KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Kredyty i pożyczki > konsolidacyjne

POŻYCZKA NA SPŁATĘ KREDYTU

 
Ocena: Ocena wątku: 2 głosów, 4.00 średnia.
Linki sponsorowane


stare 05-06-2010, 02:18   #1
A.G.
 Czy opłaca się pożyczać pieniądze na spłatę uciążliwego kredytu? Czy może jest to jedynie sposób na wpadnięcie w pułapkę kredytową? W jaki sposób pożyczyć na kredyt i na tym nie stracić? Jakie istnieją niebezpieczeństwa przy refinansowaniu kredytu? Od tego jaką pożyczkę wybierzemy będzie zależał nasz przyszły los.

Wiele osób twierdzi, że zaciąganie kolejnych pożyczek na spłatę kredytu to droga donikąd. Niestety ale w bardzo wielu przypadkach można przyznać im racje. W przypadku refinansowania i konsolidacji kredytów trzeba przede wszystkim wykazać się rozsądkiem. Refinansowanie może okazać się zarówno wybawieniem od złego kredytu jak również pogorszeniem sytuacji domowego budżetu przez nadmierne zadłużenie.


Nowy kredyt większe zadłużenie...

Jeśli pragniemy zaciągnąć kolejny kredyt lub pożyczkę w celu spłacenia poprzedniej należy pamiętać, że w ten sposób niestety zwiększamy nasze łączne zadłużenie z tytułu zobowiązań wobec banków.

Raty każdego kredytu składają się z części odsetkowej i kapitałowej. Z części pożyczonego kapitału będzie możliwe spłacenie poprzedniego zadłużenia. Jednak pozostałą resztę pochłoną odsetki. W rezultacie saldo naszego zadłużenia się powiększy.

Należy również pamiętać o większym obciążeniu miesięcznego budżetu. W kolejnych miesiącach suma rat będzie wyższa ponieważ dojdzie nam nowe zobowiązanie.

Kiedy opłaca się pożyczyć na kredyt?

Zaciąganie dodatkowego kredytu lub pożyczki na spłatę starych zobowiązań jest korzystne, tylko wówczas jeśli mamy pewność, że w najbliższej przyszłości nasza sytuacja finansowa ulegnie poprawie. Ta sytuacja sprawdza się szczególnie w przypadku osób o nieregularnych dochodach, które po otrzymaniu wynagrodzenie będą w stanie przedterminowo spłacić dodatkowy kredyt.

Ostatnia deska ratunku czy gwoźdź do trumny?

Najczęściej zaciąganie kredytów na spłatę rat poprzednich kredytów jest pierwszym krokiem do utraty kontroli nad własnymi finansami. Najważniejsze by nie bagatelizować nawet małych sum.

Pożyczenie kolejnych niskich kwot w banku doprowadzi do tego, że ich regularna spłata stanie uciążliwym problemem. Za każdy kredyt bowiem będziemy musieli zapłacić. Tak więc w przypadku 3 kredytów po 2 tysiące złoty każdy, będziemy zmuszeni zapłacić tyle co za jeden w wysokości 10 tysięcy.

W celu ograniczenia nadmiernego zadłużenia KNF zaleciło bankom prowadzenie polityki bardziej konserwatywnej. Dotyczy to również kredytów na niewielkie kwoty. O dziwo właśnie te kredyty są najczęściej nieterminowo spłacane.

Hipoteka bezpieczniejsza..

Najczęściej bywa, ze ogólnodostępność i niskie zabezpieczenia kredytu idą w parze z wysoką prowizją i oprocentowaniem. Najwięcej kosztują kredyty gotówkowe i szybkie pożyczki, które udzielane są bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Dlatego czasem warto zastanowić się nad zabezpieczeniem kredytu np. hipoteką. Taki kredyt w ostatecznym rozrachunku okazuje się dużo tańszy.

Kredyt konsolidacyjny…

Kredyt ten jest odmianą pożyczki hipotecznej, jednak z zastrzeżeniem, że pieniądze które bank pożycza, są przeznaczone na spłatę poprzednich zobowiązań, zaciągniętych w wielu bankach.

Jednak należy pamiętać o tym, że z kredytu konsolidacyjnego mogą skorzystać osoby, które posiadają jakąś nieruchomość, którą można by zabezpieczyć hipoteką.

Dlaczego kredyt konsolidacyjny jest korzystniejszy niż inny kredyt?

Przede wszystkim zaciągając taki kredyt mamy pewność, że jest on zdecydowanie tańszy niż kredyt na karcie czy kredyt gotówkowy. Jest to szczególnie ważne w przypadku mało rzetelnych w spłacie klientów. W przypadku kredytu na kartę odsetki za zwłokę są bardzo wysokie.

Ponadto taki kredyt można rozłożyć na dłuższy okres czasu. Wydłużenie okresu spłaty spowoduje, że nasz miesięczny budżet domowy zostanie nieco odciążony w wyniku obniżki raty miesięcznej. Poza tym wydłużony okres spłaty jest bardzo korzystny dla osób, które mają zbyt wiele kredytów i nie są ich w stanie spłacać regularnie.

Refinansować czy nie?

Zaciąganie nowego kredytu na poprzednie zobowiązania nie musi być jednak złym rozwiązaniem. Racjonalnym posunieciem może okazać się pożyczenie pieniędzy taniej by moc później spłacić droższy kredyt. Pomimo, że nasze zadłużenie nie ulegnie drastycznej zmianie, zmieni się jednak wysokość comiesięcznych obciążeń budżetu.

Jednak przy kalkulacji czy nam się opłaca refinansować dany kredyt trzeba wziąć takie czynniki pod uwagę jak:

Wysokość prowizji,
Wysokość opłaty przygotowawczej,
Koszt ustanowienia zabezpieczenia.

Wszystkie koszty związane z zaciągnięcie nowego kredytu powinny być zsumowane i dopiero gdy okaże się, że są one mniejsze niż oszczędności uzyskane dzięki niższemu oprocentowaniu nowego kredytu-warto pomyśleć nad refinansowaniem.

Refinansowanie opłaca się szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych. Przy zadłużeniu rzędu 200 tysięcy i więcej, obniżenie oprocentowania nawet o 0,5 % możne oznaczać niebagatelne oszczędności. Należy jednak doliczyć koszty ponownego zabezpieczenia hipoteką oraz koszty ubezpieczenia pomostowego.

Dwulatki nie opłaca się refinansować

Kredyty zaciągnięte dwa lata temu albo jeszcze wcześniej generalnie nie opłaca się refinansować. Dlaczego?

Banki wówczas udzielały pożyczek na zupełnie innych warunkach niż dziś. Polityka kredytowa była bardzo korzystna dla klientów. Ponadto banki doliczały znacznie niższe marże szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 05-06-2010, 09:21   #2
Wera_nika
Świetny artykuł! Dobrze, że te kwestie mnie w chwili obecnej nie dotyczą, bo daję radę ze spłatą kredytu.
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-06-2010, 15:47   #3
zet
Dużo cennych uwag i przyda się tym, którzy nie mają kasy na dotychczasowe raty kombinują jak je spłacić dzięki nowej pozyczce. Tak naprawdę pożyczka na spłatę kredytów najbardziej ma sens jeśli nazywa się kredyt konsolidacyjny. Moi znajomi, którzy wybudowali dom obok mnie jak zrobili konsolidację wszystkich swoich kredytów i pozyczek to zaoszczędzili na tym prawie 2 tys. zł miesięcznie. Wiadomo, że lepiej jest mieć jeden dobry kredyt i jedna ratę niż kilka mniejszych na różne sumy i ilośc rat.
zet jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-10-2010, 00:25   #4
Sung
Cytat:
Napisał zet Zobacz post
Dużo cennych uwag i przyda się tym, którzy nie mają kasy na dotychczasowe raty kombinują jak je spłacić dzięki nowej pozyczce. Tak naprawdę pożyczka na spłatę kredytów najbardziej ma sens jeśli nazywa się kredyt konsolidacyjny. Moi znajomi, którzy wybudowali dom obok mnie jak zrobili konsolidację wszystkich swoich kredytów i pozyczek to zaoszczędzili na tym prawie 2 tys. zł miesięcznie. Wiadomo, że lepiej jest mieć jeden dobry kredyt i jedna ratę niż kilka mniejszych na różne sumy i ilośc rat.
Fakt, kredyty konsolidacyjne to bardzo duże udogodnienie dla wielu osób. Pomagają uporać się z terminami i dodatkowymi kosztami. Co prawda nie wierze w dużą oszczędność na samym kredycie, bo często banki zachęcają do zaciągnięcia extra gotówki dodatkowo i w rezultacie spłacamy więcej niż byśmy chcieli. Jednak liczy się też wygoda. Sama obsługa rat wielu kredytów nas wiele kosztuje. Szczególnie jeśli danego banku nie mamy w naszym mieście albo placówka znajduje się daleko i musimy przelewać raty na konto.

Niestety wiele banków ostatnio wycofuje się ostatnio z oferty kredytów konsolidacyjnych. A szkoda... Nie wiem dlaczego. Czy wiąże się z tym zbyt dużo formalności, które przecież też kosztują czy może nie opłacają się bankom? A może to brak zainteresowania jest powodem. Niestety wielu Polaków bardzo konserwatywnie podchodzi do spłaty kredytów. I jak zaciągną go już w jednym banku to później spłacają go konsekwentnie do końca i nie myślą nawet o zmianie banku. Wynika to może z obawy przed tym, że nie będą sobie w stanie poradzić z literaturą bankową na ten temat a nie ufają dostatecznie pracownikom banku. Wielu ludzi wciąż myśli, że jedynym zadaniem bankowców jest namówienie za wszelką cenę klienta do skorzystania z oferty kredytu w ich banku..
Sung jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-18-2010, 15:27   #5
kredyt konsolidacyjny
Kredyt konsolidacyjny ma to do siebie, że nie zawsze się opłaca. Trzeba wyczuć odpowiedni moment na jego zaciągnięcie.
kredyt konsolidacyjny jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-14-2010, 20:59   #6
Krakus
A ja wiem jedno.. Ludzie zbyt chętnie biorą kredyty a później mają problem z ich spłatą. U nas w Polsce przyjęło się, że z byle powodu można wziąć kredyt. A to kupujemy rower na raty, a to idziemy na naukę pływania i rozkładamy ją na raty a to korzystamy z oferty promocyjnej nowej karty kredytowej i kupujemy prezenty za pieniądze z karty. Chcemy korzystać ze wszystkiego mimo, że nas na to nie stać. Więc żyjemy ponad stan i wszystko bierzemy na kredyt. Jeśli spłacamy już jeden kredyt wiadomo, że na życie codziennie będzie mniej pieniędzy. Skoro wcześniej nam nie starczało jakim cudem na wystarczyć teraz kiedy mamy już kredyt? Ja tam ciesze się, że nie spłacam żadnego kredytu. Miałem samochód wziąć na kredyt ale teraz nawet ciesze się, że nie muszę się martwić ratami itp itd.
Krakus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-04-2011, 19:46   #7
EliZZa
Unikam zaciągania kredytów bo boję się, że wydarzy się w przyszłości coś co spowoduje, że nie będę mogła go spłacić. Nigdy niczego nie można być pewnym. Raz zaciągnęłam kredyt i nie mogłam spać po nocach. Kiedy już go spłaciłam( przed czasem) to od razu było mi lżej. jeśli miałabym pożyczać z innego banku, żeby spłacić stary kredyt to chyba bym oszalała. Pomijam już całą tą robotę papierkową. Ale te zamieszanie, zamienianie kredytów, zamiana rat. Trudność w późniejszej kalkulacji, co się opłaca i kiedy -to chyba nie dla mnie.
EliZZa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-05-2011, 13:37   #8
zimorodek
 
Pewnie masz rację,ale jak stare porzekadło mówi kto nie ryzykuje ten nic nie ma.Jedni biorą kredyt na mieszkanie inni na zagraniczne wakacje.Częściej jednak spłacają długi osoby o niskich dochodach bo ci boją się komornika, niż ci co mają full kasy.A tak na marginesie to gdybyśmy nie brali kredytów to pewnie nie istniałby żaden bank.I tego forum by też nie było.
zimorodek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-05-2011, 18:33   #9
Madziara
Zimorodek hehehe no forum by nie było i połowy firm, które żerują na biednych Polakach też by nie było Firmy pożyczkowe czyhają tylko na tych, którzy zaciągnęli już jeden albo dwa kredyty w banku i mają problem z ich spłatą. Oferują im nowe możliwości i tanią jedną pożyczkę. I tak się zaczyna pułapka kredytowa...
Madziara jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-05-2011, 18:50   #10
zimorodek
 
Madziara wiesz co powiedział Platon:
Ten który oddaje się sam do niewoli, robi prezent wrogom.Jest ich zdobyczą i mogą z nim zrobić co chcą.
Nie chcę tu obrazić nikogo,sama mam długi ale takie są realia.Tylko nam się wydaje że jest inaczej.To banki trzymają trudnych kredytobiorców na krótkiej smyczy,i to nie my robimy z siebie dziadów ale oni z nas.
zimorodek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat: