KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Gospodarka i technologie

CO Z GRECJĄ? CZY STREFA EURO JEST ZAGROŻONA?

 
Oceń temat


stare 09-08-2011, 21:54   #1
A.G.
 Od kilku tygodni Grecja znajduje się pod okiem wszystkich państw unijnych. Zaciskanie pasa helladzkiej gospodarki w celu otrzymania kolejnych transzy wsparcia nie jest dla niej proste, a zapotrzebowanie finansowe dla ustabilizowania kryzysu ogromne. Spekulanci wciąż pytają czy Grecja upadnie i zewsząd słychać sprzeczne odpowiedzi. Nie wiadomo już, która z nich jest właściwa, a prezydencja Polski w Unii Europejskiej wprowadza dodatkowe zamieszanie.

Grecja nie zbankrutuje, ponieważ poskutkowałoby to daleko idącym chaosem na geopolitycznej mapie unijnej. Nie to jednak wzbudza wciąż powielające się pytania, znaczące są przyczyny, które to spowodowały i ich narastające nasilenie. Profesor Rybiński zajmujący się na bieżąco kwestiami Grecji straszy nawet wojną domową i negowaniem istnienia takiego państwa w kontekście ekonomicznym. PKB Hellady stoi bowiem na tak niskim poziomie, że nie tylko nie może przekazać wpływów do unijnej kieszeni, ale również zadbać o wewnętrzne bezpieczeństwo. UE to organizacja przede wszystkim polityczna, dopiero na drugim miejscu ekonomiczna, więc dla zachowania swojego prestiżu nie dopuści do upadku Grecji.

Kryzys w Grecji oznaczałby cofnięcie się w całym procederze integracji unijnej, który toczy się już od wielu lat. Fakt, ateńskie zadłużenie jest gigantyczne, a kolejne reformy – oszczędzania, czy dotyczące przesunięcia wieku emerytalnego praktycznie trafiają grochem o ścianę, bo nikt nie chce się zgodzić na aż tak drastycznie idące zmiany w przestrzeni codziennego życia. Grecka kultura ma to do siebie, że cieszy się wolnością, sjestą i brakiem pośpiechu, tak charakterystycznym dla europejskich państw. To, co dzieje się teraz zmusiło ją już jednak i zmusza do dostosowania się do reguł narzuconych przez UE.

W Grecji ulokowanych jest sporo inwestycji unijnych państw i to kolejny powód, dla których ona nie może upaść. Niemcy, Francja...każde z nich włożyły tam swój kapitał i jako bogate kraje nie pozwolą sobie na przysłowiową plajtę. Niektórzy podkreślają, że sposobem na rozwiązanie kryzysu w Grecji byłoby – bagatela – jej odstąpienie od strefy euro, częściowe umorzenie długu, a reszta do spłaty w kolejnych transzach na zasadzie tego co gospodarka tego kraju może zaproponować. Pomimo takiej sytuacji z powodzeniem może się ona utrzymać na rynku i w perspektywie kilku najbliższych lat rozwiązać problem. Są to jedynie spekulacje, ponieważ nikt na taki krok się nie zdecyduje. Przynależność do UE ma swoje zobowiązania.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-28-2011, 18:08   #2
Kredytobiorca
Grecja sama powinna odpowiadać za swoje zadłużenie.Zarobki w sferze budżetowej 3 razy większe niż w sektorze prywatnym.W ministerstwie rolnictwa zatrudnione fryzjerki i prawie 300 fotografów od robienia zdjęć gruntom!To musiało tak się skończyć.
Kredytobiorca jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare Dzisiaj
Kredyciak.pl


Linki sponsorowane

Komentarz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Marża kredytu-jak jest liczona i jaka jest jej wysokość? A.G. 5 12-15-2014 13:23
Strefa ekonomiczna w Szczecinie zet 1 07-11-2014 07:29
Złota Strefa Visa – loteria w ING Banku M.W. 1 11-03-2010 21:00
Kurs euro w dół-sterfa euro poważne zagrożona A.G. 1 07-03-2010 10:13
Konto internetowe zagrożone – uwaga na wirusa Zeus! M.W. 4 04-26-2010 20:09