KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Kredyty i pożyczki > Kredyty mieszkaniowe

JAK POPRAWIĆ ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ?

 
Oceń temat
Linki sponsorowane


stare 03-26-2010, 21:16   #1
M.W.
 Składając wniosek o kredyt na mieszkanie często dowiadujemy się, że nie posiadamy odpowiedniej zdolności kredytowej. To sprawia, że tracimy nadzieję na ziszczenie marzeń odnośnie własnych czterech kątów. Są jednak sposoby, aby podnieść swoją zdolność i pozwolić ponieść się wyobraźni w trakcie urządzania mieszkania.

Osoby, którym zależy na jak największej kwocie pożyczki, to powinni wybrać pożyczkę złotową. Z reguły kredyty w obcej walucie są średnio o 25 procent mniejsze.

Jeśli bank odmawia udzielenia kredytu mimo wszelkich starań niżej znajduje się kilka podpowiedzi, co zrobić aby zdolność kredytowa uległa poprawie.

Spróbuj jak obliczyć zdolność kredytową

Po pierwsze warto zamknąć posiadane limity w kartach kredytowych i pożyczkach w koncie (tzw. debety). To jeden z najbardziej popularnych sposobów na zwiększenie zdolności, gdyż banki nie patrzą na realne zadłużenie, tylko na kwotę przyznanego limitu. Tak więc im większy mamy limit, tym bardziej obniża on nasz zdolność. Bank z reguły rozpatruje to w następujący sposób:

Jeśli kwota przyznanego limitu wynosi 10 tys. złotych, to przyjmie, że co miesiąc w przypadku pożyczki w koncie musimy uiścić wpłatę w wysokości 500 zł (5% od limitu), a w przypadku karty 300 zł (3%).
Rozpoczynając poszukiwania odpowiedniego kredytu warto więc zrezygnować z posiadanych przez siebie limitów. Tym bardziej, że po podpisaniu umowy kredytowej na mieszkanie, powrócenie do posiadanego wcześniej debetu, czy karty nie stanowi większego problemu.

Także nasze kredyty gotówkowe wpływają na pomniejszenie zdolności kredytowej. Zamykając taki kredyt automatycznie powiększasz swoją zdolność, bo pozbywasz się stałego obciążenia miesięcznego, co dla banków ma znaczenie. Bywa niestety tak, że nie mamy kwoty, dzięki której pozbylibyśmy się „zbędnego balastu”. Rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny, bądź przysługa kogoś bliskiego.

Jednym ze sposobów może być również zwiększenie liczby kredytobiorców. Zaciągając kredyt wspólnie, bank może wziąć pod uwagę dochody wszystkich osób składających wniosek, co poprawi kondycję zdolności. Oczywiście osoby takie, nie mogą być nam obce, a wręcz przeciwnie, bliskie i te, które darzą nas ogromnym zaufaniem. Gdyż dopisując je do umowy upoważniamy tym samym bank do ściągania opłat z tych osób. Wybierając kandydatów do wspólnego kredytu należy mieć na względzie, że również jak ty nie mogą być nadmiernie obciążeni.

Duże znaczenie dla obliczania zdolności kredytowej ma także wskaźnik LTV – czyli jaka jest relacja między wartością kredytu a nieruchomości. Jeśli LTV jest niskie bank wówczas zaproponuje niższą marżę. Dlatego rozwiązaniem może być dodatkowe zabezpieczenie w postaci innego mieszkania (niż kredytowanego). Np. mieszkanie rodziców, rodzeństwa, dziadków itp.


M.W. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 09-16-2011, 21:07   #2
Ma.Sza
Obliczanie zdolności kredytowej z miesiąca na miesiąc może wyglądać inaczej, ze względu na kryteria banków, które te kryteria zmieniają. W sumie od początku tego roku zdolność kredytobiorcy ma tendencję spadkową. Obecnie jest o kilkadziesiąt tysięcy niższa niż w styczniu. Są sposoby aby swoją zdolność kredytową podnieść.

Pozbądź się starych kredytów!

Często aby podnieść swoją zdolność kredytową wystarcza zakończyć umowy trwających umów kredytowych. Tyczy się to kredytów gotówkowych, limitów na kartach kredytowych, czy też linii debetowej w koncie. Ma to dość duże znaczenie, ponieważ banki obliczając zdolność biorą pod uwagę wszystkie zobowiązania dotychczasowe, jak i te przyszłe z ratą hipoteczną. Zatem wszystkie obciążenia nie mogą przekraczać pewnego progu. Stary kredyt, który za jakiś czas się kończy, lepiej spłacić – wtedy zdolność zdecydowanie podskoczy. Tyczy się to w szczególności kredytów udzielanych w walucie, bo w ich przypadku są jeszcze większe obostrzenia (suma zobowiązań nie może przekroczyć 42% dochodów).

Warto pamiętać, że niektóre banki tego nie wymagają, ale tylko pod warunkiem jeśli kredyt już spłacany kończy się niebawem. Czyli np. do jego spłaty pozostały 3 raty.

Historia kredytowa ma znaczenie!

I to dość spore. Zatem planując zaciągnąć kredyt na mieszkanie warto budować sobie DOBRĄ historię kredytową. Unikanie jakichkolwiek zobowiązań nie jest dobre. Banki chętnie sięgają do BIKu i sprawdzają, jak klient spłaca zadłużenia. Chętniej udzieli kredyt temu, który w Biurze Informacji Kredytowej może pochwalić się dobrą historią spłat.

Współkredytobiorca może pomóc !

Dodatkowa osoba z dobrym dochodem przy wniosku o kredyt na mieszkanie również może pomóc. Chodzi tu głównie o rodziców, którzy mogą zarabiać lepiej niż główny wnioskodawca. Trzeba jednak pamiętać, że rodzic, może ograniczyć okres spłaty do 10 lub 20 lat. Banki zazwyczaj kredytują do ukończenia przez osoby starające się o kredyt 70 roku życia. Jednak czasem, może to być jedyne rozwiązanie.

Jaki bank udzieli kredyt?


Ile banków w Polsce, tyle różnych ofert. Jeśli jeden bank nie akceptuje naszych dochodów, sytuacji życiowej itp., to nie oznacza to, że inny też zrobi tak samo. Warto zatem sprawdzić ofertę nie jednego a kilku banków, bądź poradzić się pośrednika hipotecznego, który zna oferty wszystkich banków, które oferują kredyt hipoteczny.
Ma.Sza jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-20-2011, 10:19   #3
Kredytobiorca
Znam człowieka, który dla podwyższenia zdolności kredytowej sprzedał samochód i zamieszkał u teściowej.Swoje mieszkanie wynajął.Zmniejszył tym sposobem koszty miesięcznego utrzymania.
Kredytobiorca jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-31-2012, 09:49   #4
Wera_nika
Przede wszystkim każdy kto poważnie myśli o zaciągnięciu zobowiązania finansowego powinien sprawdzić jaka jest jego szacunkowa zdolność kredytowa. Można to zrobić przy pomocy kalkulatorów, których pełno jest w Internecie. Oczywiście należy sobie zdawać sprawę z tego, że kalkulatory zdolności kredytowej dają jedynie przybliżoną wartość, a bank może naszą zdolność wyliczyć nieco inaczej (stąd kwoty mogą się różnić). Jeśli nie jest ona zadowalająca to należy zastanowić się nad tym jak ją poprawić. Przede wszytskim - wyższe wynagrodzenie, albo dodatkowe źródło dochodu, umowa na czas nieokreślony jest niezwykle istotna, najlepiej planowanie dzieci również odłożyć w czasie - najpierw kredyt a później potomstwo, bowiem pociechy obniżają naszą zdolność kredytową. A reszta zgodnie z artykułem - spłata kredytów i innych zobowiązań, pozbycie się kart kredytowych, pomoc drugiej osoby (współkredytobiorcy) itp.
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-31-2012, 13:34   #5
Wera_nika
Niestety zdolność kredytowa, jej poprawianie, pracowanie nad wypracowaniem wyższej to długotrwały proces, temat, którego nie lubią kredytobiorcy. Za mieszkaniami rozglądają się przede wszytskim młodzi ludzie, którzy chcą mieć własne cztery kąty a ich zdolność kredytowa nie jest zbyt wysoka, niestety. Co zrobić, żeby ją poprawić? Przede wszytskim pomyśleć o dobrej stałej pracy, która będzie przynosiła zyski, do tego o dodatkowym zajęciu, chociażby przez okres kilku miesięcy, co by przedstawić wyniki w banku (wyższy dochód). Z dziećmi trzeba się wstrzymać, bowiem obniżają zdolność kredytową. Najlepiej jeszcze poprosić o pomoc rodziców, z nimi zawsze łatwiej o kredyt.
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-15-2014, 14:06   #6
medra
Górnośląskie Towarzystwo Finansowe, składajcie te wnioski przez doradcę, przecież każdy bank ma swoje kryteria, wszędzie wyjdzie wam inna zdolność. A latanie po wszystkich bankach i składanie wniosków nie ma sensu, bo to może wam tylko zdolność pogorszyć.
medra jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-23-2015, 08:32   #7
Olek Molek
@Kredytobiorca - bardzo ciekawy przykład podałeś. Niestety w moim przypadku problem jest szerszy. Próbuję powoli robić dwie rzeczy : budować historię kredytową i zwiększać zdolność kredytową. Czytałem, że na pierwszą rzecz warto mieć ze dwie karty kredytowe, korzystać z nich i je spłacać. OK, to logiczne. Niestety takie rozwiązanie znowu zmniejsza moją zdolność kredytową.... Zamknięte koło...
  Odpowiedź z Cytatem
stare 07-24-2015, 11:53   #8
Johnic
Jeżeli masz problem, albo nie jesteś pewna skorzystaj z pomocy doświadczonych doradców. Ostatnio też dużo czytałem na necie takich informacji, tutaj np znalazłem dobrze rozpisane etapy organizacji kredytu.
Johnic jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
jak znaleźć najlepszy aktualnie kredyt, gdzie najtaniej dostanę kredyt hipoteczny, jak oblicza się zdolność kredytową online


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Jak poprawić zdolność kredytową? A.G. 9 12-20-2016 15:17
Ilość dzieci wpływa na ocenę zdolności kredytowej M.W. 3 06-07-2016 16:10
Ocena zdolności kredytowej A.G. 9 08-15-2015 12:34
Zdolność kredytowa -jak się ją wylicza? A.G. 3 07-27-2015 11:46
Pożyczka bez sprawdzania zdolności kredytowej zet 14 07-21-2015 11:54