KREDYCIAK-Opinie, forum

  Kredyciak.pl > Gospodarka i technologie

KIEDY CENY MIESZKAŃ W POLSCE SPADNĄ? OD CZEGO ZALEŻĄ?

 
Oceń temat
Linki sponsorowane


stare 02-02-2021, 17:09   #1
zetWiele osób prognozowało, że rok 2020 i kolejny przyniesie spadek cen na rynku nieruchomości. Obawiano się, że obecna sytuacja mocno uderzy w ten sektor. Okazało się jednak, że cios wcale nie był mocny i na jakiś czas dotknął tylko segment nieruchomości związany z wynajmem mieszkań. Polacy masowo zaczęli przenosić swoje oszczędności z banków w zakup nieruchomości.

Poprzedni rok okazał się być okresem najniższych historycznie poziomów stóp procentowych. Nie dotyczyło to tylko Polski, ale praktycznie całego świata całego świata. To właśnie zerowe przychody z lokat i depozytów bankowych spowodowały ogromne wycofywanie gotówki z banków. Ludzie zamiast trzymać depozyty w bankach zaczęli szukać innych metod na inwestowanie oszczędności i to właśnie nieruchomości zaczęły stanowić istotną alternatywę.

Dodatkowo do akcji wkroczyły banki i na masową skalę zaczęły udzielać kredytów związanych z rynkiem nieruchomości. Oprócz tego szacuje się, że z banków wycofano ok 200 mld depozytów i co najmniej 10 procent tej sumy zostało zainwestowane na rynku nieruchomości. Sporo osób do tej pory trzymających pieniądze w bankach zdecydowało się na zakup mieszkań na wynajem lub licząc na sprzedaż mieszkania z zyskiem za jakiś czas.

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule artykułu można zaryzykować stwierdzenie, że póki co nie zanosi się na spadek cen mieszkań. Ilość gotówki na rynku, która jeszcze nie została zagospodarowana w tym sektorze jest jeszcze spora. Jak wiadomo ceny produktów zależne między innymi od popytu, a w sektorze nieruchomości raczej nie zanosi się na spadek zapotrzebowania na zakup nowych mieszkań.

Największym zainteresowaniem w ostatnich trzech miesiącach 2020 cieszyły się mieszkania średniej wielkości o powierzchni 45-65 m2. Dwu i trzypokojowe mieszkania stanowiły o wiele większą część transakcji niż duże mieszkania i przestronne apartamenty. Jeśli chodzi o ceny zakupu mieszkań to najbardziej popularne były takie na poziomie do 300 tys. zł.


zet jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 02-02-2021, 17:13   #2
Karinka
No tak, ale przecież ten rynek może się któregoś dnia przesycić. Przecież już chyba zaczyna być za dużo mieszkań na wynajem w stosunku do chętnych. Jeśli ktoś kupuje mieszkania na wynajem za nadmiar gotówki to jeszcze ok, ale tacy co biorą kredyty i myślą , że będą sobie spłacać kredyt z wynajmu i jeszcze na tym zarobią to mogą się za jakiś czas konkretnie zdziwić.
Karinka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-08-2021, 12:01   #3
zet
Najnowsze analizy ekonomistów przewidują, że ceny mieszkań mogą rosnąć i to gwałtownie nawet do końca 2023 roku. Możliwy jest scenariusz, że średnia cena mieszkań w Polsce za 3 lata wynisiłą będzie ok 11 tys. zł za m kwadratowy. Oczywiście ten wzrost cen nie będzie raczej tak gwałtowny jak obecnie jednak i tak może on być na poziomie ok 7% w skali roku. Wzrost cen mieszkań, będzie kontynuowany nie tylko dzięki utrzymującemu się popytowi, ale także przez ograniczoną podaż nowych mieszkań. Zaczyna być pomału odczuwalny problem deweloperów z pozyskiwaniem nowych gruntów pod kolejne inwestycje.
zet jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-08-2021, 14:01   #4
Marek_zgierz
Mam kilku znajomych, którzy wszystkie swoje oszczędności wycofali z banków i kazdy grosz zainwestowali w nowe mieszkania na wynajem. Piszą tu , że ceny mieszkań będą cały czas ostro rosnąć, ale wg mnie kiedyś przecież ten rynek musi się nasycić? Ludzi w Polsce rodzi się coraz mniej więc kto ma za jakiś czas zamieszkiwać w tych mieszkaniach z inwestycji na wynajem? Studentów też będzie coraz mniej no więc może Ukraińcy? Jest już ich sporo w Polsce.
  Odpowiedź z Cytatem
stare 02-09-2021, 13:29   #5
Kaniowski
Ja nie zgodzę się z tym , że ceny mieszkań będą cały czas rosły jak szalone. Przecież większość tego szaleństwa to zakup inwestycyjny na wynajem, a to się może już nasyciło lub nawet przesyciło. Studentów nie przybywa to raz, a po drugie to przecież młodzi ludzie coraz więcej zarabiają i coraz łatwiej dla takich o kredyt hipoteczny na własne mieszkanie. Dzisiaj wynajmują mieszkania naprawdę ludzie nie do końca ogarnięci życiowo. Nie widzę problemu zakupu mieszkanka jeśli mąż i żona pracuje. Zdolność kredytowa w takim wypadku to chyba nie problem.
  Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
prognozy cen mieszkań i nieruchomości , w co warto dzisiaj zainwestować pieniądze


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Ceny paliwa w Polsce Karinka 15 04-27-2014 19:48
Kiedy przewalutować kredyt? A.G. 3 08-22-2013 12:05
Nowe limity cen mieszkań Ma.Sza 1 05-30-2012 09:40