KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Dotacje unijne > dla rolników

DOPŁATY BEZPOŚREDNIE DLA ROLNIKÓW- UNIA ZMIENIA KRYTERIA

 
Ocena: Ocena wątku: 1 głosów, 4.00 średnia.
Linki sponsorowane


stare 05-12-2010, 10:42   #1
A.G.
 Unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Cilos podczas swojej wizyty w Warszawie zapowiedział, że dopłaty bezpośrednie przyznawane obecnie rolnikom zostaną w przyszłości zmienione. Najważniejsza reforma wejdzie w życie po 2013 roku. Zmienią się obecne kryteria, na jakich są przyznawane dopłaty. Będą one uzależnione od wielkości gospodarstwa, regionu i funkcji.

Niedawno Ciolos przyjechał do Polski. Jego wizyta miała na celu wysłuchanie opinii na temat reform dotyczących wspólnej polityki rolnej. Za rok nasz kraj obejmuje prezydencję w Unii Europejskiej. Komisja Europejska natomiast przedstawiła propozycję zmian w obecnej polityce rolnej. Polska odegra jedną z głównych ról podczas dyskusji nad pakietem legislacyjnym.

Zdaniem Ciolosa konieczne są zmiany w dotychczasowej polityce przyznawania dopłat bezpośrednich. Z pewnością po 2013 zmienią się kryteria, na których podstawie są one udzielane. W przyszłości dopłaty będą uzależnione przede wszystkich od wielkości danego gospodarstwa, jego położenia czyli regionu oraz funkcji jakie ono pełni.

Do tej pory dopłaty były ustalane w oparci o historyczne dane dotyczące wielkości produkcji danego gospodarstwa. Nie były one sprawiedliwe. Płatność w innych krajach takich jak np.. Francja (270 euro) była za jeden hektar wyższa nawet o 110 euro w porównaniu do nowych krajów unii takich jak Polska gdzie za ten sam hektar płacono 160 euro. Zdaniem Ciolosa płatności nie mogą być uzależnione od historycznych danych. Muszą być one rozdzielone w sprawiedliwy sposób.

Ciolos ponadto uważa, że niezbędne jest stworzenie mechanizmu reagowania na kryzysowe sytuacje takie jak np. drastyczny spadek cen mleka. Drugi filar polityki, z której są wypłacane środki na dotacje dla rolników powinien zostać powiązany z wykorzystaniem w rolnictwie nowych technologii.
Unia przeznacza na politykę rolną 40 % budżetu na politykę rolną. Co roku na tek cel przeznaczane jest około 50 mld euro.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 08-10-2012, 11:24   #2
wroclove
Mam nadzieję, że zmieni się to co mnie martwiło od dłuższego czasu. Mianowicie dotychczas posiadacze gruntów rolnych otrzymywali dopłaty do hektara ziemi niezależnie jak dane grunty były zagospodarowane i uprawiane. Wystarczyło zasiać trawę i sprzedać ją potem na biomasę. Tym czasem grunty rolne powinny rodzić żywność! której tak brakuje na całym świecie-ostatnio nawet w Bułgarii po okresach suszy.
wroclove jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-10-2012, 12:09   #3
Mareczek33
Wynika z tego, że w przyznawaniu dopłat będą obowiązywać bardziej restrykcyjne zasady niż dotychczas? Obecnie chyba nie jest tak trudno dostać dotację z UE, chociaż polscy rolnicy narzekają, pomimo, że nie mają chyba tak źle... Widać gołym okiem, że przez ostatnie lata polska wieś naprawdę się rozwinęła, właśnie dzięki dopłatom.
Mareczek33 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
kto może dostać dotacje unijne dla firmy


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
"Rodzina na swoim"-brakuje mieszkań spełniających kryteria A.G. 1 04-19-2010 09:31
Opodatkowanie najbogatszych rolników-PSL się nie zgadza A.G. 1 02-11-2010 02:17
Kryteria przyznawania kredytów łagodnieją A.G. 1 02-11-2010 02:14