KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Dotacje unijne > dla rolników

DOPŁATY UNIJNE ROZDAWNE BEZ KONTROLI- POLSKA ZAPŁACI KARĘ

 
Oceń temat


stare 03-17-2010, 04:55   #1
A.G.
 Komisja Europejska zadecydowała, że kraje członkowie, które wydały dotacje niezgodnie z unijnymi procedurami lub rozdały dopłaty rolne jest bez wystarczających kontroli będą zmuszone je zwrócić. Łącznie do budżetu unijnego ma zostać zwrócone 346,5 mln euro.

Wczoraj Komisja Europejska nakazała zwrócić źle wykorzystane środki aż 21 krajom członkowskim. Niestety najwięcej do zwrotu ma Grecja i Polska. Grecja łącznie musi zwrócić do budżety UE 130 mln euro. Polska niestety też nie ma się czym szczycić. W związku ze źle rozplanowanym wydatkowaniem będziemy musieli zwrócić UE aż 92 mln euro.

Jak powiedział rumuński komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos, Unia musi mieć pewność, że kraje członkowskie zanim zakontraktują wydatki przeprowadzą odpowiednią kontrolę w terenie. Organy zajmujące się rozdawaniem dotacji unijnych muszą mieć pewność, że beneficjenci pieniądze dobrze wydadzą.

Już od dawna krążyły pogłoski o tym, że Komisja Europejska chce narzucić na Polskę karę w wysokości 400 mln złotych. Przede wszystkim za uchybienia głównie administracyjne. Teraz jednak już oficjalnie wiadomo, że Polska będzie musiała zwrócić 92 mln euro za niedociągnięcia w dopłatach obszarowych z okresu 2006-2007.

Komisja Europejska zarzuca, że Polska nie przeprowadzała wystarczających kontroli. Okazało się bowiem, że spora część obszarów rolnych w ogóle nie kwalifikowała się do dopłat. Obowiązkiem każdego kraju członkowskiego jest sprawdzanie dokładnie obszarów rolnych w terenie. Niestety Polsce ten obowiązek zaniedbała i rozdawała dotacje na prawo i lewo.

Już w sierpniu zeszłego roku Komisja Europejska wysłała do Polski list z informacją o nałożeniu kary na 150 mln euro, co stanowiło 5% dopłat. Jednakże po spotkaniu przedstawicieli Polski i KE w ramach komitetu pojednawczego kara ta uległa zmniejszeniu.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
kto może dostać dotacje unijne dla firmy


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Pożyczka Polska granat26 1042 Wczoraj 14:15
KK SKOK zapłaci karę za wprowadzanie klientów w błąd A.G. 1 01-06-2011 14:05
Vatowcy będą poddani wnikliwej kontroli A.G. 2 02-25-2010 00:40