KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Gospodarka i technologie

KUPNO DZIAŁKI BUDOWLANEJ- KROK PO KROKU

 
Ocena: Ocena wątku: 2 głosów, 4.00 średnia.
Linki sponsorowane


stare 10-27-2011, 10:47   #1
A.G.
 Co trzeba zrobić by stać się szczęśliwym posiadaczem działki budowlanej? Planujesz kupno działki pod zabudowę? Zastanawiasz się co powinieneś o niej wiedzieć? Oto co powinien wiedzieć każdy zastanawiający się nad kupnem działki.


Po pierwsze PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO....

Pośpiech jak wiadomo zawsze jest złym doradcą. Zanim zdecydujemy się na kupno działki powinniśmy się dokładnie zapoznać z Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Musimy mieć pewność, że cicha, zielona okolica nie zamieni się w przyszłości w gęsto zabudowaną dzielnicę mieszkaniową, koło której będzie przebiegać ruchliwa droga a po drugiej stronie nie będzie stać np. stacja benzynowa. Dzięki Planu Zagospodarowania Przestrzennego będziemy wiedzieć jakie inwestycje są przewidziane w okolicy. Ponadto dowiemy się czy teren, na którym znajduje się działka jest przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe.

Gdzie zapoznamy się z Planem Zagospodarowania Przestrzennego?


Wystarczy skierować się do wydziału architektury urzędu miasta lub gminy.


Po drugie EWIDENCJA GRUNTÓW...


Zanim kupimy działkę należy dokładnie zapoznać się z informacjami na jej temat. Interesować nas będą głównie:
-dokładna powierzchnia działki ( może się różnić od podanej w ofercie)
-rodzaj gruntu ( być może działka nie nadaję się pod budownictwo mieszkaniowe)
-numer księgi wieczystej
-dane właściciela ( musimy się upewnić, czy osoba która ją sprzedaje ma do niej prawo).

Dzięki tym informacjom będziemy wiedzieć czy na tej działce możemy bezpiecznie wybudować dom, czy kupujemy działkę od odpowiedniej osoby i czy dane w ofercie zgadzają się z danymi faktycznymi. Każdy notariusz ma obowiązek aktualizowania danych dotyczących nieruchomości w terminie 30 dni od spisania aktu notarialnego. Dzięki temu informacje w ewidencji są jak najbardziej aktualne.

Gdzie otrzymamy informację na temat gruntów?

W wydziale geodezji urzędu miasta lub gminy.

Po trzecie STAN PRAWNY....

Zawsze jak kupujemy ziemie należy poprosić sprzedającego o pokazanie odpisu księgo wieczystej. Każda nieruchomość takową powinna posiadać. Na odpisie należy zwrócić uwagę na datę jego wydania. Każdy odpis jest ważny tylko przez 30 dni. Jeśli mamy jakieś zastrzeżenia co do odpisu wówczas należy wybrać się wydziału ksiąg wieczystych i zapoznać się osobiście z księgą.

Gdzie znajdziemy księgi wieczyste?

Należy udać się do sądu rejonowego właściwego ze względu na położenie nieruchomości.

Po czwarte ..i ostatnie … AKT NOTARIALNY

Kupno działki powinno być potwierdzone aktem notarialnym. W przypadku gdy działka jest własnością więcej niż jednej osoby wówczas u notariusza musi stawić się wszyscy. Po podpisaniu aktu notarialnego działka staje się naszą własnością.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 06-04-2012, 14:35   #2
Jurek K.
Ostatnio znajomi szukali informacji na temat kupna działki budowlanej i nie wiedzieli od czego zacząć, bo te wszystkie formalności ich przerastały. Podeślę im zaraz ten wątek, na pewno sie ucieszą :)
Jurek K. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-29-2012, 21:45   #3
Karinka
Kupując działkę budowlaną warto też zwrócić uwagę na to jakich będziemy mieli w przyszłości sąsiadów :) Czasem tak naprawdę to jest chyba najważniejsze kryterium kupować czy nie kupować danej działki na kredyt :) Może być potem dramat jeśli trafimy na jakiś przeambicjonowanych dorobkiewiczów, którym wydaje się, że tylko oni tam mieszkają i nikt inny nie ma prawa przebywać w tamtym rejonie bez ich zgody ...
Karinka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-13-2014, 09:25   #4
Handlarz
Z działkami trzeba uważać. One nie zawsze są od razu "budowlane" i wtedy może być mały zonk jak ktoś kupi taką nieruchomość, a nie będzie się mógł wybudować. W zeszłym tygodniu ktoś chciał mnie na taka minę wpakować - niby cena niska, bo potrzebował szybko pieniądze.
  Odpowiedź z Cytatem
stare 01-26-2015, 00:40   #5
Vola
Przy działkach polecam też skontaktowac się z melioracją i sprawdzić jak wygląda kwestia odwodnienia na danym terenie. Czasem może się okazać, że w odpowiednie przygotowanie gruntu trzeba będzie włożyć sporo pieniędzy. Nie musi nas to zniechęcać, ale zawsze to dobry argument do negocjacji cen.
Vola jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-26-2015, 17:37   #6
Reg
Ale to przecież ma krótkie nogi, łatwo sprawdzić .. Ciekawe na co ten ktoś liczył.Ten poradnik w pierwszym poście bardzo pomocny.
Reg jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-26-2015, 21:12   #7
drogimex
Witam,
przed zakupem działki budowlanej warto dobrze przeanalizować parę kwestii jak lokalizacja działki, uzbrojenie w prąd, wodę, gaz, kanalizacją, kształt działki czy też sprawdzić dokładnie zapisy i załącznik graficzny miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Więcej informacji na temat aspektów, jakie warto sprawdzić przed zakupem działki pod budowę domu na stronce zbudujmydom.pl
W razie pytań służę pomocą.
Pozdrawiam,
Tomek
drogimex jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-26-2015, 13:55   #8
Dagmar
Warto też sprawdzić jakie są planowane inwestycje w regionie,żeby potem nie mieć uciążliwego sąsiada.
Dagmar jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-04-2015, 14:16   #9
will.freeman
Takich poradników jest w sieci sporo, wiele z nich niestety opisuje temat dośc ogólnie dlatego później przy transakcjach wychodzą różne niespodzianki :(
Musicie również uważać na agentów nieruchomości, niestaty oni widzą w Was tylko swój interes i nie liczyłbym na to, że udzielą kompletnych i w 100% prawdziwych informacji. Im zależy na tym, żeby podpisać z Wami jak najszybciej umowę pośrednictwa i pokazać jak najwięcej działek bo poźniej nie możecie już kupić działki bez ich prowizji.
Jeśli chcecie przygotować się dobrze do zakupu działki budowlanej to polecem profesjonalne porady na takich stronach jak, ta: Jak kupić działkę budowlaną – Poradnik kupującego, spiszcie sobie pytania i zadajcie je agentowi nieruchomości jeszcze przed obejrzeniem działki i podpisaniem umowy. Na oglądanie 100 działek szkoda czasy 90% z nich odpadanie Wam już po tym jak uzyskacie odpowiedzi na Wasze pytania. Powodzenia w szukaniu działek!

Ostatnio edytowane przez will.freeman ; 06-04-2015 o 14:19
will.freeman jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-25-2015, 09:11   #10
medra
Akurat działki w końcu lecą w dół, widać to nawet po różnych zestawieniach. Ma to związek z tą malejącą liczbą Polaków - nie ma opcji, aby kierunek był teraz inny, niż malejące ceny.
medra jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
gdzie aktualnie są najlepsze kredyty, gdzie najtaniej dostanę kredyt hipoteczny, jak poprawnie napisać umowę pożyczki


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Pożyczki prywatne - Jak to działa? A.G. 212 10-02-2020 10:10
Przeniesienie konta bankowego krok po kroku A.G. 5 05-13-2014 10:03
Zakup działki budowlanej na kredyt M.W. 9 05-13-2014 09:29
Zgłoszenie patnetowe krok po kroku A.G. 3 08-23-2012 13:03