KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Dotacje unijne > inne

DOTACJA DLA BEZROBOTNYCH Z URZĘDU PRACY

 
Ocena: Ocena wątku: 1 głosów, 4.00 średnia.
Linki sponsorowane


stare 12-07-2009, 14:53   #1
Ara
 W 2009 roku weszła w życie ustawa o zwiększeniu takiej dotacji i na dzień dzisiejszy jest to ok 19 100 zł, chociaż niektóre urzędy zaniżają tą kwotę adekwatnie do stanu posiadanego budżetu.

Aby móc się postarać o taką dotację, trzeba być zarejestrowanym w Urzędu Pracy bezrobotnym, przy czym nie można być studentem dziennym, jedynie zaoczni mogą próbować. Nie można mieć zarejestrowanej na siebie działalności gospodarczej do roku czasu wstecz. Jeśli pobraliście dotację lub pożyczkę z jakiegoś funduszu publicznego pięć lat wstecz, UP wam nie pomoże. Nie można byc też karanym za przestępstwa gospodarcze.
Złożony wniosek rozpatrywany jest średnio przez miesiąc a po rozpatrzeniu należy odczekać tydzień by otrzymać termin, w którym możemy podpisac umowę. Pieniądze wpływają potem po kilku dniach.

Dofinansowanie takie ma charakter jednorazowy i można je wykorzystać tylko i wyłącznie na wyposażenie przyszłego miejsca pracy. Nie opłacimy za nie ZUS-u, abonamentu telefonicznego, czy wynajmu. Można natomiast 20% kwoty przeznaczyć na reklamę, do 50% na zakup towaru i inny, ustalony między nami a UP procent na przykład na remont biura. Każdy urząd ma swój własny regulamin i o szczegóły trzeba już pytać urzędników.

Każdy PUP ma także określony procent wkładu własnego, który należy mieć, zwykle jest to ok 20-25% wartości całego przedsięwzięcia. jednak można pod wkład własny naciągnąć posiadany samochód lub komputer.
Działalność taką jesteśmy zobowiązani prowadzić nieprzerwanie przez 12 miesięcy i jeśli nie przynosi zysków dopiero po tym czasie możemy zawiesić działalność.
Starając się o dofinansowanie z UP możemy równocześnie sięgnąć po inne dotacje unijne.Nie musimy byc specjalistami w dziedzinie, w której chcemy zacząć działać, ale przydatność naszego zawodu w branży na pewno wpłynie korzystnie podczas rozpatrywania wniosku.

Oczywiście nie płacimy żadnego podatku od takiego dofinansowania.
Na koniec najważniejsze - biznesplan. Od jego logicznej i przemyślanej konstrukcji zależy, ile zatrudnimy osób i czy w ogóle będziemy potrzebowali takiej pomocy, jaki będzie miesięczny przychód, ile wyniosą opłaty a ile będziemy mogli zarobić na tym osobiście.
Wbrew pozorom tworzenie takiego planu nie jest aż takie trudne, ponieważ gotowe szablony można dostać w każdym Urzędzie Pracy.

To tyle teorii

Jeśli ktoś z Was starała się o taką dotację w praktyce i chciałby się podzielić wnioskami oraz spostrzeżeniami, lub jeśli ktoś ma jakieś dodatkowe pytania to piszcie.

Zapraszam do dyskusji.


Ara jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 08-02-2012, 14:57   #2
Sergio87
Pełno cwaniaczków pobrało pieniążki z Urzędu Pracy, założyli biznesy i teraz lebiegują. Najważniejsze dla nich było zebrać kasę i zainwestować w samochód-reszta się nie liczy, tym bardziej idea rozwoju przedsiębiorczości. Sam mam znajomego, który ponad rok temu założył małą firmę budowlaną-zajmującą się głównie remontami. Przetrwał ustawowy rok prowadzenia biznesu i uciekł do Niemiec na szparagi. Przyznanie urzędowej dotacji powinno być obwarowane dokładniejszymi przepisami prawnymi i kontrolami.
Sergio87 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-12-2014, 10:43   #3
Zazula
a ja skorzystałam z dotacji 5 lat temu, wykorzystałam najlepiej jak mogłam 15 tys złotych na otworzenie firmy. Podziałałam na granicy wypłacalności dwa lata - tyle ile był tańszy ZUS a później niestety przestał się opłacać biznes i zamknęłam go. Podsumowując :
Państwo dało biznes i państwo go zabrało obciążeniami podatkowymi.
  Odpowiedź z Cytatem
stare 06-30-2014, 09:12   #4
Zieloniutka
Zazula, czy masz może informacje czy takie same dotacje sa jeszcze teraz dostępne ? Gdzie ubiegałaś się o tę dotację ? W swoim Urzędzie Pracy ? Właśnie straciłam zatrudnienie i myślę, że z moim doświadczeniem mogła bym coś rozpocząć sama - gdyby dostać jakąś taką dotację bezzwrotną.
  Odpowiedź z Cytatem
stare 06-30-2014, 10:41   #5
kontrahentka
 
Ale moja ciocia miała też dofinansowanie. Kilka ładnych lat temu i do tej pory prowadzi biznes.
Wiec może po prostu nie trafiłaś z wyborem
kontrahentka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Sposoby na brak pracy Ara 23 01-09-2018 09:53
Na brak pracy - franczyza (franchising) Ara 25 03-07-2017 22:17
Własny lombard sposobem na brak pracy Ara 9 06-12-2014 11:00
Odliczanie kosztów dojazdu do pracy od PIT A.G. 2 08-23-2012 13:31
Koszty dojazdu do pracy magda66666 1 03-15-2010 23:47