KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Kredyty i pożyczki > Kredyty hipoteczne

ELASTYCZNY KREDYT HIPOTECZNY-KARENCJA I WAKACJE KREDYTOWE

 
Ocena: Ocena wątku: 6 głosów, 3.83 średnia.
Linki sponsorowane


stare 05-27-2010, 12:24   #1
A.G.
 Zaciągając kredyt hipoteczny warto pomyśleć zawczasu i zabezpieczyć się. Kredyt jest brany z reguły na bardzo długi okres czasu dlatego trudno przewidzieć co w przeciągu tego okresu wydarzy się w naszych finansach. Dlatego też przed podpisaniem umowy kredytowej warto się dowiedzieć jakie istnieją elastyczne możliwości reagowania na kiepską sytuację finansową w przyszłości. Warto zapytać pracownika banku o karencję w spłącie kredytu albo o tzw. wakacje kredytowe. Ostatnio coraz więcej banków oferuje takie możliwości.

Nikt tak naprawdę nie jest w stanie powiedzieć co stanie się za lat 10 czy 30. Ostatnie kryzysowe sytuacje na rynku oraz klęski żywiołowe takie jak powódź potwierdzają tylko, że co do przyszłości niczego nie możemy być pewni. Kredyty hipoteczne zaciąga się na 30 lat lub więcej. Ostatnio coraz popularniejsze stają się również kredyty na 45 lat. W tak długim okresie czasu trudno przewidzieć cokolwiek. Może zdarzyć się, że zostaniemy bez pracy. Może również wydarzyć się nieszczęśliwy wypadek, który spowoduje konieczność rezygnacji z pracy. Co wtedy stanie się z naszymi finansami i w jaki sposób spłacimy kredyt?


Karencja na dobry początek...


Jak wiadomo największym obciążenie odczujemy zaraz po zakupie nieruchomości na kredyt. Kredytobiorca ponosi wówczas ogromne wydatki związane z remontem, wykończeniem oraz wyposażeniem domu lub mieszkania. Nasz budżet jest bardzo obciążony i często pytamy sobie, czy nas na to stać. Wiele razy zdarza się, że nowi kredytobiorcy wielu rzeczy sobie odmawiają, czekając na “lepsze czasy”. W takim wypadku przydaje się karencja.

Karencje w spłącie kredytu oferuje coraz więcej banków. Jest ona szczególnie przydatna w przypadku drogich nieruchomości. Jest to również bardzo korzystne rozwiązane w przypadku budowy domu. O karencje można się postarać do momentu, gdy najważniejsze i największe wydatki się kończą. Np. Kiedy już zdążymy się w miarę urządzić, albo chociaż wyposażyć dom lub mieszkanie w najpotrzebniejsze rzeczy.

Karencja może mieć różne formy. Może ona dotyczyć pełnych rat kapitałowo-odsetkowych albo tylko samego kapitału. W pierwszym przypadku klient jest na pewien okres zwolniony całkowicie z płacenia bankowi, w drugim z kolei płaci tylko same odsetki. To jak długo można liczyć na takie specjalne traktowanie, decyduje bank. Karencja jest bowiem ustalana indywidualnie.


Wakacje od kłopotów finansowych


W przypadku nieprzewidzianych trudności finansowych mogą przydać się bardzo wakacje kredytowe.Jest to możliwość nie spłacania jednej lub kilku rat kredytu. Jest to korzystne rozwiązanie, które bardzo często ratuje kredytobiorców przed pułapką kredytową.

Jest wiele przypadków, kiedy w pewnym momencie brakuje na spłatę mieszkania. Wiele osób zadłuża się wówczas u znajomych albo w innych bankach, czy o zgrozo w parabankach. Jak wiadomo to co pożyczymy musimy oddać zazwyczaj z nawiązką. Dlatego też takie rozwiązanie nie jest najlepsze. Jeśli więc nie mamy na spłatę obecnych zobowiązań, zaciągając kolejne będziemy mieli jeszcze większy problem w przyszłości.

Oferta wakacji kredytowych jest bardzo zróżnicowana.Każdy bank sam określa, jak często klient może z nich korzystać. Również to jak długo mają trwać takie wakacje i na ile takich ulg w całym okresie spłaty kredytu klient może liczyć.

Oczywiście wakacje kredytowe to nie są typowe wakacje. Prośbę opuszczenia płatności danej raty musimy wyjaśnić bankowi i przekonać, że powód jest istotny. Oczywiście na wakacje nie mogą też liczyć wszyscy kredytobiorcy. Bank rozpatruje pozytywnie wnioski tylko tych, którzy do tej pory nie zalegali z poprzednimi ratami i terminowo złożyli wniosek.

Pamiętać tylko trzeba o jednym. Wakacje kredytowe nie są darmowe. Kredyt, który spłacamy później kosztuje nas więcej. Jest to spowodowane tym, że przez dłuższy okres czasu od kapitału naliczane są odsetki. Jednak warto się nad nimi zastanowić w przypadku problemów finansowych. Bo koszt takich wakacji z pewnością będzie niższy niż w przypadku zaciągnięcia kolejne kredytu gotówkowego.

Dlatego też zanim podejmiemy decyzję o zaciągnięciu kredytu w danym banku dowiedzmy się o możliwościach jakie bank nak oferuje w razie problemów finansowych. Tak zabezpieczony kredyt będzie z pewnością się łatwiej spłacał.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 11-21-2011, 23:12   #2
zet
Nie ma chyba osoby, która nie chciałaby mieć własnego mieszkania czy domu. O tym ostatnim mogą marzyć jedynie nieliczni, bowiem ceny nieruchomości są bardzo wysokie, a banki udzielają dziś kredytów hipotecznych niezwykle ostrożnie, po wcześniejszym dokładnym zweryfikowaniu przedstawionych dokumentów. Żeby kupić tanią nieruchomość trzeba trafić na okazję, spadek cen, sprzedawcę, któremu się spieszy, albo po prostu wiedzieć gdzie takich szukać. I nie chodzi tyle o lokalizację co o fakt, że nieruchomość jest własnością komornika. W przypadku mieszkań czy domów, które można kupić na aukcjach komorniczych liczy się szybkość. Najlepsze oferty długo nie zostają bez odpowiedzi. Tym bardziej, że zgodnie z polskim prawem taką nieruchomość można nabyć już za 75% jej wartości. Tym samym naprawdę można sporo zaoszczędzić. Zazwyczaj końcowa cena wynosi około 2/3 wartości mieszkania czy domu.

W przypadku kupna każdej nieruchomości istotna jest jedna rzecz- pieniądze. Nie posiadając całości danej kwoty musimy korzystać z pomocy banku, a ten jak wiadomo nie zawsze działa szybko i sprawnie. Dlatego też wiele okazji może po prostu przejść nam koło nosa. Właśnie dlatego podczas wyboru banku oraz jego produktów powinniśmy sugerować się nie tylko parametrami takimi jak oprocentowanie, marża czy prowizja, ale również sprawdzić na ile elastyczny będzie nasz kredyt hipoteczny.

Co kryje się pod ta nazwą? Otóż pieniądze, które można przeznaczyć na różne cele mieszkaniowe. Taki produkt w swojej ofercie mają BZ WBK, PKO BP, Kredyt Bank, BNP Paribas czy Invest Bank. Dlatego też, jeśli mamy na oku nieruchomość, która będzie poddana licytacji komorniczej ze spokojem ducha możemy udać się po kredyt hipoteczny do jednej z owych instytucji finansowych. W przypadku zakupu mieszkania czy domu pochodzącego z licytacji trzeba dla banku przygotować dodatkowe dokumenty, w tym chociażby taki, który zawiera informację o licytacji (treść ogłoszenia), dane lokalu, który będzie licytowany, oświadczenie dotyczące kwoty za jaką chcemy nabyć nieruchomość na aukcji a po zakończonej pomyślnie licytacji również dokument stwierdzający to, że wygraliśmy aukcję.
zet jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-22-2011, 13:39   #3
Pożyczka bez bik
W ofertach i reklamach wszystko wygląda bardo elastycznie. Życie jednak pokazuje zupełnie coś innego.
To wszystko woda na młyn tylko - sidła dla potencjalnych klientów.
Pożyczka bez bik jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-01-2012, 10:50   #4
Sebek1980
Dzięki licytacjom komorniczym można często kupić mieszkanie po dość korzystnej cenie, jednak nie mając odpowiedniej ilości gotówki może być to dość trudne. Dobrze, że pojawiły się właśnie tego typu kredyty hipoteczne, które dają nam pewne pole manewru i swobodę.
Sebek1980 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-25-2012, 16:04   #5
taran
Nie chodzi tutaj o pożyczkę hipoteczną?
Wtedy przecież środki otrzymuje się pod hipotekę nieruchomości, ale w praktyce, można je wykorzystać na dowolny cel. Moim zdaniem takie oferty są dobre, jeśli zamierzamy zrealizować spory zakup. Wtedy koszty są niższe niż przy kredytach gotówkowych. Opłaca się to jednak dopiero wtedy, gdy faktycznie wnioskujemy o sporą sumę pieniędzy. Pamiętajmy o kosztach dodatkowych, kredytu hipotecznego.
taran jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-10-2012, 15:28   #6
parys
Te dwie rzeczy, które wymieniłem w tytule powinny być kluczowe dla każdego kredytobiorcy. Przede wszystkim musicie pamiętać, że w każdym przypadku możemy mieć wpadkę, stracić pracę i pieniądze. Właśnie wtedy karencja w spłacie jest niezbędna. Większość banków może się dogadać, tj. z nimi można się dogadać i zrobić sobie czasową przerwę w spłacie. Nawet najbardziej stabilni finansowo mogą mieć problemy.
parys jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-29-2012, 19:13   #7
wroclove
Istnieje parę podziałów kredytów mieszkaniowych np. ze względu na cel wydatkowania. Wyróżniamy:
-typowe kredyty hipoteczne(pieniądze z przeznaczeniem na zakup mieszkania własnościowego, mieszkania spółdzielczego, domu lub innej nieruchomości; z zaznaczeniem, że dana nieruchomość mieszkalna jest już wybudowana
- kredyty budowlano-hipoteczne(środki przeznaczane na budowę domu lub innej nieruchomości mieszkalnej; kredyt ten udzielany jest także do momentu zakończenia/odbioru budowy; wówczas do tego momentu płaci się same odsetki bez kapitału.
W Polsce najkorzystniejsze kredyty hipoteczne znajdziemy w Pekao S.A., PKO BP, Citi Handlowym, Nordea Banku, ING Banku Śląskim, BZWBK, Banku BGŻ, Credit Agricole, BNP Paribas oraz w mBanku.
wroclove jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
gdzie najtaniej dostanę kredyt hipoteczny


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Szybki kredyt na wakacje A.G. 24 10-27-2020 21:30
Odwrócony kredyt hipoteczny A.G. 12 12-17-2014 22:46
Kredyt dla zadłużonych - BIK nie ma wpływu na decyzje kredytowe A.G. 8 06-11-2014 10:23
Wakacje kredytowe M.W. 9 08-29-2012 20:14