KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Gospodarka i technologie

CHIŃSKA BAŃKA SPEKULACYJNA- KRUCHA GOSPODARKA CHIN

 
Oceń temat
Linki sponsorowane


stare 03-17-2010, 14:49   #1
A.G.
 Największą bańką spekulacyjną w historii jest obecnie gospodarka Chin. Jak twierdzą eksperci i dyrektorzy największych światowych firm, gospodarka chińska to największa błędna alokacja bogactw. Inwestorzy mający w planach długookresowe inwestycje w tamtym regionie powinny się dokładnie zastanowić co robią.

Coraz więcej panuje opinii, że gospodarka chińska zmierza ku upadkowi. Pomimo ogromnej dynamiki wzrostu produkcji gospodarka ta jest krucha niczym chińska porcelana. Podczas Asset Allocation Summie Asia 2010 odbywającego się w Hongkongu dyrektor firmy konsultingowej Omnis i główny prawnik legendarnego funduszu LTCM. powiedział, że Chiny to jedna ogromna bańka spekulacyjna czekająca tylko na pęknięcie.

Bańkę te można bardziej porównać do cykającej bomby z opóźnionym zapłonem, która nie wiadomo, kiedy wybuchnie. Kiedy jednak wybuchnie poczuje to niemal cały świat, szczególnie ucierpi na tym gospodarka USA i Europy.

Na wykresie widać potencjalny wzrost PKB do 2014 roku... Prognoza na lata późniejsze jest już dość ryzykowna..

Bilans banku centralnego Chin jest podobny do bilansu funduszu hedgingowego, którego głównym zadaniem jest kupowanie dolara i sprzedawanie juana. Poważne obawy wzbudza szczególnie ogromna skala lewarowych spekulacji na chińskim rynku akcji oraz marnotrawstwo surowców przez firmy państwowe.

Ponadto niski poziom przestrzegania praw człowieka wzbudza coraz więcej kontrowersji. Chińczycy są już innym narodem niż parę lat temu. Ich świadomość jest większą i tylko czekać kiedy zaczną strajkować i domagać się więcej praw. Do tego dochodzi jeszcze pozabilansowe zadłużenie lokalnych władz.

Średnie wynagrodzenia Chińczyków w danym sektorze.

Niestety podobnie choć tyci lepiej wygląda sytuacja w niepewnej jeszcze Rosji. Gospodarka tego kraju, która opiera się niemal w 80% na ropie naftowej jeszcze nie powstała dobrze na nogi po ostatnim kryzysie. Niepewna sytuacja z Gruzją oraz mało przychylny zachodnim inwestorom prezydent nie pomaga podnieść się koniunkturze. Jeszcze do niedawna inwestycje w Rosji były uznawane za najbardziej trafne. Sytuacja po kryzysie zmieniła się o 180 stopni. Dopóki Rosja nieuniezależni swojej gospodarki od cen ropy, nie ma co liczyć na konkretnych zewnętrznych inwestorów.

Żadna długookresowa inwestycja nie jest racjonalnym rozwiązaniem zarówno w przypadku gospodarki Chin jak i Rosji. W tych krajach sprawdzają się tylko i wyłącznie inwestycje krótkookresowe, spekulacyjne.A.G.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 03-17-2010, 14:52   #2
gk77
 
dziwne ze za 300 zł miesięcznie Chińczycy pracują po 8 godzin dziennie
gk77 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-17-2010, 14:56   #3
A.G.
 
W Chinach przeciętny dzień pracy wynosi 12-14 godzin, a nie jak u nas 8.
Niestety o wynagrodzeniu Chińczyków w dużej mierze decydują zagraniczni inwestorzy. To oni nakładają ceny wyjściowe na towary.
A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-18-2010, 10:25   #4
gk77
 
dziwie się czemu nie ma napływu chińczyków jako taniej siły roboczej
przecież w Polsce 1000 zł za 8 h dziennie to dla nich rarytas
gk77 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-17-2010, 02:31   #5
bankierka
Jaka tam krucha?! Dziś podano informacje, że jest to druga gospodarka na świecie. Niewiele brakuje a Chiny będą prawdziwą potęgą światową. Sprawdzi może się przypowieść, że żółta rasa zleje świat. Może nie w dosłownym tego znaczeniu, ale jeśli weźmiemy pod uwagę ich towary to już tak jest.Wszystko w sklepach jest chińskie. Napędzamy tylko chińskie firmy. Nawet kupione markowe rzeczy, produkowane są w Chinach albo ich podzespoły są z Chin sprowadzone. Ale to nie jest wina producentów. Gdyby nie wysokie ceny produkcji w Europie to by nie szukali tanich zamienników w Chinach.
bankierka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-28-2010, 17:38   #6
laik
Gdzie nie spojrzeć, to wszystko MADE IN CHINA. W Chinach ludzie za grosze pracują po kilkanaście godzin, to i towar jest tańszy
laik jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-28-2010, 20:15   #7
Baxter
Gdyby nie Chińczycy to byśmy nie mieli ani w domu kolorowych telewizorów plazmowych, ani komputerów w samochodach. Nie nosilibyśmy "firmowych" ciuchów i nie stać by nas było by kupić sobie nowy skuter. Chiny zalały świat swoimi towarami. A im na to pozwoliliśmy. Dlatego, że chcieliśmy mieć to co inni, czyli Niemcy, Amerykanie, Francuzi itp itd. Jednak nas na to nie było stać. Kogo by było stać na zakup plazmy produkowanej w 100% w Japonii. Kogo by było stać na najnowszy telefon komórkowy wyprodukowany w 100% w Finlandii. Ludzie wciąż wolą kupić coś tańszego i niestety trochę gorszego od tego lepszego. Chociaż ostatnio te lepsze, też jest produkowane w Chinach, albo Indiach. Różnica jednak jest taka, że to nasza wina, że oni tak mało dostają kasy za pracę. Gdybyśmy nie chcieli kupić sobie nowego skutera za 1500 w hipermarkecie, to nikt by go nie produkował. A pozostała reszta kupowała by orginalne włoskie za 6000-7000 tysięcy w salonach.Proste...
Baxter jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-02-2013, 16:17   #8
akson
w chinach koszty produkcji sa tylko 10% niższe niż w polsce [dziennik gazrta prawna]. gospodarka bedzie pewnie niedlugo zbyt kosztowna i zacznie sie transfer do bangladeszu, indii i innych darmolandów dla coraz bardziej dochodowych korporacji.
akson jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-14-2013, 00:19   #9
anula1
tak w sumie to dla sporej części Polaków - zwłaszcza młodych, którzy chcą się spełniać w swojej branży - 1000 zł to jest sporo..
anula1 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Firmy wiedzą niewiele o programie "Innowacyjna gospodarka" A.G. 2 09-27-2011 07:58
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.1 -okazał się niewypałem A.G. 2 03-04-2010 21:16