KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Giełda

CZY WARTO KUPIĆ AKCJE PZU?

 
Oceń temat
Linki sponsorowane


stare 04-22-2010, 00:44   #1
A.G.
 We wszystkich mediach ostatnio głośno się zrobiło o wielkim historycznym giełdowym debiucie największego polskiego ubezpieczyciela. Pomimo znacznego popytu na akcję spółki, wciąż większość inwestorów dręczy pytanie czy warto kupować akcję PZU? Jak kształtuje się przyszłość spółki czy ubezpieczyciel będzie dochodowy?

Zdaniem wielu ekspertów PZU z pewnością nie będzie już odnosił takich zysków jak przed rokiem jednak ubezpieczyciel zgrabnie zatuszuje swoje problemy finansowe wysokimi dywidendami.

Analitycy dotarli do tajnych raportów domów maklerskich. Okazało się, że największy polski ubezpieczyciel boryka się z wysokimi kosztami i spadkiem znacznych dochodów z lokat. Jednak nie powinno to odstraszyć przyszłych inwestorów. Bowiem przejściowe problemy finansowe pokryją syte dywidendy, które wpisane są w politykę firmy.

Jeśli jednak skoncentrować się na zyskach PZU okazało by się, że prognoza co do zyskowności spółki jest nie lada wyzwaniem. Wizje i prognozy co do przyszłości polskiego ubezpieczyciela znacznie się różnią wśród analityków.

Jednak wszyscy są zgodni co do tego, że takie czasy jak koniec 2008 i cały 2009 rok dla PZU już nie nadejdą. Ubiegły rok był dla spółki rokiem rekordowym pod względem dochodów. Pomimo faktu, że rynek ubezpieczeniowych w Polsce wszedł na ścieżkę wieloletniego zysku, nie należy liczyć, że wyniki takie jak w 2009 da się powtórzyć. Ponad 3,47 mld złotych z 3,76 mld zł stanowiły dochody z działalności lokacyjnej. Jest to dość niepokojący fakt dla przyszłych inwestorów.

Zdaniem wielu PZU jest mimo wszystko całkiem niezłym pomysłem na inwestycję. Choć trzeba przyznać, że tegoroczny zysk z pewnością będzie niższy niż przed rokiem. Jednakże akcje ubezpieczyciela mają jeden wielki atut – pozwalają inwestorom uzyskać wysoką dywidendę. Według szacunków PZU powinno wypłacać co roku około 25-45 % swoich zysków. Inwestycja w akcję ubezpieczyciela może okazać się więc dobrym wyborem. Spółka jest spółką z segmentu działalności o słabym wzroście. Jednak jej pozycja pozwala na realizację wysokich zysków przy niskich nakładach.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 04-22-2010, 09:38   #2
Bartek
warto dodać że maksymalnie drobny inwestor indywidualny może kupić od 3 do 30 akcji po ok. 300 zł co daje nam maksymalnie 9000 zł do zainwestowania. Jeżeli chcemy kupić więcej to trzeba wciągnąć w to kogoś bliskiego. Całe PZU przewiduje 6 mln akcji.
Bartek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-22-2010, 10:17   #3
Power
Jak znam życie będą znaczne redukcje kupna, zatem jednak przyda się wciągać znajomych i rodzinę. Pytanie tylko co z opłacalnością.... Kupować i od razu sprzedawać ? Czy trzymać w dłuższym terminie ?


P
Power jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-22-2010, 10:59   #4
zet
A wiemy w ogóle od kiedy do kiedy akcje PZU będa dostepnena rynku pierwotnym oraz gdzie i jak będzie można je kupować?
zet jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-22-2010, 11:18   #5
A.G.
 
Cytat:
Napisał zet Zobacz post
A wiemy w ogóle od kiedy do kiedy akcje PZU będa dostepnena rynku pierwotnym oraz gdzie i jak będzie można je kupować?
Zapisy na akcje trwają obecnie do 28 kwietnia. Zapisać może się każdy. Jednak należy pamiętać, jak już Bartek wspomniał, że nie można kupić więcej niż 30 akcji. Ta wygląda sytuacja jeśli chodzi o inwestorów indywidualnych.

W przypadku inwestorów instytucjonalnych zapisy na akcje potrwają do piątego maja.

Jedna akcja kosztuje około 332 złotych. I nie można kupić nie mniej niż 3 akcje. Każdy inwestor indywidualny może zapisać się tylko raz.

Wpływy netto ze sprzedaży akcji otrzymają akcjonariusze

Debiut na giełdzie przewidywany jest na 14 maja.
A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-22-2010, 11:27   #6
A.G.
 
Cytat:
Napisał Power Zobacz post
Jak znam życie będą znaczne redukcje kupna, zatem jednak przyda się wciągać znajomych i rodzinę. Pytanie tylko co z opłacalnością.... Kupować i od razu sprzedawać ? Czy trzymać w dłuższym terminie ?

P
Wydaje mi się, że takim podejściem jak kupić i od razu sprzedać nie warto w nie inwestować. Tym bardziej, że będzie trzeba trochę poczekać żeby nasza inwestycja w ogóle zaczęła przynosić zyski. Podobnie było kiedyś w przypadku akcji telekomunikacji. Których wartość znacznie spadła na początku, dopiero z czasem zaczęły zyskiwać na wartości.

W przypadku inwestorów indywidualnych warto kupić akcje w większej ilości i cieszyć się z dywidendy Takie jest moje zdanie W zeszłym roku Dariusz Michalczewski otrzymał z tytułu dywidend 2,3 mln złotych. Polityka firmy zakłada, że nawet 45% skonsolidowanego zysku netto zostanie przeznaczone na ten cel.

Tak wyglądały dywidendy za 2009 rok, jeśli chodzi o największych akcjonariuszy. Podaje tylko dla porównania
A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-22-2010, 16:14   #7
Sung
Miejmy nadzieje, że ludzie nie będą na tyle głupi żeby kupować akcje i po dwóch trzech miesiącach je sprzedawać. U nas w Polsce wszystko możliwe. Bo wtedy nikomu na dobre taka inwestycja nie wyjdzie.

Ciekawi mnie ta niby polityka wysokich dywiden. O ile wiem, to w poprzednim roku było małe zamieszanie jeśli chodzi o zyski z dywidend. Zresztą podobnie jak w przypadku akcji PKO BP...
Sung jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-26-2010, 10:10   #8
zet
Dawno chyba nie było tak wielkiego zainteresowania akcjami jakiegoś przedsiębiorstwa. Oferty pośredników na zakup akcji lecą juz nonstop i w radiu i w telewizji.
zet jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-27-2010, 10:27   #9
zet
Orientuje się ktoś czy można tez zapisywac się na akcje PZU przez internet? Słyszałem parę reklam w radiu, ale wszystkie były , że trzeba osobiście udać się do oddziału jakiegoś banku.
zet jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-01-2010, 10:33   #10
Przyjemniaczek
Moim zdanie warto kupować i natychmiast realizować zyski. Sądzę, że zarobić będzie można tylko w krótko i bardzo długo terminowej perspektywie.

M
Przyjemniaczek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Przedwojenne akcje pod lupą ABW A.G. 1 07-30-2012 11:12
Pekao ma zamiar kupić BZ WBK A.G. 1 06-15-2010 08:53
Raiffeisen chce kupić BZ WBK A.G. 2 04-14-2010 15:31