KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Kredyty i pożyczki > Kredyty mieszkaniowe

CZY NIEMIECKI BANK MOŻE SPRAWDZIĆ KLIENTA W BIKU?

 
Ocena: Ocena wątku: 1 głosów, 3.00 średnia.
Linki sponsorowane


stare 09-01-2011, 22:41   #1
Ma.SzaJuż niebawem będzie to możliwe ponieważ BIK zamierza poszerzyć wymianę informacji transgranicznej. Wymiana transgraniczna to nic innego jak udostępnienie informacji zawartych w BIKu na temat klienta polskich banków dla banku zza granicy. Niedługo niemieckie banki będą miały taką możliwość.

Wkrótce banki w pozostałych krajach europejskich będą miały dostęp do takich danych, ponieważ jak informuje prezes Biura Informacji Kredytowej, podjęte są prace nad tym aby również Wielka Brytania i Holandia miały taki dostęp. Z czasem także kolejne kraje Unii Europejskiej.

Dla polskich klientów ubiegających się o kredyt za granicą będzie to w pewnym sensie spore ułatwienie, pod warunkiem, że historia kredytowa zawarta w BIKu jest nienaganna.

Już za kilka tygodni będzie to możliwe na terenie Niemiec bo BIK podpisał umowę z tamtejszym biurem Schufa (odpowiednik polskiego BIKu). Na pierwszy ogień poszło właśnie państwo niemieckie z kilku względów. Krzysztof Markowski - prezes BIKu – uważa, że na chwilę obecną właśnie ten kraj może być najbardziej zainteresowany wymianą informacji kredytowych obcokrajowców polskiego czy niemieckiego pochodzenia. Z kolei wieloletnia współpraca z biurem Schufa Holding AG powinna ułatwić uruchomienie całego przedsięwzięcia.

W poszczególnych krajach Unii Europejskiej gromadzenie informacji o kliencie przebiega w różny sposób. W jednych zbiera się jedynie negatywną historię kredytową, w innych, w tym w Polsce, także pozytywną. Takich niuansów jest bardzo wiele. Chociażby kwestia identyfikacji klienta, która w naszym kraju przebiega za pomocą dowodu osobistego i nadanego obywatelowi numeru PESEL. W Niemczech tych danych jest znacznie więcej. Na szczęście z biurem Schufa Polska ma już przetestowane sposoby współpracy w zakresie identyfikacji.

Jak będzie przebiegał proces wymiany informacji kredytowych?

Póki co nie będzie pełnej automatyzacji wymiany danych. Od prezesa BIKu dowiadujemy się, że polscy pracownicy do niemieckich zasobów informacji o kliencie będą mieli poprzez drogę elektroniczną. Niemieckie banki poprzez pracowników BIKu. Jeśli z czasem okaże się, że zainteresowanie polskimi klientami przez niemieckie banki, i na odwrót, jest spore to prawdopodobnie powstanie odpowiedni interfejs, który w pełni to zautomatyzuje.


Ma.Sza jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 03-20-2013, 17:24   #2
Bogaty emeryt
Dzięki naszemu wspaniałemu państwu stałem się młodym emerytem - byłem policjantem. Dzięki temu, że żona prowadzi własny biznes odłożyliśmy trochę pieniędzy i chcielibyśmy przenieść się do Hiszpanii. Zakup apartamentu planujemy jednak z kredytu. Czy tamte banki mogą sprawdzić nasz BIK ? Mam dobry BIK i liczymy na ułatwienie z tego powodu.
  Odpowiedź z Cytatem
stare 06-09-2014, 09:47   #3
Handlarz
Zazdroszczę ci panie emerycie były policjancie

Jeśli się nie mylę, to zdaje się, że każdy podmiot może sprawdzić BIK pod jednym warunkiem - jeśli otrzyma takie pozwolenie (pełnomocnictwo) od klienta.
  Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
gdzie najtaniej dostanę kredyt hipoteczny


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Najlepszy bank na świecie-Deutsche Bank A.G. 1 01-04-2011 20:21