KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Ciekawostki

WYŁUDZENIE PIENIĘDZY

 
Oceń temat


stare 05-18-2010, 21:02   #1
M.W.
 Po pierwszym kwartale w roku robi się różnego typu podsumowania. Nie zabrakło takiego, które dotyczy wyłudzeń pieniędzy z banków. ZBP na podstawie infoDOK (raport o dokumentach) oblicztyło iż w I kwartale 2010 roku próbowano w ten sposób naciągnąć banki na kwotę 100 mln złotych. Posłużyć temu miały skradzione dokumenty.

Wiele skradzionych dokumentów wykorzystuje się w niecnych zamiarach, takich jak np. wyłudzenie kredytu z banku, zakupu telefonu, zawłaszczenia jakichś pieniędzy. Zdarzają się także kradzieże wypożyczanych na skradziony dokument jakichś przedmiotów. Za ich pomocą podpisywane są umowy najmu w celu kradzieży dobytku lub te uniknięcia opłat z tym związanych.

W pierwszym kwartale udało się udaremnić ponad 2,1 tysięcy prób związanych z wyłudzeniem kredytów. Osoby te w każdym przypadku posługiwały się skradzionym dokumentem tożsamości. Najwyższą kwotą, którą przestępcy próbowali wyłudzić w pierwszych trzech miesiącach 2010 roku, jest 4,2 mln złotych. Próby takiej dopuszczono się w województwie mazowieckim.
Średnia kwota próby wyłudzenia kredytu wynosiła mnie więcej 35,9 tysięcy zł.

Każdy bank posiada w swoim systemie taką bazę, która pokazuje, które dowody są zastrzeżone z powodu kradzieży lub zagubienia. Liczba takich dokumentów wynosi obecnie 870 tys. zarejestrowanych przypadków zastrzeżenia. Liczba ta niestety wzrasta. Średnio w kwartale przybywa nawet 20 tysięcy utraconych dokumentów.
Warto w przypadku zagubienia lub kradzieży dowodu osobistego zgłosić to do banku, ponieważ dzięki takiemu postępowaniu prawdziwi właściciele dokumentu mogą uniknąć prób wyłudzenia przez przestępców. Zazwyczaj dzięki temu na gorącym uczynku można złapać podszywające się osoby.

Prócz banków taką bazę posiadają także firmy telekomunikacyjne. Także te podmioty, które zajmują się weryfikacją tożsamości klientów przy okazji wykonywania jakiejś usługi.


M.W. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-19-2010, 08:17   #2
Wera_nika
Czasami odnoszę wrażenie, że bankom najbardziej zależy na sprzedaży usługi, klienta ma głęboko, więc nie ma co się dziwić, że nie przykładają wagi do weryfikacji tożsamości, dają wiarę złodziejom itp. A podsumowanie i tak wyszło całkiem nieźle - myślałam, że liczby te są znacznie wyższe.
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare Dzisiaj
Kredyciak.pl


Linki sponsorowane

Komentarz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Inwestowanie pieniędzy w złoto zet 33 10-01-2020 11:29
Wyłudzenie kredytu? Ara 4 12-05-2012 16:34