KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Dotacje unijne > inne

PROGRAM OPERACYJNY - INNOWACYJNA GOSPODARKA DZIAŁANIE 8.1 -OKAZAŁ SIĘ NIEWYPAŁEM

 
Oceń temat
Linki sponsorowane


stare 03-02-2010, 14:54   #1
A.G.
 Program POIG 8.1 cieszył się ogromnym zainteresowaniem przez ostatni rok. Ilość wniosków o dotacje zaskoczyła nawet organizatorów konkursów. Wsparcie z działania POIG 8.1 miało odmienić polską gospodarkę. Zadaniem było wprowadzenie polskich firm w sferę biznesu internetowego i rozwoju sektora e-usług. Niestety okazuje się, że wiele z projektów nie zostało w ogóle zrealizowanych.

Eksperci zbadali sprawę realizacji dotacji na e-biznes od strony praktycznej. Sprawdzali po kolei każdy z projektów, który otrzymał wsparcie finansowe z programu. Sprawdzana była dostępność publiczna projektu, widoczność w sieci oraz popularność wśród internautów.

Niestety okazało się, że ponad połowa projektów nie została nawet zrealizowana w części podstawowej. Prawie 62% wszystkich przyjętych wniosków, nie uruchomiło w ogóle projektu. Projekty firm działających w e-biznes były nie dostępne w wyszukiwarkach.

Rok temu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeżyła prawdziwe oblężenie. O programie na POIG 8.1 było głośno nawet w mediach. To co zaczęło się z wielką pompą może zakończyć się wielką klapą.

Wnioski o dotacje z programu złożyło 449 firm, które chciały rozwinąć swój obszar działalności o sferę usług elektronicznych. Łączna kwota dofinansowania wyniosła ponad 190 mln zł. Pierwotnie na rozwoju e-gospodarki PARP przeznaczył tylko 127 mln złotych, co okazało się w rezultacie kwotą zbyt małą.

W programie przeszło pond 220 projektów. Kryteria przyznania dofinansowania i weryfikacji projektów były bardzo ostre. Łączna kwota przeznaczona na dofinansowanie e-firm wyniosła tylko w 2008 roku ponad 93 mln złotych.


Wywnioskować można by było, że tylko najlepsi dostali dofinansowanie. Wiele genialnych, jednak niezbyt dobrze formalnie przygotowanych pomysłów nie przeszło konkursu. Dlaczego więc wystukując podane we wnioskach internetowe adresy e-firm, widzimy tylko informacje , że strona nie została odnaleziona?

Mija właśnie okrągły rok od otrzymania wsparcia finansowego przez wnioskodawców. Rozpoczęcie realizacji projektów powinno przypadać na pierwszy kwartał 2009 roku. Jednak do tej pory większość e-usług nie jest dostępna. Maksymalny okres realizacji założeń projektu wynosi dwa lata tak, więc firmy już powinny zacząć działać i realizować założenia projektu.

Co się stało w takim razie z pieniędzmi przeznaczonymi na rozwój polskiej gospodarki elektronicznej? Czyżby przepadły bez echa?


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 03-04-2010, 11:53   #2
BOMI
Tak oto się marnują pieniądze unijne. Każdy w Polsce chce założyć swój biznes. Każdy chce mieć firmę, a każda firma chce być innowacyjna. Tylko, że z tych planów i marzeń najcześciej nic nie wynika. Wiele razy już sama słyszłam jak ludzie chcą wyciągnąć pieniądze z Unii. "WYCIĄGNĄĆ" bo w ich rozumowaniu, Unia daje.. a nie finansuje. Każdy chce zrealizować swe zachcianki za pieniądze z dotacji. Niejednokrotnie pomysły na biznes są z kosmosu. Każdemu wiadomo przyda się trochę grosza, ale plaga zainteresowania dotacjami mnie przeraża.

Unia nie tyle daje co pożyczka pieniądze, na rozwój naszej gospodarki. I szczerze powiedzmy sobie ile z tych sfinansowanych projektów przyczyniło się znacznie do zmniejszenia bezrobocia, do zwiększenia efektywności działania firmy?

Boli mnie fakt, że u nas w Polsce, każdy myśli, że pieniądze z Unii są za darmo. Myśląc w ten sposób nic się u nas nie zmieni. Fundusze i programy się skończą a my dalej będziemy w tym punkcie gdzie jesteśmy teraz. Szczerze wątpie czy jest sens otwierać 27 salon fryzjerski w mieście 10 tysięcznym albo otwierać firmę kateringową nie mając znajomości w mieście gdzie nie ma możliwości rozwoju takiej działalności.
BOMI jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-04-2010, 21:16   #3
HOME CREDIT
 
Z tym ''WYCIĄGNIĘCIEM'' dotacji i z dotacji jak najwięcej to wydaje się być faktem.Niejednokrotnie słyszałem o ''kombinacjach alpejskich'' w tym temacie.
Jak dotarł ten temat do mnie po raz pierwszy to trochę niedowierzałem ale jak o podobnych podchodach i dziwnych pomysłach na firmę słyszałem od następnych ''dotaciarzy'' to dotarło do mnie że wiele osób ma chrapkę na pozornie ''bezpłatne'' finansowanie.

Ostatnio edytowane przez HOME CREDIT ; 03-04-2010 o 21:20
HOME CREDIT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
kto może dostać dotacje unijne dla firmy


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Działanie 5.2 -połowa wniosków nie spełnia wymogów A.G. 1 09-27-2011 08:02