KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Kredyty i pożyczki > konsolidacyjne

KREDYT REFINANSOWY- REFINANSOWANIE KREDYTU HIPOTECZNEGO I GOTÓWKOWEGO

 
Ocena: Ocena wątku: 1 głosów, 3.00 średnia.
Linki sponsorowane


stare 03-09-2010, 02:02   #1
A.G.
 Warunki kredytowe w tym roku są o wiele lepsze niż rok temu. Dlatego tez osoby, które zakupiły mieszkanie na kredyt w 2009 roku refinansując go teraz mogą zyskać teraz nawet 200 zł.

Kilkanaście miesięcy temu, kiedy trwała hossa kredytowa ponad 1/5 wszystkich udzielonych zobowiązań było przeznaczone na spłatę starych kredytów i pożyczek. Było to skutkiem panowania na rynku kredytowym dość dobrych warunków ekonomicznych.

W ubiegłym roku marże kredytowe były jedne z najwyższych w historii. Dlatego refinansowanie kredytu zaciągniętego rok temu jest teraz opłacalne. Dziś banki oferują kredyty bez dodatkowych kosztów prowizji i pozwalają negocjować klientom wysokość marży. Największe oszczędności będą w przypadku refinansowania kredytu hipotecznego.

Najlepsze warunki kredytowania nieruchomości były 2-3 lata temu. Wówczas to banki udzielały zobowiązań na najlepszych warunkach. Marże były niższe nawet o 1% w stosunku do obecnych. Dlatego osoby zaciągające kredyt w latach 2007 i 2008 nie powinny oczekiwać, że znajdą ofertę o niższej marży.

Refinansowanie opłaca się, gdy chcemy spłacić kredyt zaciągnięty w 2009 roku. Kredyty wówczas były najgorsze z uwagi na rozpoczynający się kryzys finansowy. Większość kredytów złotowych była udzielna wtedy z marżą około 3%.


Obecnie refinansowanie kredytu odbywa się bez dodatkowej prowizji i z niską marżą. Miesięczna rata kredytu może zmaleć od 20 do 60 zł. Najniższą marże na rynku kredytów refinansowych oferuję bank BZ WBK.

Również z uwagi na wydłużony okres kredytowania warto zastanowić się nad refinansowaniem. Kredyt, który był zaciągnięty na 20 lat można wydłużyć w spłacie o 10 lat. Wówczas miesięczne obciążenie domowego budżetu jest mniej odczuwalne. Jednak należy pamiętać, że taki kredyt w końcowym rozrachunku jest znacznie droższy.

O czym należy pamiętać refinansując kredyt?

1) ubezpieczenie do momentu wpisania hipoteki do księgi wieczystej
2) obecna wysokość spreadu walutowego powoduje, że nie opłaca się refinansować kredytów walutowych
3) na nowo będzie badana zdolność kredytowa
4) najbardziej opłaca się konsolidacja kredytu hipotecznego i gotówkowego
5) wraz z kredytem trzeba przenieść do banku całe swoje finanse.

1) Ubezpieczenie
Jeśli liczymy na szybki zysk przy refinansowaniu kredytu możemy się zawieść. Należy bowiem doliczyć do kosztów kredytu ponownie koszt ubezpieczenia oraz koszt wpisu do księgi wieczystej. Sam wpis kosztuje ok. 200 zł. Ubezpieczenie wynosi miesięcznie kilkadziesiąt złotych. Płacimy je do momentu uzyskania potwierdzenia o dokonaniu wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

2) Spread walutowy

Nie opłaca się refinansować kredytów walutowych, choć marże tych kredytów również w tym roku spadły. Trzeba pamiętać, że w przypadku przenoszenia kredytu do innego banku poniesiemy dodatkowe koszty związana z wymianą waluty. Aby spłacić kredyt w starym banku, musimy zakupić waluty po kursie sprzedaży (czyli kursie wyższym), a następnie jest nam udzielany nowy kredyt po kursie kupna ( czyli kursie niższym). Średni spread walutowy wynosi obecnie 7-8%. Dlatego refinansując kredyt należy się dowiedzieć czy bank posiada walutową obsługę kasową.


3) Zdolność kredytowa

Pamiętajmy, że zaciągając kredyt refinansowy bank ponownie zbada naszą zdolność kredytową. Procedura badania zdolności kredytowej przebiega analogicznie jak w przypadku starego kredytu hipotecznego. Dlatego też musimy uzbroić się w cierpliwość. Podkreślić jednak wypada, że na refinansowanie kredytu mają szanse osoby, które do tej pory stary kredyt spłacały rzetelnie i nie spóźniały się z ratami.


4) Konsolidacja kredytów

Zaciągając kredyt mieszkaniowy i później jeszcze inne kredyty gotówkowe lub pożyczki np. na remont mieszkania albo zakup mebli musimy liczyć się z tym, że koszty obsługi Tyc kredytów nas sporo wyniosą. Dlatego tez refinansowanie i konsolidacja polecana jest szczególnie takim osobom. Jeśli więc przyjąć, że oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych osiąga pułap 20% to refinansowanie tych kredytów jednym kredytem hipotecznym może przyczynić się do zmniejszenia odsetek, o co najmniej połowę.


5) Inne produkty bankowe

Niestety bardzo częstym warunkiem skorzystania z kredytu refinansowanego jest przeniesienie całych swoich finansów i powierzenie im jednemu bankowi. Banki oferują wówczas klientom bardzo atrakcyjne kredyty. W zamian za założenia konta albo wykup dodatkowego ubezpieczenia rezygnują z prowizji lub pozwalają negocjować wysokość marży.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 05-31-2012, 14:59   #2
Sebek1980
Kredyty refinansowe są być może dobrym rozwiązaniem, jednak nieco ryzykownym i trzeba do nich podejść naprawdę bardzo ostrożnie i przemyślanie. Jest to działanie, którego efektów nie da się odwrócić, więc raz podjęta decyzja powoduje konsekwencje, których można później żałować.
Dlatego zalecam ostrożność.
Sebek1980 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-23-2014, 20:36   #3
Młoda mama
Czy dobrze rozumiem, że kredyt refinansowy służy do tego żeby zamienić jeden kredyt wzięty na coś konkretnego na inny kredyt o lepszych właściwościach ? Czyli spłata jednego kredytu innym ?
  Odpowiedź z Cytatem
Komentarz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Kredyt refinansowy zet 4 06-23-2014 20:45
Kredyt konsolidacyjny- refinansowy bankier 5 06-12-2014 10:49
Pomoc rządowa w spłacie kredytu hipotecznego nie cieszy się popularnością A.G. 5 08-08-2012 15:42