KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Kredyty i pożyczki > Kredyty mieszkaniowe

FORMA ZATRUDNIENIA A ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA

 
Oceń temat


stare 03-19-2010, 23:48   #1
M.W.
 GUS udostępnił we wtorek dane doytyczące zatrudnienia i wynagrodzeń. Sytuacja na rynku pracy póki co nie uległa poprawie, niestety nadal utrzymuje się spadkowe tempo funduszu płac. Jest to jeden z czynników, który wpływa na spowolnienie akcji kredytowej.
Warto więc mieć na uwadze, że każdy bank inaczej podchodzi do kwestii związanych z naszym zatrudnieniem. Jego rodzajem, okresem zatrudnienia, wysokości dochodów, itd. Dostając odmowę w jednym, nie oznacza to, że nie otrzymamy kredytu w innym banku. W poszukiwaniach odpowiedniego z pewnością pomocna będzie wiedza, który bank zaakceptuje posiadaną przez nas umowę. Poniżej opis rozbieżności, które się zdarzają w przypadku umów:

1. o pracę na czas nieokreślony
2. o pracę na czas określony
3. umowy zlecenie
4. umowy o dzieło

Umowa o pracę na czas nieokreślony


Sprawdź nasz kalkulator zdolności kredytowej

Banki średnio wymagają, aby minimalny staż pracy w przypadku umów o pracę, wynosił przynajmniej 3 miesiące. Takie kryteria, aby móc starać się o kredyt hipoteczny, stawiają banki takie jak PKO BP, BGŻ, PNB Paribas Fortis, mBank czy MultiBank. Te osoby, których staż pracy jest krótszy, mogą zwrócić się o kredyt do mniej wymagającego banku, gdzie w przypadku umów o pracę na czas nieokreślony czas zatrudnienia może trwać poniżej 3 m-cy. Bardzo swobodnie do tej kwestii podchodzi Millenium, który w ogóle nie stawia wymogu czasowego. W DnB Nord wystarczy przepracować miesiąc. Allianz Bank stawia podobne warunki, także miesiąc, jednak osoba ubiegająca się o kredyt musi posiadać ciągłość zatrudnienia przez ostatni rok. Dość radykalne w tej kwestii są banki BZ WBK, czy Polbank EFG, które wymagają przynajmniej rocznego zatrudnienia.
Jeśli jest się zatrudnionym na okres próbny to szansa podpisania umowy o kredyt hipoteczny jest zerowa. Jeśli jednak uda się przedłużyć umowę po okresie próbnym, to okres ten zostanie wliczony do stażu pracy. Jedynym wyjątkiem jest Bank Pocztowy, który okresu próbnego niestety nie wlicza.

Umowa o pracę na czas określony

Logicznym rozumowaniem jest, że w przypadku kredytu hipotecznego, kiedy ma się umowę na czas określony, nie wygasła ona przed upływem ostatecznego terminu spłaty. Tak jest w Banku Pocztowym. Z reguły większość wymaga, aby termin zatrudnienia przekraczał ostateczny termin spłaty od 6 do 12 miesięcy. Z Kolei w Paribas Fortis okres ten musi wynosić co najmniej 5 lat.
Praktycznie - mając umowę na czas określony nie podpiszesz umowy o kredyt hipoteczny, gdyż ten spłaca się z reguły przynajmniej kilkanaście lat.


Umowa o dzieło i umowa zlecenie


Do umów zlecenie oraz o dzieło banki podchodzą jeszcze bardziej rygorystycznie. Większość z nich wymaga, aby umowy trwały przynajmniej od roku. W Nordea Banku okres ten jest jeszcze dłuższy, bo musi wynosić minimum dwa lata. Najmniejsze wymagania stawiają Kredy Bank, Millenium i MultiBank, bo tam wystarcza pół roczny okres zatrudnienia.

Wyliczanie dochodu przez banki

Banki również w odmienny sposób wyliczają dochód potencjalnego kredytobiorcy. Czasem brany jest pod uwagę okres 6 m-cy, czasami 3 m-cy aby wyliczyć średnią dochodu. Jeśli więc otrzymałeś premię niedawno, lepszą zdolność kredytową uzyskasz w banku, który wylicza średnią z krótszego okresu, i odwrotnie.

BGŻ, PNB Paribas Fortis, BOŚ Banku, ING, Millenium, PKO BP, Lukas Banku i Allianz w przypadku umów o pracę wyliczają średni dochód w ostatnich 3 miesięcy zatrudnienia. Średni dochód z 6 miesięcy wyliczany jest rzadziej, ale jednak i praktukują to banki takie jak DnB Nord, Nordea, Polbank, Bank Pocztowy, Eurobank.
Inaczej traktowane są również podwyżki. Banki, które wliczają je do średniej to Allianz Bank, czy Millenium (tu w przypadku jeśli podwyżka została przyznana w związku ze zmianą stanowiska). Podwyżki nie są zazwyczaj uwzględniane wtedy kiedy jest się zatrudnionym w małych, rodzinnych firmach. Banki bowiem podchodzą bardzo ostrożnie do takich firm ze względu na zbyt duże podwyżki widniejące na zaświadczeniach pomimo, iż zmienie nie uległa zmiana stanowiska.Ostatnio edytowane przez M.W. ; 03-20-2010 o 03:52
M.W. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-12-2014, 14:43   #2
Sven
Czy widzicie jakieś rozwiązanie jak udokumentować dochód gdy ktoś pracuje niestety na czarno i to za granicą ? Chciałbym wziąć 50 tys kredytu na działkę rekreacyjną nad jeziorem. Próbowałem pożyczki prywatne, ale to straszna lichwa i dlatego szukam sposobów na załatwienie tego przez bank.
  Odpowiedź z Cytatem
stare Dzisiaj
Kredyciak.pl


Linki sponsorowane

Komentarz

Tagi
jak oblicza się zdolność kredytową online


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Jak poprawić zdolność kredytową? A.G. 9 12-20-2016 15:17
Ocena zdolności kredytowej A.G. 9 08-15-2015 12:34
Zdolność kredytowa -jak się ją wylicza? A.G. 3 07-27-2015 11:46
Zdolność kredytowa rośnie – kredyty hipoteczne M.W. 3 07-12-2014 13:36
Karta kredytowa a zdolność kredytowa i BIK A.G. 3 06-16-2014 17:05