KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Ciekawostki

DŁUŻNICY ZACZYNAJĄ PŁACIĆ

 
Oceń temat


stare 09-10-2010, 08:50   #1
Wera_nikaCzyżby rok 2010 wprowadził aż takie zmiany na rynku windykacyjnym, że dłużnicy zaczęli poważnie traktować swoje zobowiązania i większość z nich chce je jak najszybciej spłacić? Okazało się, że najskuteczniejszą metodą jest upublicznienie listy z nazwiskami czy nazwami firm, które zalegają ze spłatą zaciągniętych zobowiązań.


Do czerwca było tak, że jeśli nierzetelny klient nie chciał płacić zobowiązań to druga strona upominała się o swoje należności po czym oddawała sprawę firmie windykacyjnej. A ta nie zawsze potrafiła sobie poradzić z owym klientem i sprawić, by ten oddał należną kwotę pieniędzy.


Zmiany dokonały się jednak już w styczniu, kiedy to swoją działalność rozpoczął tak zwany e-Sąd, czyli po prostu Wydział Cywilny Sądu Rejonowego w Lublinie.


On to przeprowadza przeprowadza Elektroniczne Postępowanie Upominawcze, które jest bardzo szybkie, dzięki czemu wierzyciele w niebywale krótkim czasie uzyskują tytuł wykonawczy. Warto dodać, że Polska jako czwarty kraj europejski wprowadziła takie rozwiązanie - po Niemczech, Wielkiej Brytanii i Czechach.


Dokładnie 14 czerwca tego roku w życie weszła jednakże Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, która to spowodowała, że dłużnicy zaczęli masowo spłacać swoje zobowiązania.


Osoby, które zalegają z płatnościami przez co najmniej 60 dni, przy czym wysokość ich długu przekracza 200 złotych (konsumenci) lub 500 zł (przedsiębiorcy) trafiają na tak zwaną czarną listę dłużników.


Jedno jest pewne, takie działania przyniosły oczekiwane rezultaty. Do dziś swoje pieniądze odzyskało blisko tysiąc osób. A na listach znajduje się ponad 5 tys. nazwisk (osoby prywatne), nazw firm i z każdym dniem lista ta robi się dłuższa.


Co ciekawe większość z osób, które odzyskały pieniądze nie czekała na nie dłużej niż 12 dni od momentu wpisu. Dłużnicy się boją, bowiem w owe dany zajrzeć może każdy. Tym samym nawet ich sąsiedzi mogą dowiedzieć się, że są dłużnikami.


Jak można wypisać się z listy? Aby ślad po nazwisku dłużnika zniknął wystarczy, że spłaci on wszystkie zaległe zobowiązania.


Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-10-2010, 14:31   #2
A.G.
 
Ostatnio odwiedziliśmy jeden z hipermarketów. Chcieliśmy skorzystać z nowej oferty i założyć sobie kartę Visa. Karta miała być darmowa więc postanowiliśmy, że złożymy wniosek o jej wydanie. Karta przydałaby się nam bowiem moglibyśmy powiązać ją z PayPallem, co nie jest możliwe w przypadku kart Visa Electron. Niestety doradca finansowy powiedział nam, że widniejemy w rejestrze jako osoby, z brakiem historii kredytowej. Lukas bank, który miał podpisaną umowę z hipermarketem odmówił nam wydania karty.

W tym momencie zaczęłam się zastanawiać. Jaki sens ma cały ten BIK. Skoro ludzie, którzy mają coś na raty i niejednokrotnie ich łączna wysokość przewyższa ich dochody otrzymują bez problemy kolejne pożyczki i kredyty. Z kolei osoby, które nie mają żadnych zobowiązań kredytowych nawet nie mogą skorzystać z oferty i założyć zwykłej karty płatniczej. Jedynym wyjściem jest zaciągnięcie czegoś na raty.Nikt jednak nie bierze pod uwagę, że osoby, które za wszystko płacą gotówką i nie mają potrzeby brania na raty są bardziej wypłacalne niż te, które mają tych kredytów ratalnych całą masę.
A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare Dzisiaj
Kredyciak.pl


Linki sponsorowane

Komentarz

Tagi
co zawiera krajowy rejestr długów


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Jak wypłacić oszczędności po zmarłym? M.W. 8 09-30-2020 17:00
W BIG będą widnieli dłużnicy osób prywatnych A.G. 6 06-22-2014 14:07
Czym płacić za granicą? M.W. 4 08-07-2012 18:10
Dłużnicy spłacą długi sprzątając ulice i stadiony A.G. 1 04-16-2010 10:46
Dłużnicy – czy powinni się obawiać? M.W. 1 04-14-2010 10:32