Opinie, forum

Opinie, forum (https://www.kredyciak.pl/)
-   Gospodarka i technologie (https://www.kredyciak.pl/gospodarka-i-technologie/)
-   -   Kupno działki budowlanej- krok po kroku (https://www.kredyciak.pl/gospodarka-i-technologie/3627-kupno-dzia-ki-budowlanej-krok-po-kroku.html)

A.G. 10-27-2011 10:47

Kupno działki budowlanej- krok po kroku
 
Co trzeba zrobić by stać się szczęśliwym posiadaczem działki budowlanej? Planujesz kupno działki pod zabudowę? Zastanawiasz się co powinieneś o niej wiedzieć? Oto co powinien wiedzieć każdy zastanawiający się nad kupnem działki.


Po pierwsze PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO....

Pośpiech jak wiadomo zawsze jest złym doradcą. Zanim zdecydujemy się na kupno działki powinniśmy się dokładnie zapoznać z Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Musimy mieć pewność, że cicha, zielona okolica nie zamieni się w przyszłości w gęsto zabudowaną dzielnicę mieszkaniową, koło której będzie przebiegać ruchliwa droga a po drugiej stronie nie będzie stać np. stacja benzynowa. Dzięki Planu Zagospodarowania Przestrzennego będziemy wiedzieć jakie inwestycje są przewidziane w okolicy. Ponadto dowiemy się czy teren, na którym znajduje się działka jest przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe.

Gdzie zapoznamy się z Planem Zagospodarowania Przestrzennego?


Wystarczy skierować się do wydziału architektury urzędu miasta lub gminy.


Po drugie EWIDENCJA GRUNTÓW...


Zanim kupimy działkę należy dokładnie zapoznać się z informacjami na jej temat. Interesować nas będą głównie:
-dokładna powierzchnia działki ( może się różnić od podanej w ofercie)
-rodzaj gruntu ( być może działka nie nadaję się pod budownictwo mieszkaniowe)
-numer księgi wieczystej
-dane właściciela ( musimy się upewnić, czy osoba która ją sprzedaje ma do niej prawo).

Dzięki tym informacjom będziemy wiedzieć czy na tej działce możemy bezpiecznie wybudować dom, czy kupujemy działkę od odpowiedniej osoby i czy dane w ofercie zgadzają się z danymi faktycznymi. Każdy notariusz ma obowiązek aktualizowania danych dotyczących nieruchomości w terminie 30 dni od spisania aktu notarialnego. Dzięki temu informacje w ewidencji są jak najbardziej aktualne.

Gdzie otrzymamy informację na temat gruntów?

W wydziale geodezji urzędu miasta lub gminy.

Po trzecie STAN PRAWNY....

Zawsze jak kupujemy ziemie należy poprosić sprzedającego o pokazanie odpisu księgo wieczystej. Każda nieruchomość takową powinna posiadać. Na odpisie należy zwrócić uwagę na datę jego wydania. Każdy odpis jest ważny tylko przez 30 dni. Jeśli mamy jakieś zastrzeżenia co do odpisu wówczas należy wybrać się wydziału ksiąg wieczystych i zapoznać się osobiście z księgą.

Gdzie znajdziemy księgi wieczyste?

Należy udać się do sądu rejonowego właściwego ze względu na położenie nieruchomości.

Po czwarte ..i ostatnie … AKT NOTARIALNY

Kupno działki powinno być potwierdzone aktem notarialnym. W przypadku gdy działka jest własnością więcej niż jednej osoby wówczas u notariusza musi stawić się wszyscy. Po podpisaniu aktu notarialnego działka staje się naszą własnością.

Jurek K. 06-04-2012 14:35

Ostatnio znajomi szukali informacji na temat kupna działki budowlanej i nie wiedzieli od czego zacząć, bo te wszystkie formalności ich przerastały. Podeślę im zaraz ten wątek, na pewno sie ucieszą :)

Karinka 07-29-2012 21:45

Kupując działkę budowlaną warto też zwrócić uwagę na to jakich będziemy mieli w przyszłości sąsiadów :) Czasem tak naprawdę to jest chyba najważniejsze kryterium kupować czy nie kupować danej działki na kredyt :) Może być potem dramat jeśli trafimy na jakiś przeambicjonowanych dorobkiewiczów, którym wydaje się, że tylko oni tam mieszkają i nikt inny nie ma prawa przebywać w tamtym rejonie bez ich zgody ...

Handlarz 05-13-2014 09:25

Z działkami trzeba uważać. One nie zawsze są od razu "budowlane" i wtedy może być mały zonk jak ktoś kupi taką nieruchomość, a nie będzie się mógł wybudować. W zeszłym tygodniu ktoś chciał mnie na taka minę wpakować - niby cena niska, bo potrzebował szybko pieniądze.

Vola 01-26-2015 00:40

Przy działkach polecam też skontaktowac się z melioracją i sprawdzić jak wygląda kwestia odwodnienia na danym terenie. Czasem może się okazać, że w odpowiednie przygotowanie gruntu trzeba będzie włożyć sporo pieniędzy. Nie musi nas to zniechęcać, ale zawsze to dobry argument do negocjacji cen.

Reg 02-26-2015 17:37

Ale to przecież ma krótkie nogi, łatwo sprawdzić .. Ciekawe na co ten ktoś liczył.Ten poradnik w pierwszym poście bardzo pomocny.

drogimex 04-26-2015 21:12

Witam,
przed zakupem działki budowlanej warto dobrze przeanalizować parę kwestii jak lokalizacja działki, uzbrojenie w prąd, wodę, gaz, kanalizacją, kształt działki czy też sprawdzić dokładnie zapisy i załącznik graficzny miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Więcej informacji na temat aspektów, jakie warto sprawdzić przed zakupem działki pod budowę domu na stronce zbudujmydom.pl
W razie pytań służę pomocą.
Pozdrawiam,
Tomek

Dagmar 05-26-2015 13:55

Warto też sprawdzić jakie są planowane inwestycje w regionie,żeby potem nie mieć uciążliwego sąsiada.

will.freeman 06-04-2015 14:16

Poradnik - jak kupić działkę budowlaną
 
Takich poradników jest w sieci sporo, wiele z nich niestety opisuje temat dośc ogólnie dlatego później przy transakcjach wychodzą różne niespodzianki :(
Musicie również uważać na agentów nieruchomości, niestaty oni widzą w Was tylko swój interes i nie liczyłbym na to, że udzielą kompletnych i w 100% prawdziwych informacji. Im zależy na tym, żeby podpisać z Wami jak najszybciej umowę pośrednictwa i pokazać jak najwięcej działek bo poźniej nie możecie już kupić działki bez ich prowizji.
Jeśli chcecie przygotować się dobrze do zakupu działki budowlanej to polecem profesjonalne porady na takich stronach jak, ta: Jak kupić działkę budowlaną – Poradnik kupującego, spiszcie sobie pytania i zadajcie je agentowi nieruchomości jeszcze przed obejrzeniem działki i podpisaniem umowy. Na oglądanie 100 działek szkoda czasy 90% z nich odpadanie Wam już po tym jak uzyskacie odpowiedzi na Wasze pytania. Powodzenia w szukaniu działek!

medra 11-25-2015 09:11

Akurat działki w końcu lecą w dół, widać to nawet po różnych zestawieniach. Ma to związek z tą malejącą liczbą Polaków - nie ma opcji, aby kierunek był teraz inny, niż malejące ceny.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:48.

Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.