KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Ciekawostki

GDZIE W POLSCE ZARABIA SIĘ NAJLEPIEJ?

 
Oceń temat
Linki sponsorowane


stare 05-25-2010, 23:37   #1
A.G.
 Według opublikowanego ostatnio raportu wykonanego przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym na zlecenie Krajowej Izby Gospodarczej wynika, że najwięcej zarabiają mieszkańcy Warszawy oraz Poznania. W stolicy Wielkopolski płace są tylko nieznacznie niższe niż w stolicy. W ubiegłym roku Poznań był miastem o najwyższych zarobkach.

Obecnie przeciętne zarobki w stolicy wahają się w okolicy 3950 zł.Według raportu okazuje się, że zarobki warszawiaków stanowią ponad 130 % średniej krajowej. Są one wyższe niemal o 60% od pozostałych wynagrodzeń w powiatach w województwie mazowieckim.

Analitycy informują, że wynagrodzenia w Poznaniu tylko nieznacznie ustępują poziomem wynagrodzeniom w stolicy kraju. Średnia płaca w Poznaniu mieści się w przedziale pomiędzy 2710 a 6000 zł brutto. Z kolei średnia krajowa wynosi w tym roku według danych z ZUS 3146 zł.

Jeśli chodzi o zawody to najwięcej zarabiają informatycy, finansiści i osoby zatrudnione w transporcie. W Warszawie średnia wynagrodzenia w informatyce to 7 000 zł brutto. Z kolei osoby zatrudnione w transporcie zarabiają ponad 6000 zł brutto. Średnia wynagrodzenia w branży IT w Poznaniu wynosi 2 tysiące złotych mniej niż w stolicy.

W Wielkopolsce opłaca się również pracować w przemyśle lekkim, w którym średnia wynagrodzenia wynosi 4820 zł brutto oraz w przemyśle ciężkim z zarobkami na poziomie 4800 zł. Najmniej zarabiają osoby zatrudnione w służbie zdrowia oraz w szkolnictwie. Służba zdrowia znajduje się na ostatnim miejscu jeśli chodzi o wynagrodzenia. Średnia płaca w tym sektorze to 2790 zł.

Eksperci porównali również wynagrodzenia w stolicy z wynagrodzeniami z innych stolic europejskich. Niestety pod tym względem pozostajemy daleko w tyle. Średnia płaca w Helsinkach czy Berlinie to około 10 tysięcy złotych brutto.Z kolei w stolicy Hiszpanii średnia płaca wynosi 9 tysięcy złotych.

Na poprawę warunków zatrudnienia w Polsce wpływ miała dynamizacja handlu, szczególnie hurtowego oraz budowa nowoczesnych centrów wystawienniczych. Na wysokie zarobki również miała wpływ inicjatywa tworzenia dzielnic finansowych oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej Polskiej stolicy.

Eksperci są zdania, że w celu poprawy atrakcyjności mazowieckich powiatów należałoby stworzyć parki przemysłowe, których celem byłoby promowanie lokalnego przemysłu. Parki przemysłowe zapewniłyby również większe zatrudnienie w danym powiecie. Ważne jest również zapewnienie większej niż obecnie opieki przedszkolnej i żłobków.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 05-26-2010, 12:58   #2
gk77
 
Jak czytam takie raporty to zaczynam się zastanawiać, skąd oni biorą takie dane.

Średnia krajowa jest wzięta chyba z kosmosu. Zarówno ja, jak i niemal każda osoba, którą znam, zarabia dużo poniżej średniej krajowej, więc gdzie są ci, którzy zarabiają więcej, żeby można było z czegoś tę średnia wyliczyć? A może ja po prostu poruszam się w kręgach zbliżonych do jakiejś patologii społecznej? Nic z tego nie rozumiem...
gk77 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-26-2010, 15:10   #3
Bartek
To że w warszawie zarabia się dużo więcej nikogo nie powinno dziwić bo każda większa firma zakłada swój oddział w warszawie. Ale że Poznań tak dobrze wypadł na tle innych miast to się nie spodziewałem. Obstawiał bym bardziej na Wrocław.

Wkurza mnie tylko jedno w tych polskich raportach.
Ciągle podają średnie arytmetyczne zarobków a nie przedziały w których jest największy jest udział procentowy pracowników.
Jeżeli na 10 osób zarabiających 1100 zł przypada jedna osoba samo zatrudniona zarabiająca 10 000 zł to ich średnia wychodzi 2 tyś co okazuje się czystym absurdem.

Zastanawiam się jeszcze czy opłaca się pracodawcy i samemu pracownikowi być zatrudnionym na umowę o prace i zarabiać 7000 brutto.
Zarobki podawane w kwotach brutto rozumiem że trzeba pomniejszyć średnio o 40 % (ZUS i podatki) aby wyszła prawdziwa kwota "na ręke" ?
Jeżeli tak to bardziej opłaca dla pracodawcy jak i pracownika założyć działalność i zamiast 2800 zł składki zusowskiej płacić 800 zl

Jeżeli źle myślę proszę poprawić :P
Bartek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-03-2014, 13:12   #4
Maciek82
Po prostu tworzy się w Polsce podział na klasy, dosłownie jak w Ameryce Południowej. Mimo, że większość zarabia poniżej średniej, są i ci którzy zarabiają znacznie powyżej (przysłowiowe kokosy). Stąd to wyliczenie- średnia.
Maciek82 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Gdzie zgłosić się po dotacje? A.G. 4 10-01-2020 11:27
Gdzie najlepiej założyć konto oszczędnościowe? A.G. 14 03-23-2018 13:39
Inwestycja w waluty- w co najlepiej zainwestować? A.G. 13 04-07-2015 16:57
Gdzie lokata na 10 tysięcy ? M.W. 5 07-31-2014 17:26
Fundusz inwestycyjny-który najlepiej wybrać? A.G. 1 03-26-2013 16:25