KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Kredyty i pożyczki > Kredyty bez BIK

WSZYSTKO O BIK

 
Ocena: Ocena wątku: 1 głosów, 4.00 średnia.
Linki sponsorowane


stare 04-01-2010, 23:11   #1
M.W.
 Niniejsze informacje mają na celu przybliżyć instytucję, jaką jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK) i pomóc znaleźć odpowiedzi na pytania, których często poszukujemy.

CO TO JEST BIK?

Biuro Informacji Kredytowej zostało utworzone w 1997 roku przez banki i Związek Bankowców Polskich na mocy art. 105 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo Bankowe (Dz.U.Nr 140 poz.939 z późn. zmianami)

BIK to jedyna instytucja w Polsce, która udostępnia bankom i Spółdzielczym Kasom Oszczędnościowo Kredytowym, tzw. SKOK-om, dane na temat indywidualnych, ale także przedsiębiorców. Bazy BIK zawierają informacje na temat zobowiązań klientów i mogą być one negatywne, jak i pozytywne. Tych negatywnych informacji znajdujących się w BIK-u nie należy utożsamiać z Krajowym Rejestrem Długów, gdyż w BIK ponad 95% informacji dotyczy osób rzetelnie spłacających swoje zobowiązania. W BIKU znajdują się dane osób, które kiedykolwiek składały wniosek kredytowy, są użytkownikiem karty kredytowej, pożyczki w koncie, poręczali kiedyś kredyt itp.

Co najważniejsze? Dostęp do tych informacji masz także TY! Sam możesz sprawdzić, jakie wiadomości na Twój temat zawarte są w BIK-u, pobierając Raport o samym sobie.KIEDY DANE TRAFIAJĄ DO BIK?

Dane do BIK-u przesyłane są przez banki i SKOK-i w momencie składania wniosku kredytowego a następnie po udzieleniu kredytu (karty kredytowej). Dane te są aktualizowane raz w miesiącu przez cały okres trwania kredytu. Jeśli Twój kredyt spłacany jest terminowo, dane o twojej rzetelności także trafią do tej instytucji i będą pomocne w zaciąganiu kolejnych zobowiązań. W ten sposób budujesz swoją historię kredytową.

CO TO JEST HISTORIA KREDYTOWA?

Dane, które są przekazywane do BIK tworzą ogólny finansowy obraz danej osoby. Każdy z nas ma więc wpływ na to, jak będzie wyglądała jego historia kredytowa. Jeśli spłacamy zadłużenia w terminie, w bazie BIK zostaną umieszczone pozytywne informacje. Jeśli jednak dane zobowiązanie posiada opóźnienia w spłatach również zostanie odnotowane.

To dzięki historii kredytowej możesz być dla banków i SKOK-ów bardziej wiarygodnym, a co za tym idzie, cennym klientem. Historia kredytowa to najlepsza rekomendacja, warto więc zadbać o to by była jak najlepsza. To kronika solidarności regulowania zobowiązań przede wszystkim takich jak: kredytów na zakup towarów, usług, papierów wartościowych, kredytów niecelowych i studenckich, kredytów mieszkaniowych i pracowniczych, również kredytów odnawialnych, karty kredytowej, limitu debetowego w ROR.

JAK DŁUGO PRZETWARZANE SĄ DANE W BIK?


Jeśli swoje zadłużenia spłacasz terminowo – fakt ten odnotowywany jest przez cały okres trwania umowy i przekazywany bankom. Jeśli zobowiązanie dobiegnie końca i chcesz aby działało na Twoją korzyść w przyszłości powinieneś wyrazić zgodę na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania. Wtedy te dane będą w bazie BIK tak długo, na jaki okres wyrazisz zgodę.

Jeżeli w trakcie trwania umowy wystąpiły opóźnienia w spłatach powyżej 60 dni i upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania Ciebie przez bank lub SKOK o tym opóźnieniu oraz zamiarze przetwarzania danych bez Twojej zgody, to wtedy BIK może przetwarzać dane nawet przez okres 5 lat.

Pamiętaj o udzieleniu zgody na przetwarzanie danych!

Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych będziesz postrzegany jako atrakcyjny uczestnik rynku finansowego. Aby tak się stało, powinieneś dbać o to, aby wszystkie zobowiązania były spłacane terminowo. Wyrażając zgodę zadbasz o to aby pozytywna historia kredytowa była dostępna w innych instytucjach finansowych, nie tylko w tej, w której zaciągasz kredyt. Zwiększasz tym samym szansę na naliczenie tzw. oceny punktowej.

W JAKI SPOSÓB UZYSKAĆ INFORMACJĘ Z BIK?

Być może stanie się tak, że będziesz potrzebować informacji z BIK na swój temat. Co zrobić w takiej sytuacji? Można skorzystać z poniższych produktów, które ponadto dostępne są również w angielskiej wersji językowej:

1. Raport PLUS
2. Raport PLUS z Informacją o Ocenie Punktowej

RAPORT PLUS

To historia kredytowa dostępna na każde życzenie. Raport ten zawiera dane o wszystkich zobowiązaniach kredytowych z BIK, poszerzone o szczegółowe informacje dotyczące posiadanych przez ciebie zobowiązań. Dane zawarte są w formie segmentu, który ułatwia poruszanie się po raporcie. Nie ma limitu na ilość takich raportów, dzięki czemu na bieżąco można sprawdzać stan swoich zobowiązań.

RAPORT PLUS Z INFORMACJĄ O OCENIE PUNKTOWEJ


Zawiera wszystkie dane przewidziane w Raporcie PLUS poszerzone o ocenę punktową. W ramach takiej oceny można otrzymać od 191 do 631 punktów i od 1 do 5 gwiazdek. Im więcej posiadasz punktów i gwiazdek, tym większe prawdopodobieństwo, że wszystkie swoje zobowiązania będziesz spłacał w terminach i tym samym rośnie Twoja wiarygodność w instytucjach finansowych.

Raport tak,i możesz wykorzystać jako „certyfikat solidności” w momencie kupna np. samochodu, wynajęcia mieszkania, zawierania umowy o pracę, czy ubiegania się o kredyt za granicą.

JAK UZYSKAĆ RAPORT?

Raport wydawany jest na pisemny wniosek, który należy przesłać do siedziby Biura Obsługi Klienta listem poleconym, z dopiskiem „ZAPYTANIE”:

Biuro Informacji Kredytowej S.A
Biuro Obsługi Klienta
Ul. Postępu 17a
02-676 Warszawa


Należy wobec tego wypełnić wniosek o udostępnienie wybranego przez ciebie raportu. Wniosek taki można pobrać ze strony internetowej
Raport otrzymasz listem poleconym na wskazany adres albo bezpośrednio w BOK. Do wniosku należy dołączyć dowód wpłaty za raport.

Taki dowód wpłaty musi zawierać poniższe informacje:

- numer konta, na które zostały przekazane środki
- imię i nazwisko
- adres zameldowania
- w tytule: nr PESEL wnioskodawcy z podaniem dokładnej nazwy wybranego raportu

Aktualne ceny takich raportów dostępne są na stronie internetowej BIK lub pod nr telefonu:
+48/ 22 310 4444

OCENA PUNKTOWA

Ocena punktowa to inaczej liczba punktów, które uzyskałeś w wyniku zastosowania metody punktowej ryzyka kredytowego (scoring). Wyliczana jest ona na podstawie danych przekazywanych przez banki i SKOK-i.

Taka ocena punktowa wykorzystywana jest przez daną instytucję finansową do szybkiej, precyzyjnej i obiektywnej oceny ryzyka kredytowego. Ocenie podlegają nowi klienci i ci, którzy już korzystali z usług finansowych banku lub SKOK-u.

Jeśli zależy ci na wysokiej ocenie punktowej i tym samym większe szanse na preferencyjne kredyty trzeba zadbać o terminowe wywiązywanie się ze zobowiązań kredytowych. Tyczy się to także limitów w koncie i kart kredytowych.Ostatnio edytowane przez M.W. ; 04-02-2010 o 23:23
M.W. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 05-16-2011, 13:40   #2
dorotka11
Bardzo dobry i wyczerpujący artykuł
dorotka11 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-05-2011, 13:34   #3
Pożyczki bez BIK
Coraz więcej osób powinno się zapoznać z takimi prawdziwymi informacjami o BIK, dzięki czemu unikniemy mylnej opinii o tej instytucji jako czarnej liście!
Pożyczki bez BIK jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-12-2011, 13:22   #4
dorotka11
A ja zastanawiam się nad wyrażaniem zgody na przetwarzanie danych. Oczywiście jest to korzystne dla nas ale tylko, gdy spłacamy regulaminowo kredyty. A jeśli zdarzą się nam opóźnienia? Wtedy zgadzając się na przetwarzanie danych w BIK nasza historia kredytowa będzie dostępna dla określonych instytucji o wiele dłużej niż przez okres 5 lat!
dorotka11 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-19-2011, 17:30   #5
Pożyczki bez BIK
Wszystko zależy od nas samych. W końcu biorąc kredyt każdy raczej chce go spłacić w terminie i bez dodatkowych problemów. Więc przy takim założeniu i pilnowaniu terminów udostępnianie naszych danych będzie naszą wizytówką wśród ofert bankowych na przyszłość.
Pożyczki bez BIK jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-05-2012, 12:10   #6
Wera_nika
Kiedy jest się uczciwym pożyczkobiorcą to nie ma się co BIK-u obawiać. Jest to instytucja, która wbrew pozorom wielu osobom też pomaga uzyskać kredyt. Po prostu tzreba wcześniej pomyśleć nad tym, żeby wypracować sobie pozytywną historię kredytową, nawet poprzez zapożyczenie się na niewielką kwotę i spłacanie jej w terminie czy też wzięcie czegoś na raty. Najbardziej na BIK oczywiście narzekają Ci, którzy nie wywiązywali się ze swoich zobowiązań w terminie.
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-24-2013, 21:28   #7
LechW
Witam Państwa Serdecznie.
Nie będę ukrywał, że naganiam na odwiedzenie nowego portalu pożyczkowego .
jest to moim zdaniem super pomysł na pożyczanie pieniędzy dla osób z dziwną historią kredytową lub taką której lepiej nie pokazywać.
Nie ma tam astronomicznych odsetek i kosztów ukrytych i co najważniejsze to pożyczkobiorca stawia warunki pożyczki.
Na hasło "Kredyciak"(wyslij wiadomość na serwisie do użytkownika ADMIN o treści "Kredyciak" ) po zweryfikowaniu pierwszego konta bankowego(przelew 4 złote) na start od operatora serwisu 30 punktów( równowartość 30 zł) na inne weryfikacje i wystawianie wniosków pożyczkowych.
POŻYCZAJ BEZ LICHWY.
Pozdrawiam
LechW jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-15-2014, 15:57   #8
Mężczyzna
Tak sobie czytam tu i tam o budowaniu dobrej historii kredytowej i zastanawiam się nad trwałością takiej historii.
Przyjmując, że jakiś czas pracuję nad dobrą historią kredytową i taką osiągam. Czy jeśli przestanę przez pewien okres w ogóle używać produktów kredytowych to moja dotychczasowa historia kiedyś się przedawni ? Czy zdobyty scoring zacznie się zmniejszać ?
  Odpowiedź z Cytatem
stare 09-16-2014, 16:12   #9
eRzecznikBIK
 
Dzień dobry,

Scoring może zmienić się nawet po 1 dniu, wszystko zależy od przekazywanych przez bank danych – instytucje te mają obowiązek aktualizować je przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli jednak osiągnie Pan bardzo dobrą historię kredytową, i wyraził Pan zgodę na przetwarzanie danych po spłacie tych kredytów, to nadal będą widoczne dla banków i SKOK-ów .

W razie pytań i wątpliwości służę pomocą,
eRzecznik BIK
eRzecznikBIK jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-17-2014, 09:32   #10
Mężczyzna
Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Teraz jest wszystko jasne - no prawie

Czy zgoda na przetwarzanie danych działa także wstecz i obejmie informacje o potencjalnych problemach jakie kiedyś miałem, czy dane będą przetwarzane dopiero od daty wyrażenia zgody ?
  Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
co to jest bik i co się tam wpisuje, czyszczenie i porady na dobry bik


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat: