KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Ciekawostki

BANKI SPRAWDZAJĄ KLIENTÓW NA PORTALACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

 
Ocena: Ocena wątku: 1 głosów, 5.00 średnia.
Linki sponsorowane


stare 09-09-2010, 09:00   #1
Wera_nikaO tym, że pracodawcy sprawdzają swoich potencjalnych pracowników na portalach społecznościowych wie, a bynajmniej powinien wiedzieć, tudzież zdawać sobie z tego sprawę każdy. Jednakże taką samą metodę ostatnimi czasy zaczęły stosować także banki. One to korzystają z popularnych portali takich jak chociażby NK czy Facebook i weryfikują informacje podawane przez klientów (na przykład we wniosku o kredyt).


Jak się okazuje bank może odmówić udzielenie pożyczki czy kredytu, jeśli dane we wniosku nie zgadzają się ze stanem faktycznym. Oczywiście choć banki sprawdzają swoich klientów na portalach społecznościowych to większość z nich się do tego nie przyznaje.


Skąd w ogóle pomysł, żeby sprawdzać klientów taki sposób? Otóż banki w wielu przypadkach muszą polegać na prawdomówności klientów, bowiem do dyspozycji mają jedynie ich deklaracje. Chociażby dotyczące liczby dzieci, posiadania samochodu itp. A portale społecznościowe to tylko jeden ze sposobów weryfikacji owych danych.


A weryfikacja danych jest przecież niezwykle prosta. Użytkownicy portali społecznościowych zamieszczają na swoich profilach wiele informacji oraz zdjęć. Chwalą się nowymi nieruchomościami - mieszkaniem czy domem, samochodami. Do tego lubią robić sobie zdjęcia z rodziną.


Osoba, która we wniosku o kredyt podała, że jest bezdzietna a na zdjęciach widnieje z dwójką maluchów zostanie wezwana do uzupełnienia informacji. W przypadku potwierdzenia się zarzutów bank może oskarżyć potencjalnego kredytobiorcę o próbę wyłudzenia kredytu.


Oczywiście bank może także się mylić, dziecko ze zdjęcia może być jedynie bratankiem, a samochód może należeć do kogoś innego. To także trzeba wziąć pod uwagę, dlatego też osoba wzywana jest do uzupełnienia informacji, zaprzeczenia podejrzeniom banku. Nikt jej od razu niczego nie zarzuca. Dopiero po potwierdzeniu się owych rewelacji.


Dlaczego jest to takie ważne? Dziecko czy samochód to dodatkowe wydatki. Trzeba liczyć się z tym, że utrzymanie jednego i drugiego sporo kosztuje. W przypadku dziecka koszty są naprawdę wysokie. Tym samym może to znacznie wpłynąć na zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy.


Każdy klient banku musi pamiętać o tym, że starając się o pożyczkę czy kredyt godzi się jednocześnie na to, żeby bank poddał weryfikacji dane zamieszczone przez niego we wniosku. A nie będzie on ich sprawdzał tylko pod względem poprawności gramatycznej przecież. Prześwietlenie zaczyna się więc od sprawdzenia poprawności danych dotyczących zarobków, pracy, zajmowanego stanowiska, zajrzenia do rejestru BIK-u, Bankowego Rejestru, Dokumentów Zastrzeżonych Międzybankowej Informacji Gospodarczej, Bankowego Rejestru Niesolidnych Klientów, a także innych baz wewnętrznych i zewnętrznych, a w międzyczasie sięgają także do portali społecznościowych.


Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 05-31-2014, 12:15   #2
Ryży
Nigdy nie zakładałem żadnego profilu na serwisach społecznościowych i nie założę. To dla ludzi co nie mają co robić w życiu i dla gimbusów. Nie wyobrażam sobie, żeby jakiś bank odmówił mi kredytu z powodu braku profilu na Feju albo w Google
  Odpowiedź z Cytatem
stare 01-13-2015, 13:20   #3
JarekB
Media społecznościowe są w pewnych sytuacjach pomocne i często osoby są sprawdzane przez przyszłych pracodawców i też policję, ale żeby banki inwigilowały i sprawdzały prawdomówność klientów? o tym nie słyszałem...
JarekB jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-24-2015, 00:22   #4
Vola
Dlatego jeśli już ktoś musi posiadać profile np. na facebooku to najlepiej ustawić odpowiednio opcje prywatności tak, żeby tylko znajomi widzieli to co mają widzieć, a obcy dostali figę z makiem .
Vola jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-09-2015, 12:55   #5
waliatkin
Dokładnie. Fb ma taką możliwość, że można zablokować, żeby inni nie widzieli co masz na tablicy, jakie zdjęcia itp
waliatkin jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
jakie są najlepsze banki w polsce


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Banki rozpoczynają batalię o klientów Wera_nika 1 08-25-2010 16:44
Hakerzy atakują użytkowników serwisów społecznościowych A.G. 3 07-13-2010 15:25
Banki pozbywają się nierzetelnych klientów A.G. 1 06-23-2010 10:16
Konta osobiste-Banki monitorują transakcje klientów A.G. 1 03-18-2010 02:07