KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Fundusze

RZĄD CHCE ZACHĘCIĆ DO OSZCZĘDZANIA NA EMERYTURĘ

 
Oceń temat
Linki sponsorowane


stare 05-26-2010, 11:20   #1
A.G.
 Wiele młodych Polaków w ogóle nie myśli o emeryturze. Większość kieruje się w myśl zasady “ jakoś to będzie”. Jednak eksperci ostrzegają, że kto chce żyć godnie na emeryturze powinien zacząć oszczędzać już dziś. W tym celu rząd ma zamiar wprowadzić ulgi podatkowe, które zachęciłyby Polaków do oszczędzania na emeryturę. Czy same ulgi przyczynią się do tego, że rodacy zaczną masowo oszczędzać? Zdania ekspertów są podzielone.

Zdaniem byłej minister finansów Haliny Wasilewskiej- Trenkner wiele rodzin w Polsce ma dochód na osobę wynoszący kilkaset złotych miesięcznie. Takie rodziny się są w stanie odkładać pieniędzy, bez względy jaki byłby to cel oszczędzania. Gdyby zmusić ich do oszczędzania nie starczyłoby im na życie codzienne.

Wczoraj na temat możliwości rozwoju trzeciego filara dyskutowano na konferencji Polskiej Izby Ubezpieczeń. Patronat nad spotkaniem objęła gazeta Rzeczpospolita.

Obecnie w Sejmie trwają prace nad nowym obywatelskim projektem ustawy. Ustawa miałaby na celu zachęcenie rodaków do oszczędzania. Pieniądze, które odkładano by na emeryturę będzie można doliczyć od podstawy opodatkowania. Rząd początkowo proponował by limitem była kwota 12 tysięcy rocznie. Jednak w wyniku autopoprawki będzie to odliczenie do wysokości 4,8 tysięcy złotych rocznie. Dzięki zmianie limitu rozliczenia zmniejszą się koszty dla budżetu.

Wejście ustawy w życie zdaniem wielu instytucji finansowych przyczyni się do rozwoju rynku funduszy emerytalnych. Wiele towarzystw ma już teraz nadzieje, na pozyskanie nowych klientów.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 05-26-2010, 13:15   #2
Bartek
Opłaca się oszczędzać na emeryture ale napewno nie przez dofinansowanie trzeciego filaru.
Jak ktoś chce przez kilka lat regularnie odkładać pieniądze to niech weźmie kredyt i kupi nieruchomość którą będzie wynajmował a po 10 czy 20 latach będzie mógł ją sprzedać i spożytkować zainwestowane pieniądze.
Nie wiadomo jakie reformy wprowadzi rząd za 30 lat dlatego na razie trzymał bym się zasady "jakoś to będzie".
Bartek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-27-2010, 08:22   #3
Wera_nika
Młodzi ludzie, którzy jeszcze nie założyli rodziny rzadziej decydują się na taką formę oszczędzania na emeryturę. Trzymanie się zasady 'jakoś to będzie' w ich przypadku z pewnością potrwa jeszcze kilka lat.
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-27-2010, 12:39   #4
gk77
 
Młodym ludziom wydaje się często, że emerytura to jakaś bardzo odległa przyszłość. W końcu czemu się dziwić, skoro w większości 20-latkowie twierdzą, że "czterdziestka" to już starość... Pieniądze na emeryturę odkłada się jednak przez całe życie - trzeba sobie w ten sposób zapewnić stałe źródło utrzymania na moment, gdy nie będzie już możliwości pracowania i zarabiania pieniędzy.

Pomysł z zainwestowaniem w coś, co będę mógł sprzedać uważam za średnio trafiony. Nie mam zamiaru urządzać "geriatrycznej" wyprzedaży swojego majątku, gdy nie będę już mógł zarabiać dzięki pracy zawodowej. Wolałbym coś, co będzie mi przynosić bardziej stałe i regularne dochody niż jednorazowy zastrzyk gotówki ze sprzedaży np. nieruchomości. Mogę być przecież szalonym dziadkiem, który przehula wszystko w ciągu jednego dnia - pójdę do kasyna, albo pojadę w podróż dookoła świata... a co dalej? Sztuczne zęby w ścianę?
gk77 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
na jaki fundusz emerytalny się zdecydować


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Google chce wejść w branże turystyczną A.G. 3 04-23-2010 10:45
Raiffeisen chce kupić BZ WBK A.G. 2 04-14-2010 15:31
Żarówka 75 W znika ze sklepów-unijny program oszczędzania energii A.G. 1 03-21-2010 10:19