KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Kredyty i pożyczki > Kredyty mieszkaniowe

ODWRÓCONA HIPOTEKA – RATUNEK DLA EMERYTÓW

 
Ocena: Ocena wątku: 3 głosów, 4.00 średnia.
Linki sponsorowane


stare 05-04-2010, 21:14   #1
M.W.
 Home Broker wstępnie oszacował ile wynosiło by świadczenie wypłacane co miesiąc z tytułu podpisania umowy na odwróconą hipotekę. Według ich obliczeń mężczyzna otrzymywał by co miesiąc 825 zł, a kobieta tylko 550 zł.

W państwach, w których funkcjonuje już taka forma kredytu funkcjonują różne rozwiązania wypłaty środków, są to: jednorazowa wypłata, linia kredytowa i świadczenie wypłacane raz w miesiącu, które wynosi tyle ile miałaby wynosić rata „normalnego” kredytu.
Nasze Ministerstwo Finansów w założeniach do ustawy o odwróconej hipotece nie precyzuje w jaki sposób będzie obliczana wysokość świadczenia. Prawdopodobnie ustawodawca pozostawi tę kwestię bankom.

W jaki sposób Home Broker oszacował wysokość wypłacanego świadczenia?


Zostało przyjęte, że wartość nieruchomości wynosi 300 tys. zł. Ponadto eksperci z Home Broker przyjęli, że świadczenie będzie wypłacane przez 18 lat dla mężczyzny i 23 dla kobiety (przyjęto wg tabeli przeciętnej długości życia osób w wieku 60 lat)

Zastosowane zostały dwa narzędzia. Jedno, które funkcjonuje w USA do wypłaty takich świadczeń, a drugie własne wymyślone przez Home Broker. Została przyjęta stopa 6%, czyli taka, która funkcjonuje przy kredycie mieszkaniowym w złotówkach.

Według tych zasad zastosowanych do obliczenia wysokości świadczenia wynikło, że mężczyzna otrzymałby świadczenie rzędu 790-860 zł. Kobieta natomiast 520-580 zł. Bank na 18 lat wykupuje od mężczyzny nieruchomość wartą dziś 300 tys. zł płacąc 155 tys. zł (52%), a od kobiety na 23 lata płacąc 160 tysięcy zł (53%). W obliczeniach nie uwzględniono dodatkowych kosztów, takich hak prowizja czy ustanowienie hipoteki na rzecz banku.

BZWBK zainteresowany odwróconą hipoteką

Zainteresowanie banków odwróconą hipoteką na razie nie jest zbyt duże. Jedynie BZ WBK na 16 przepytanych banków przez Home Broker określił swoje zainteresowanie jako duże Siedem banków średnio jest zainteresowanych a dziewięć mało lub bardzo mało, albo nie podjęło w tej kwestii żadnej decyzji.


M.W. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 05-05-2010, 03:11   #2
A.G.
 
Świetny pomysł choć tyci niedopracowany. To jest chyba jedyne rozwiązanie umozliwające życie na jakotakim poziomie na emeryturze. Obecnie media bombardują nas informacjami o zastraszająco niskich emeryturach w przyszłości. System emerytalny chyli się ku upadkowi. Ktoś kto nie zbiera na prywtane konto nie będzie miał co liczyć na godziwą emeryturę.

Odwócona hipoteka jest dobrym pomsyłem jednak trzeba stworzenia wielu regulacji prawnych, które zabezpieczałyby ją i osóby decydujące się z niej skorzystać. Póki co ten cały projekt jest surowy. Jak będzie z odrówconą hipoteką i spadkiem, albo darowizną?
A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-02-2010, 21:08   #3
M.W.
 
W Polsce oferta odwróconej hipoteki jest w fazie projektu. Póki co rząd stara się ją wdrożyć na Polski rynek. Jednak z powodzeniem, mniejszym lub większym system odwróconej hipoteki działa w 10 krajach Unii Europejskiej. Najbardziej rozwinięta jest w Wielkiej Brytanii.

Dla przypomnienia odwrócona hipoteka polega na prawie własności banku do danej nieruchomości. W zamian za zrzeknięcie się właściciela nieruchomości do jej praw po śmierci, bank wypłaca jednorazowo lub w comiesięcznych ratach pewną sumę pieniędzy.

Dla kogo odwrócona hipoteka?

Oferta odwróconej hipoteki będzie przysługiwać wszystkim osobom, które ukończyły 60 lat. W Polsce zazwyczaj osoby w tym wieku nie mogą już ubiegać się o standardową pożyczkę hipoteczną. Prócz tego osoba ta musi posiadać prawo do własności jakiejś nieruchomości lub prawo do jej ułamkowej części. Może być do również prawo do wieczystego użytkowania nieruchomości lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.


Jakie obowiązki ma kredytobiorca?

Decydując się na odwróconą hipotekę, kredytobiorca będzie musiał utrzymać nieruchomość w dobrym stanie. Chodzi o przeprowadzanie należytych remontów, opłacania czynszu w terminie. Do obowiązków należeć będzie także ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych.


Zalety odwróconej hipoteki

- brak konieczności wykazania zdolności kredytowej
- pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel
- wypłacone środki przez bank nie podlegają opodatkowaniu
- wypłacone pieniądze nie będą liczyły się jako dochód uprawniający do różnego rodzaju świadczeń pomocy społecznej
- dodatkowa kwota co miesiąc prócz emerytury
- ewentualni spadkobiercy będą mieli prawo do wykupienia mieszkania od banku za bardzo niską kwotę (pół roku od momentu zgonu)
- kredytobiorcami będą mogły być osoby samotne, jak i małżonkowie posiadający wspólnotę majątkową. W tym drugim przypadku śmierć jednej z osób nie spowoduje rozwiązania umowy, czy też zmiany wysokości wypłacanych środków.


Wady odwróconej hipoteki


Póki odwrócona hipoteka jest w fazie projektu ciężko jest wskazać jakieś konkretne wady związane z taką pożyczką. Poniżej kilka ewentualnych minusów związanych z podpisaniem takiej umowy.

- ryzyko zaniżenia wyceny nieruchomości na korzyść banku (instytucji finansowej)
- ryzyko ograniczenia swobody użytkowania ze względu na określenie stanu w jakim kredytobiorca zobowiązuje się utrzymać nieruchomość

Być może tych wad jest więcej lub pojawią się już konkretne, kiedy odwrócona hipoteka zacznie działać w Polsce. Tak naprawdę nie wiadomo, czy inicjatywa ta przyjmie się w Polsce.
M.W. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-25-2010, 15:15   #4
godna-emerytura
To jest bardzo ciekawy temat i rozwiązanie popularne zarówno na Zachodzie, jak i w takich Węgrzech na przykład

Nie wiem, na ile przyjmie się to w Polsce, gdzie jednak rodzina czyha na mieszkanie 'po dziadkach', bo taniej...

Polecam


na ten temat, będące uzupełnieniem podanych na forum informacji.
godna-emerytura jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-19-2011, 17:28   #5
Maria Pagrama
A ja już mam pewne doświadczenie z tym produktem. Otóż znalazłam jak mi sie wydaje wszystkie firmy które oferują odwrócona hipotekę. Do wszystkich napisałam, że jestem zainteresowana i jaka nieruchomościa dysponuję. Po 2 tyg. zadzwonił wyraźnie młody cztaj: niedoświadczony chłopaczek z Funduszu DOM i poinformował mnie że sa zainteresowani jedynie mieszkaniami w duzych miastach. Z pozostałych pięciu czy sześciu firm nie dostałam żadnej odpowiedzi nawet "całuj się w nos". Chociaż nie - z Centarlego Funduszu Hipotecznego dostałam e-mamil tydzeiń po wysłaniu zapytania. Była w informacja że konsultant zgłosi się do mnie w najbliższym czasie. I nadal czekam choc minęło juz 5 tygodni. Widać okreslenie "najbliższy czas" może mieć bardzo rózne znaczenie zwłaszcza jeśli sie jest "konsultantem", biega w bankowym garniturku, tylko nie posiadło sie umiejętności kontaktów z klientami.
Maria Pagrama jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-21-2011, 09:28   #6
marian_wielecki
Odwrócona hipoteka jest produktem, który działa w Polsce już od jakiegoś czasu. Doświadczenie naszych "sąsiadów" - Anglików, Węgrów czy Amerykanów jest dla mnie ważne. Jestem pozytywnie nastawiony do tego pomysłu. Sam zastanawiam się od pewnego czasu, czy nie skorzystać z ich oferty. Robię rekonesans i jak na razie najlepiej wypada familia. Mam jeszcze trochę czasu do namysłu, więc z pewnością przemyślę decyzję jeszcze ze sto razy zanim coś postanowię.
marian_wielecki jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-21-2011, 09:33   #7
marian_wielecki
Prawda jest taka, że projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym jest niedopracowany. Jest tam wiele znaków zapytania. Nie dziwię się, że banki nie są zbytnio tym zainteresowani. Raport Fundacji na rzecz kredytu hipotecznego pokazał chyba wszystkim, że trzeba będzie to jeszcze dopracować. A rozmowy o obydwu modelach OH też by się przydały.
marian_wielecki jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-07-2011, 22:35   #8
Ma.Sza
Polski rynek posiada potencjał do tego typu umów, ponieważ polski emeryt nie należy do osób, którym dobrze się wiedzie. Emerytura często to kilkaset złotych, która nie starcza nawet do połowy miesiąca. Nic dziwnego, każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak wiele pieniędzy pochłaniają codzienne wydatki, nie wspominając już o nieuniknionych opłatach za rachunki.

Umowy dotyczące odwróconej hipoteki proponują Fundusz Hipoteczny Dom, Centralny Fundusz Hipoteczny, Fundusz Familia a także Fundusz Senior.

Z reguły takim produktem zainteresowane są osoby samotne, które nie mają komu pozostawić mieszkania w spadku. Zazwyczaj mają już ukończone 75 lat. Dla przykładu mężczyzna w tym wieku przepisując swoją nieruchomość na instytucję finansową, otrzymuje dożywotnią rentę w wysokości około 800 zł miesięcznie (przy nieruchomości wartej około 300 tysięcy złotych). Mając nieruchomość wartą milion złotych można otrzymać nawet do 3 tysięcy co miesiąc.

Związek Banków Polskich oszacował ile do te pory podpisano takich umów. Wygląda na to, że około 1,5 tysiąca do 2 tysięcy seniorów zdecydowało się związać taką umową z instytucją finansową. Prognozuje się, że z roku na rok liczba sfinalizowanych transakcji będzie rosła. Prezes Funduszu Hipotecznego Dom, Robert Majkowski, mówi, że codziennie zgłasza się do nich kilkadziesiąt do kilkuset klientów zainteresowanych odwróconą hipoteką. Aczkolwiek finalizowanych jest kilka umów w kwartale.
.Uniwersytet Jagielloński przeprowadził badanie pod kątem podpisania umowy o odwróconą hipotekę, w którym brały udział starsze osoby. Z badań wynika, że takie rozwiązanie byłoby interesujące w momencie, kiedy dodatkowa, comiesięczna emerytura wyniosła by co najmniej 1000 zł. Dodatkowym atutem byłby niezależny doradca finansowy, a proces podpisania umowy podlegałby jego kontroli. Większe zaufanie wzbudzają także banki, które mają polski kapitał.


Polski rynek posiada potencjał do tego typu umów, ponieważ polski emeryt nie należy do osób, którym dobrze się wiedzie. Emerytura często to kilkaset złotych, która nie starcza nawet do połowy miesiąca. Nic dziwnego, każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak wiele pieniędzy pochłaniają codzienne wydatki, nie wspominając już o nieuniknionych opłatach za rachunki.
Umowy dotyczące odwróconej hipoteki proponują Fundusz Hipoteczny Dom, Centralny Fundusz Hipoteczny, Fundusz Familia a także Fundusz Senior.

Z reguły takim produktem zainteresowane są osoby samotne, które nie mają komu pozostawić mieszkania w spadku. Zazwyczaj mają już ukończone 75 lat. Dla przykładu mężczyzna w tym wieku przepisując swoją nieruchomość na instytucję finansową, otrzymuje dożywotnią rentę w wysokości około 800 zł miesięcznie (przy nieruchomości wartej około 300 tysięcy złotych). Mając nieruchomość wartą milion złotych można otrzymać nawet do 3 tysięcy co miesiąc.

Związek Banków Polskich oszacował ile do te pory podpisano takich umów.
Wygląda na to, że około 1,5 tysiąca do 2 tysięcy seniorów zdecydowało się związać taką umową z instytucją finansową. Prognozuje się, że z roku na rok liczba sfinalizowanych transakcji będzie rosła. Prezes Funduszu Hipotecznego Dom, Robert Majkowski, mówi, że codziennie zgłasza się do nich kilkadziesiąt do kilkuset klientów zainteresowanych odwróconą hipoteką. Aczkolwiek finalizowanych jest kilka umów w kwartale.

Uniwersytet Jagielloński przeprowadził badanie pod kątem podpisania umowy o odwróconą hipotekę, w którym brały udział starsze osoby. Z badań wynika, że takie rozwiązanie byłoby interesujące w momencie, kiedy dodatkowa, comiesięczna emerytura wyniosła by co najmniej 1000 zł. Dodatkowym atutem byłby niezależny doradca finansowy, a proces podpisania umowy podlegałby jego kontroli. Większe zaufanie wzbudzają także banki, które mają polski kapitał.
Ma.Sza jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-30-2012, 10:00   #9
Wera_nika
Odwrócona hipoteka sprawdza się od lat w wielu innych krajach, więc może i w Polsce seniorzy będą związywali się takimi umowami z instytucjami finansowymi, kto wie. Ja tam osobiście uważam, że w sytuacji kiedy nie ma się dzieci, nie wiadomo komu zostawić mieszkanie czy inną nieruchomość zawsze jest to jakieś wyjście, które sprawia, że możemy mieszkać w naszym domu do śmierci, do tego otrzymujemy dodatkowe pieniądze, które mogą podratować naszą sytuację finansową na emeryturze.
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-31-2012, 11:16   #10
wroclove
Produkt odwróconej hipoteki chyba nie przyjmie się w Polsce. Do tej pory jakoś rząd nie kwapi się do ustalenia ostatecznych przepisów prawnych „dożywotniej renty”. Ponad to wśród naszego społeczeństwa panuje ogólne zniechęcenie i wrogie nastawienie do instytucji finansowych. Tym bardziej starsze-samotne osoby nie zdecydują się powierzyć swój dorobek życia w obce ręce. Jakoś nie mogę sobie takiej sytuacji wyobrazić….Nawet pewnie nie pomoże prowadzona w TVP Info specjalna kampania społecznościowa odwróconej hipoteki.
wroclove jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Odwrócony kredyt hipoteczny A.G. 12 12-17-2014 22:46
Będzie trudniej o kredyt dla emerytów i rencistów A.G. 2 10-19-2014 18:16