Opinie, forum

Opinie, forum (https://www.kredyciak.pl/)
-   inne (https://www.kredyciak.pl/inne/)
-   -   Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.1 -okazał się niewypałem (https://www.kredyciak.pl/inne/318-program-operacyjny-innowacyjna-gospodarka-dzia-anie-8-1-okaza-sie-niewypa-em.html)

A.G. 03-02-2010 14:54

Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.1 -okazał się niewypałem
 
Program POIG 8.1 cieszył się ogromnym zainteresowaniem przez ostatni rok. Ilość wniosków o dotacje zaskoczyła nawet organizatorów konkursów. Wsparcie z działania POIG 8.1 miało odmienić polską gospodarkę. Zadaniem było wprowadzenie polskich firm w sferę biznesu internetowego i rozwoju sektora e-usług. Niestety okazuje się, że wiele z projektów nie zostało w ogóle zrealizowanych.

Eksperci zbadali sprawę realizacji dotacji na e-biznes od strony praktycznej. Sprawdzali po kolei każdy z projektów, który otrzymał wsparcie finansowe z programu. Sprawdzana była dostępność publiczna projektu, widoczność w sieci oraz popularność wśród internautów.

Niestety okazało się, że ponad połowa projektów nie została nawet zrealizowana w części podstawowej. Prawie 62% wszystkich przyjętych wniosków, nie uruchomiło w ogóle projektu. Projekty firm działających w e-biznes były nie dostępne w wyszukiwarkach.

Rok temu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeżyła prawdziwe oblężenie. O programie na POIG 8.1 było głośno nawet w mediach. To co zaczęło się z wielką pompą może zakończyć się wielką klapą.

Wnioski o dotacje z programu złożyło 449 firm, które chciały rozwinąć swój obszar działalności o sferę usług elektronicznych. Łączna kwota dofinansowania wyniosła ponad 190 mln zł. Pierwotnie na rozwoju e-gospodarki PARP przeznaczył tylko 127 mln złotych, co okazało się w rezultacie kwotą zbyt małą.

W programie przeszło pond 220 projektów. Kryteria przyznania dofinansowania i weryfikacji projektów były bardzo ostre. Łączna kwota przeznaczona na dofinansowanie e-firm wyniosła tylko w 2008 roku ponad 93 mln złotych.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Wywnioskować można by było, że tylko najlepsi dostali dofinansowanie. Wiele genialnych, jednak niezbyt dobrze formalnie przygotowanych pomysłów nie przeszło konkursu. Dlaczego więc wystukując podane we wnioskach internetowe adresy e-firm, widzimy tylko informacje , że strona nie została odnaleziona?

Mija właśnie okrągły rok od otrzymania wsparcia finansowego przez wnioskodawców. Rozpoczęcie realizacji projektów powinno przypadać na pierwszy kwartał 2009 roku. Jednak do tej pory większość e-usług nie jest dostępna. Maksymalny okres realizacji założeń projektu wynosi dwa lata tak, więc firmy już powinny zacząć działać i realizować założenia projektu.

Co się stało w takim razie z pieniędzmi przeznaczonymi na rozwój polskiej gospodarki elektronicznej? Czyżby przepadły bez echa?

BOMI 03-04-2010 11:53

Tak oto się marnują pieniądze unijne. Każdy w Polsce chce założyć swój biznes. Każdy chce mieć firmę, a każda firma chce być innowacyjna. Tylko, że z tych planów i marzeń najcześciej nic nie wynika. Wiele razy już sama słyszłam jak ludzie chcą wyciągnąć pieniądze z Unii. "WYCIĄGNĄĆ" bo w ich rozumowaniu, Unia daje.. a nie finansuje. Każdy chce zrealizować swe zachcianki za pieniądze z dotacji. Niejednokrotnie pomysły na biznes są z kosmosu. Każdemu wiadomo przyda się trochę grosza, ale plaga zainteresowania dotacjami mnie przeraża.

Unia nie tyle daje co pożyczka pieniądze, na rozwój naszej gospodarki. I szczerze powiedzmy sobie ile z tych sfinansowanych projektów przyczyniło się znacznie do zmniejszenia bezrobocia, do zwiększenia efektywności działania firmy?

Boli mnie fakt, że u nas w Polsce, każdy myśli, że pieniądze z Unii są za darmo. Myśląc w ten sposób nic się u nas nie zmieni. Fundusze i programy się skończą a my dalej będziemy w tym punkcie gdzie jesteśmy teraz. Szczerze wątpie czy jest sens otwierać 27 salon fryzjerski w mieście 10 tysięcznym albo otwierać firmę kateringową nie mając znajomości w mieście gdzie nie ma możliwości rozwoju takiej działalności.

HOME CREDIT 03-04-2010 21:16

Z tym ''WYCIĄGNIĘCIEM'' dotacji i z dotacji jak najwięcej to wydaje się być faktem.Niejednokrotnie słyszałem o ''kombinacjach alpejskich'':) w tym temacie.
Jak dotarł ten temat do mnie po raz pierwszy to trochę niedowierzałem ale jak o podobnych podchodach i dziwnych pomysłach na firmę słyszałem od następnych ''dotaciarzy'';) to dotarło do mnie że wiele osób ma chrapkę na pozornie ''bezpłatne'' finansowanie.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:08.

Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.