnych raportów na temat historii kredytowej danego klienta. Co powinniśmy wiedzieć o BIK? Jak można wypisać się z listy BIK?Czy można przyspieszyć wypisanie się z BIK?Po jakim czasie możemy wziąć kredyt? Ile są przetrzymywane informacje w bazie BIK?

Z informacji zgromadzonych w Bik wbrew obiegowej opinie nie mogą korzystać pośrednicy kredytowi. Do bazy danych BIK mają dostęp jedynie banki, skoki oraz prokuratura, policja i sąd.

Jak wypisać się z BIK?Czy można usunąć informacje w BIK?

Niestety nie ma możliwości usuwania jakichkolwiek informacji, które znajdują się bazie BIK. BIK bowiem nie usuwa informacji, które zostały przekazane przez banki i skoki. BIK jest jedynie magazynem, gdzie są gromadzone i udostępniane dane. Nie ma jednak prawa do ich modyfikacji, edycji albo usuwania.

Czy da rade przyspieszyć wypisanie z BIK?

Jeśli już zależy nam bardzo na usunięciu często niekorzystnych dla nas informacji, musimy wybrać się z taką prośbą do banku lub innej instytucji finansowej, przez którą do BIKu trafiliśmy. Informacje mogą zostać usunięte tylko na pisemny wniosek instytucji finansowej (jeśli zaistnieje ku temu podstawa prawna lub faktyczna). To samo dotyczy informacji niepopranych albo nieaktualnych. BIK jest zobowiązany do ich poprawienia tylko na wniosek banku.

Po jakim czasie można zaciągnąć kredyt?Jak długo są przechowywane informacje w BIK?

Wszelkie informacje są przechowywane w bazie przez cały okres trwania umowy z bankiem lub inną instytucją finansową.

*Ponadto trzeba jeszcze wspomnieć, że na mocy nowelizacji ustawy Prawa Bankowego dane dotyczące zobowiązań mogą być przetwarzane jeszcze przez okres 12 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania. Są one przechowywana w celach statystycznych i nie wymagają one uprzedniej zgody klienta.

Informacje zawarte w BIK są aktualizowane średnio raz w miesiącu. Jednak banki oraz inne instytucje finansowe mają prawo robić to częściej jeśli zajdzie taka potrzeba.

Czy można sprawdzić dane na mój temat w BIK?


Aby otrzymać raport BIK konieczne jest złożenie pisemnego wniosku. Biuro ma 30 dni na przesłanie odpowiedzieli od daty rejestracji wniosku. Wniosek należy składać korespondencyjnie do siedziby Biura Obsługi Klienta listem poleconym. Wniosek taki musi być odpowiednio zmotywowany. Skorzystać z takiej informacji możemy nie częściej niż raz na pół roku. Poza zwykłym raportem, można również zwrócić się o przesłanie Raportu Plus oraz Raportu Plus z oceną punktową.

Jakie dane są gromadzone w BIK?

BIK gromadzi dane o klientach banków oraz innych instytucji finansowych.
Dane dotyczą rachunków klientów.

BIK jest w posiadaniu takich informacji jak:
  • dane osobowe klientów,
  • dane na temat zaciągniętych kredytów, ( data podpisania umowy kredytowej, okres jej obowiązywania, rodzaj kredytu, waluta kredytu, terminowość spłaty kredytu, ewentualnej egzekucji należności, albo windykacji)
  • dane o zamknięciu rachunku w banku, i powodach jego zamknięcia
  • dane dotyczące innych zobowiązań wobec instytucji finansowych.

BIK gromadzi informacje o kredytach jakie są obecnie udzielone albo jakie były udzielone do tej pory. Biuro gromadzi zarówno informacje pozytywne o terminowych wpłatach jak i negatywne o złych kredytach.

Poręczyciel też w BIK

Do BIKu trafiają również poręczyciele kredytu. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy dokładnie przemyśleli to komu i co poręczamy. Każde poręczenie znacznie obniża zdolność kredytową.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 05-28-2011, 11:48   #2
dorotka11
Pamiętajmy, że wypisać z BIK-u się nie da! Mogą to zrobić tylko i wyłącznie instytucje, przez które tam się znaleźliśmy. Dlatego uważajmy na firmy, które rzekomo proponują usługi związane z wykreśleniem naszego nazwiska z Biura Informacji Kredytowej.
__________________________________________________ __________________________
dorotka11 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-30-2011, 09:29   #3
R4z0r
Cytat:
Napisał dorotka11 Zobacz post
Pamiętajmy, że wypisać z BIK-u się nie da! Mogą to zrobić tylko i wyłącznie instytucje, przez które tam się znaleźliśmy. Dlatego uważajmy na firmy, które rzekomo proponują usługi związane z wykreśleniem naszego nazwiska z Biura Informacji Kredytowej.
Ciekawi mnie jedno, jak można uwierzyć w takie oferty? Przecież zadaniem Biura Informacji Kredytowej jest gromadzenie danych dotyczących zobowiązań kredytowych klientów banków. W związku z tym, w jaki sposób teoretycznie, ktośkto ma takie zobowiązania może być wypisany? Bank musi wiedzieć o takich ssprawach aby wykalkulować zdolność kredytową potencjalnego pożyczkobiorcy. Ludzie są naiwni.
R4z0r jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-12-2011, 13:46   #4
dorotka11
Naiwni i zdesperowani... A później żałują, gdy wpłacają ostatnie pieniądze za takie "czyszczenie" ich nazwiska z BIK-u, po czym dana firma znika. Przeglądają fora niestety muszę stwierdzić, że spotkałam już sporo tego typu ofert...
dorotka11 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-11-2011, 15:56   #5
Pożyczki bez BIK
Jedno co mi przychodzi do głowy to sytuacja gdy mamy znajomości w BIK ale to dosyć śmieszne i mało prawdopodobne. Zamiast "straszyć" BIK-iem, powinno się o nim mówić jak najwięcej. Przecież ta instytucja powstała nietylko dla banków ale także dla nas klientów i ma nam pomóc.
Pożyczki bez BIK jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-18-2012, 10:00   #6
Wera_nika
Nie rozumiem sensu dowiadywania się jak wypisać się w BIK-u. Desperacja? Lepiej pytać o to jak do BIK-u nie trafić? A przecież wystarczy tylko regularnie wywiązywać się ze zobowiązań. Banki czy inne instytucje nie umieszczają w BIK-u informacji o tym, że ktoś się spóźnił ze spłatą raty dzień czy nawet tydzień. Chodzi o powtarzające się zaległości w płatnościach, tym bardziej takie, które doprowadziły do wkroczenia komornika. Rozumiem, że po jakimś czasie człowiek chciałby, żeby ta historia przepadała, niczym punkty karne chociażby, jednakże nie każdy z nas przecież zmienia swoje podejście do zobowiązań finansowych. Są tacy, którzy oczywiście nie popełniliby tych samych błędów, pracowaliby na dobrą historię kredytową i tacy, którzy po raz kolejny zadłużenia nie spłacali. I to przed tymi drugimi banki, inne instytucje finansowe i porządni przedsiębiorcy mają możliwość dzięki BIK-owi się chronić.

Bo czy ktoś z nas chciałby pożyczać pieniądze osobie, która zaległa z płatnościami, nie spłaca rat w terminie? Oczywiście, że <NIE>. Tym samym wcale się bankom nie dziwię, że do BIK-u informacje przesyłają i w BIK-u potencjalnych kredytobiorców sprawdzają. A dla tych ostatnich mam jedną radę - płacić w terminie i wypracowywać sobie pozytywną historię kredytową, a nie myśleć jak tu post factum wypisać się z BIK-u!
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-23-2012, 09:31   #7
Mareczek33
A czy w ogóle z BIK można się wypisać? To nie biblioteka miejska, do której można się zapisać lub wypisać, tylko rejestr, w którym znajduje się nasza historia kredytowa, czyli informacja niezbędna dla banków... prawie jak dane w urzędzie skarbowym.
Zgadzam się z powyższą wypowiedzią - trzeba robić wszystko, żeby tam nie trafić (z negatywną opinią), a nie kombinować później jak stamtąd uciec. Za swoje (najczęściej świadome) błędy trzeba niestety płacić
Mareczek33 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-06-2012, 14:42   #8
Finansum
Pożyczki pozabankowe są produktami konkurencyjnymi dla kredytów. Nie da się ukryć, że udzielające je firmy odebrały bankom wielu klientów, przy czym koniecznie trzeba zaznaczyć, że w dużym stopniu banki same się o to proszą. Dlaczego? Wystarczy nieco bliżej przyjrzeć się wymaganiom jakie stawiają osobom ubiegającym się o kredyty. Ktoś, kto przeciętnie zarabia nie ma w zasadzie żadnych szans na to, by kredyt dostać – nawet, jeśli pracuje na etat i ma umowę na czas nieokreślony.

Tymczasem również ma pewne potrzeby, do zrealizowania których potrzebuje dodatkowych środków. W takiej sytuacji zwraca się z wnioskiem do firmy pożyczkowej, ponieważ wie, że tutaj nikt mu pomocy nie odmówi. Firmy pożyczkowe nastawiają się zresztą w głównej mierze na tych klientów, którzy dla banków nie są atrakcyjnymi kontrahentami. Pożyczki pozabankowe dostępne są w wielu opcjach – chwilówki, pożyczki na sms, pożyczki przez Internet etc. Łatwy dostęp do nich jest szybkim sposobem na pozyskanie gotówki przeznaczanej przeważnie na typowo konsumpcyjne cele. Umiejętne korzystanie z tego typu usług na pewno nie przyniesie szkody domowemu budżetowi.

Mnóstwo osób ceni sobie to, że mają w ogóle możliwość skorzystania z takiej opcji, bo gdyby nie ona, nie miałyby po prostu skąd pożyczyć jakiejś kwoty, gdy zajdzie takowa konieczność. Uzyskanie pożyczki nie jest uwarunkowane posiadaniem wysokiej zdolności kredytowej, stałego źródła dochodów, pozytywną historią finansową w BIK i wieloma jeszcze innymi elementami, do których banki przykładają bardzo duża wagę.
Finansum jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-07-2012, 18:02   #9
Karinka
przeciętny Polak myli pojęcia i zadaje takie głupie pytania w stylu jak wyjść z bik lub jak długo jest się wpisanym w bankowej informacji kredytowej. otóż każdy kto ma lub miał jakikolwiek kredyt jest i będzie do końca tej instytucji wpisany tam. tylko, że jedni mają negatywny bik, a inni pozytywny to znaczy, że jedni nie zawsze płacili swoje raty w terminie, a inni pilnowali tego i teraz zawsze może im to wyjść na dobre.
Karinka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-21-2012, 11:09   #10
Poradnik_Finanse
Zgadzam się z poprzedniczką. Wiele osób mylnie twierdzi, iż BIK to jakaś lista dłużników, że to właśnie przez tą instytucję nie mają szans na uzyskanie kredytu w banku i są "zmuszeni" do korzystania z prywatnych pożyczek bez bik. Prawda jest taka, że wina leży tylko i wyłącznie po naszej stronie, bo to my nie wywiązywaliśmy się z terminowego płacenia rat. A BIK? Wielu osobom właśnie pomógł uzyskać kolejny kredyt na lepszych warunkach więc nie jest to żadne negatywna dla klientów instytucja. Jest tylko informacją kredytową dla banków i SKOKów.
Poradnik_Finanse jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
co to jest bik i co się tam wpisuje , czyszczenie i porady na dobry bik , jak oblicza się zdolność kredytową online


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat: