KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Dotacje unijne > inne

KRYZYS STREFY EURO A ŚRODKI UNIJNE DLA POLSKI

 
Oceń temat


stare 05-16-2010, 21:30   #1
A.G.
 Unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski na ostatnim spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem powiedział, że Unia postrzega Polskę jako bardzo solidny i wiarygodny kraj sukcesu gospodarczego. Dlatego też Polska będzie uczestniczyć w konsultacjach z Niemcami i Francją w celu wypracowania nowych zasad strefy euro.

Lewandowski poinformował, że Unia Europejska powoli już zaczyna wyciągać wnioski w związku z kryzysem greckim. Również perspektywy poważnych kłopotów gospodarczych w Hiszpanii oraz Portugalii postawiły całą strefę euro w gotowości.

Komisarz jest zdania, że Polska powinna wziąć udział w budowie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Miałby on na celu wzmocnienie wiarygodności strefy unijnej oraz pomoc krajom przechodzącym kryzys gospodarczy. Lewandowski jest również zdania, że Francja, Niemcy oraz Polską mogą być dla siebie wzajemnie źródłem wiarygodności a nie kłopotów.

Najważniejsze jednak na spotkaniu to było poruszenie kwestii funduszów unijnych. Janusz Lewandowski zapewnił, że Polacy nie powinni się obawiać utraty środków unijnych. Komisarz uspakaja, że polskie fundusze są związane z obecną perspektywą finansową, która wiąże nas do 2013 roku.

Dlatego tez wielkość funduszy nie jest zagrożona. Szczególnie bezpiecznie mogą czuć się rolnicy oraz działy budżetowe. Właśnie z tych dotacji najczęściej Polska korzysta. Wszystko co wiąże się z polityką spójności i polityką regionalna jest bezpiecznie.

W przyszłym roku odbędą się rozmowy o następnej perspektywie finansowej na latach 2014-2020. Lewandowski ma nadzieje, że klimat przyszłego roku będzie lepszy w Europie i żaden kryzys nie przełoży się na zmniejszenie dotacji dla któregoś z krajów. Obecnie Polska z budżetu Unii na lata 2001-2013 otrzyma ponad 67 mld euro.

Komisarz jednak nie pomija ostatniego kryzysu. W jego ocenie, kraje dotknięte kryzysem wymagają nadzwyczajnych środków finansowych. Unii Europejskiej najbardziej zależy na jednolitym froncie obrony euro. Dlatego też Wspólnota chce stawić czoło zawirowaniom. W minioną niedzielę taki front obrony został zorganizowany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Uwzględniając udział MFW zawarte w przyszłości porozumienie przewidywało by powstanie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, którego wartość opiewałby na kwotę około 500 mld euro. Łącznie ze środkami z MFW na pomoc krajom zagrożonym kryzysem oraz obronę kursu euro będzie można przeznaczyć ponad 750 mld euro. W razie jakichkolwiek trudności Europejski Bank Centralny zadeklarował również kupno obligacji państw przeżywających kryzys.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-17-2010, 09:26   #2
Wera_nika
"Unia postrzega Polskę jako bardzo solidny i wiarygodny kraj sukcesu gospodarczego" - dobry żart, dobry. Czyli, że niby ziściło się proroctwo PO?
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare Dzisiaj
Kredyciak.pl


Linki sponsorowane

Komentarz

Tagi
kto może dostać dotacje unijne dla firmy


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Środki na wsparcie unijne od BGK A.G. 1 06-02-2014 10:47
Subfundusz Dynamiczny Polski Lukas Banku wygrał w rankingu M.W. 1 07-23-2012 13:59
Musisz zwrócić środki unijne?Wystąp o odszkodowanie. A.G. 3 07-25-2011 23:22
Polski złoty najsłabszy na świecie A.G. 3 05-10-2010 15:45