KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Dotacje unijne > dla rolników

FUNDUSZE UNIJNE NA AGROTURYSTYKĘ

 
Ocena: Ocena wątku: 3 głosów, 3.33 średnia.
Linki sponsorowane


stare 06-01-2010, 11:15   #1
A.G.
 W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich można pozyskać środki unijne na prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego. Środki te przeznaczone są na rozwijanie lub podjęcie działalności w zakresie usług turystycznych. Jednak usługi te muszą być związane ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem.W jaki sposób pozyskać fundusze na ten cel? Z jakiego programu skorzystać oraz jakie koszty będą refundowane. Jeśli posiadasz już gospodarstwo rolne i zamierzasz przekształcić je w agroturystyczne musisz przeczytać ten artykuł.

Na agroturystykę można pozyskać środki finansowe z PROW na lata 2007-2013. Umożliwia to działanie 3.1.1. PROW “Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej.” Z programu mogą skorzystać zarówno ci którzy chcą rozwinąć swoją działalność jak i ci, którzy dopiero planują się zająć agroturystyką.

Jako gospodarstwo agroturystyczne rozumie się gospodarstwo w pewnym sensie związane z rekreacją i wypoczynkiem. W ramach działalności muszą być wynajmowane pokoje w budynku mieszkalnym oraz powinny być sprzedawane domowe posiłki. W ramach działalności również powinny być świadczone inne usługi związane z pobytem turystów w gospodarstwie.


Gdzie powinniśmy złożyć wniosek o dotacje i ubiegać się o środki unijne?


agroturystyka i jelonekWnioski składa w Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Powinny być one złożone osobiście lub przez osobę do tego upoważnioną. Wniosek trzeba zanieść do Oddziału Regionalnego ARiMR odpowiedniego do miejsca realizacji projektu.Kiedy odbędzie się nabór wniosków?


pawie w agroturystyceW tym roku z uwagi na ciężką sytuację powodziową procedura naboru wniosków nie została jeszcze uruchomiona. Nabór zostanie ogłoszony na stronie głównej Agencji arimr.gov.pl oraz w co najmniej jednym dzienniku, który ma zasięg ogólnokrajowy.

Kto może skorzystać z programu?


stadnina i agroturystykaZ programu mogą skorzystać rolnicy oraz ich małżonkowie i domownicy. Wszyscy ci, którzy ubezpieczeni są na podstawie ustawy z 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Każdy występujący o środki unijne powinien być nieprzerwanie ubezpieczony w pełnym zakresie na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników przez okres co najmniej ostatnich 12 miesięcy. Okres ten liczy się wstecz od miesiąca złożenia wniosku o przyznanie dotacji.

W programie mogą wziąć udział osoby zamieszkujące: gminę wiejską, gminę miejsko-wiejską jednak z wyłączeniem miast, które liczą sobie powyżej 5 tysięcy mieszkańców oraz gminy miejskiej, jednak również z wyłączeniem miast powyżej 5 tys. mieszkańców.

Co podlega refundacji?Na jaki zwrot kosztów można liczyć?


łabędzie w agroturystyceKoszty kwalifikowalne obejmują:
1)koszty związane z budową, przebudową oraz remontem lub modernizacją niemieszkalnych obiektów budowlanych.
2)koszty związane z przebudową, nadbudową oraz remontem lub modernizacją budynków mieszkalnych
3)koszty związane z zakupem instalacji technicznej do budynków mieszkalnych
4)koszty rozbiórki i utylizacji materiałów szkodliwych pochodzących z rozbiórki
5)koszty związane z zagospodarowaniem terenu
6)poniesione koszty na zakup maszyn, narzędzi,urządzeń oraz sprzętu czy wyposażenia budynków niemieszkalnych oraz mieszkalnych
7)koszty związane z zakupem środków transportu, jednak nie wlicza się tutaj zakup samochodów osobowych przeznaczonych do transportu mniej niż 7 pasażerów


Jaka jest maksymalna wysokość dotacji?


Maksymalna pomoc udzielonej jednemu wnioskodawcy nie może przekroczyć 100 tysięcy złotych.Z kolei poziom pomocy powinien wynosić maksimum 50% kosztów operacji przekształcenia gospodarstwa.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 07-23-2012, 09:38   #2
Mareczek33
Agroturystyka to bardzo rozwojowy biznes. Z roku na rok pojawia się coraz więcej takich gospodarstw. Poza tym taka forma spędzania urlopu bywa często dużo ciekawsza niż oklepane "all-inclusive" w Egipcie. Dobrze, że właścicielom takich gospodarstw daje się szansę na rozwój, bo dzięki temu ich oferta staje się jeszcze ciekawsza.
Mareczek33 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-23-2012, 13:10   #3
wroclove
Myślę, że w obecnym czasie panuje dobra koniunktura do zakładania biznesu związanego z agroturystyką. Ludzie zaczynają doceniać walory turystyczne naszego kraju. Coraz częstsze spędzanie urlopów w ojczyźnie podyktowane jest również obawą przed kolejnymi bankructwami biur podróży. Kolejnym powodem założenia gospodarstwa agroturystycznego jest kończące się rozdanie środków pieniężnych w ramach PROW 2007-2013.
wroclove jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-29-2012, 15:05   #4
Karinka
uważam, że jeśli chodzi o dotacje unijne dla nie wielkich podmiotów gospodarczych to własnie te na agroturystykę powinny być najbardziej rozwinięte i dostępne. Gospodarstwa agroturystyczne cały czas się w naszym kraju rozwijają i powstają coraz ciekawsze i ładniejsze miejsca do których można pojechać z całą rodziną i naprawdę bardzo miło spędzić czas za nie wielkie pieniądze
Karinka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-30-2013, 15:00   #5
Wyrobnik
Widzę, że kiedyś był poruszany tutaj temat dotacji na rozkręcenie gospodarstwa agroturystycznego. Może ktoś z Was orientuje się, czy obecnie w 2013 są też jakieś fundusze na to przewidziane ?
Może sam nie dałbym rady zabrać się za to, ale wspólnie ze znajomym moglibyśmy co nieco zdziałać.
Wyrobnik jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-06-2013, 15:14   #6
Przyjemniaczek
Sprawdź na stronach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jest coś takiego jak : Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 - 2013. Zdaje się, że niebawem właśnie rusza. Zatem warto trzymać rękę na pulsie.
Przyjemniaczek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-09-2014, 12:10   #7
małorolny
Piszicie jakie jeszcze są ciekawe sposoby na to jak zdobyć pieniądze na gospodarstwo agroturystyczne i rozwinąć fajny biznes w tym zakresie. Powyższe biorę pod uwagę, ale może coś jeszcze umknęło i warto sprawdzić.
  Odpowiedź z Cytatem
stare 05-12-2014, 19:25   #8
milecka-aneta
teraz to już trzeba patrzeć na nową perspektywę w dotacjach unijnych, w aktualnej gazecie prawnej są informacje na temat dotacji unijnych na lata 2014-2020
milecka-aneta jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
kto może dostać dotacje unijne dla firmy, w co warto dzisiaj zainwestować pieniądze


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Środki na wsparcie unijne od BGK A.G. 1 06-02-2014 10:47
Kredyty inwestycyjne czy dotacje unijne? Bob 1 07-26-2010 17:11