KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Kredyty i pożyczki > Kredyty mieszkaniowe

KREDYT MIESZKANIOWY NA MIESZKANIE W BUDOWIE

 
Ocena: Ocena wątku: 1 głosów, 4.00 średnia.


stare 02-09-2010, 16:27   #1
A.G.
 Zamierzasz kupić nowe mieszkanie od dewelopera ale nie masz na to środków? Możesz zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania już w trakcie budowy. Coś co jeszcze niedawno było niemożliwe teraz staje się coraz popularniejsze. Coraz więcej banki zaczyna udzielać kredytów i pożyczek na mieszkania , które jeszcze nie są ukończone.

Pomimo , że na rynku nieruchomości można wybierać i przebierać w ofertach sprzedaży mieszkań to klienci coraz częściej są chętni kupić mieszkanie jeszcze nie wykończone i fizycznie jeszcze nie oddane do sprzedaży. Dlaczego?

Na rynku królują przede wszystkim bardzo duże mieszkania albo bardzo kameralne kawalerki. Natomiast brakuje mieszkań średnich, dwupokojowych. Na takie mieszkania jest największe zapotrzebowanie. Im większe mieszkanie tym cena za metr kwadratowy jest średnio niższa dlatego mieszkania o średnim metrażu najlepiej się sprzedają.

Deweloperzy już dawno zauważyli , że średnio metrażowe mieszkania mają największy zbyt dlatego zaczęto budować nawet całe bloku mieszkań o metrażu do 55 metrów. Spółka Gant poinformował , że większość z 280 mieszkań wybudowanych w tym roku będą to mieszkania do 50 metrów. Firmy wiedzą na jakie mieszkania ludzie są bardziej skłonni wydać pieniądze. Czasem mieszkanie dwupokojowe może być nawet droższe niż duże 3 pokojowe ale klienci i tak wybiorą te pierwsze. Wpływa na to nie tylko cena za metr , ale również koszty utrzymania takiego mieszkania. W przypadku wielu spółdzielni , koszty ogrzewania i czynszu wyliczane są na podstawie metrażu.

W 2009 roku na rynku było niewiele banków , które byłby skłonne finansować budowę nowego M3. Banki bardzo rzetelnie sprawdzały deweloperów i ich sytuacje finansowa. Nawet najmniejsze podtknięcie w historii firmy mogły powodować , że bank rezygnował z finansowania kupna mieszkania. W tym roku ofert kredytów na zakup mieszkań niewykończonych jest takich coraz więcej. Jak poinformował ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich, wpływ na zamianę podejścia banków do firm deweloperskich miały za pewne przeprowadzone liczne rozmowy dotyczące współpracy.


Niektóre banki zastrzegają sobie od jakiego stanu budowy będzie możliwe finansowanie budowy mieszkań. Raiffeisen Bank podpisał umowę współpracy z deweloperem Gant z Gdyni, na mocy której bank zgadza się na sprzedaż kredytów pod zakup mieszkań osobom prywatnym pod warunkiem , że deweloper doprowadzi inwestycje przyjnamniej do stanu zerowego. Stan zerowy oznacza wylane fundamenty i ściany piwnic, oraz zakończone wszelkie roboty ziemne. W ten sposób banki zabezpieczają się na sprzedaż kredytów na zakup przysłowiowej dziury w ziemi. Podobnie postąpił Polbank. Wymógł na deweloperze wykonanie przynajmniej 30% robót budowlanych. Takie praktyki stosuje coraz więcej banków. Również mBank oraz Multibank złagodziły trochę kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych. Do tej pory żadnych większych wymogów formalnych nie wymagały od kredytobiorców banki: PKO BP, Pekao SA, ING, BGŻ, BOŚ, Deutsche Bank, Bank Pocztowy i Lukas Bank.Ponadto wiele banków , w tym również Polbank wprowadziło „białą listę” deweloperów zaufanych. W przypadku firm znajdujących się na takiej liście, bank nie wymaga spełnienia dodatkowych warunków i jest w stanie udzielić kredyt na mieszkanie nawet jeśli budowa jego nawet się nie rozpoczęła. Jak na razie na tej liście znajdują się tylko 3 firmy – Eko-Park, Budimex oraz Dom Development.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-31-2014, 10:05   #2
Kasia_Poznań
Nigdy bym nie wzięła kredytu na mieszkanie w budowie. Dziś budują, ale jutro przestaną i co ? Zostanę z "mieszkaniem" nieskończonym. Jeśli kupować to kupować coś co istnieje i ma czyste wszelkie prawa własności itp. Często się okazuje, że deweloper plajtuje i "kupiło" się coś co jest wydmuszką.
  Odpowiedź z Cytatem
stare Dzisiaj
Kredyciak.pl


Linki sponsorowane

Komentarz

Tagi
gdzie najtaniej dostanę kredyt hipoteczny, prognozy cen mieszkań i nieruchomości


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Jak wybrać kredyt na mieszkanie M.W. 1 05-31-2014 09:57
Ten sam kredyt mieszkaniowy a większe mieszkanie A.G. 1 05-31-2014 09:54
O kredyt mieszkaniowy w Polbanku może być ciężko M.W. 1 05-31-2014 09:50
Kredyt walutowy na mieszkanie w Kredyt Banku M.W. 1 04-24-2010 15:45