KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Kredyty i pożyczki > Kredyty mieszkaniowe

JAK WYBRAĆ KREDYT NA MIESZKANIE

 
Ocena: Ocena wątku: 1 głosów, 3.00 średnia.


stare 03-27-2010, 17:36   #1
M.W.
 Na rynku jest wiele, wiele ofert kredytu na mieszkanie. Na pewno nie małym dylematem jest, na który bank się zdecydować? Ważne jest aby porównać oferty poszczególnych banków i zbadać swoje możliwości w kilku z nich, ponieważ ich oferty są zróżnicowane w zależności od tego, na jaki cel kredyt jest zaciągany.

Jaki bank?

Swoje pierwsze kroki skieruj do banku, w którym prowadzisz swoje konto. Być może ze względu na to, otrzymasz od banku niższą prowizję oraz preferencyjne oprocentowanie. Z pewnością procedura dokumentowania dochodu i sprawdzania zdolności kredytowej będzie uproszczona, ponieważ bank posiada już wgląd w dochody, które regularnie wpływają na konto.

Warto jednak sprawdzić poza tym oferty inne. Być może mieszkanie, które masz zamiar kupić – spółdzielnia lub developer współpracują już z jakimś bankiem, a ten być może ma przygotowaną atrakcyjną ofertę. Ponadto zawsze daje to pewne poczucie bezpieczeństwa, bo jeśli developer współpracuje z jakimś bankiem, to został on przez niego zbadany, więc sytuacja finansowa developera jest na nienagannym poziomie, a budowa podlega kontroli banku. Istnieje także możliwość, że w trakcie budowy developer poręczy kredyt i nie będą już wymagane żadne inne zabezpieczenia oraz dodatkowe ubezpieczenia.

Całkowity koszt

O wyborze kredytu powinien przede wszystkim zadecydować jego koszt. I nie chodzi tu tylko o same odsetki, ale również wszystkie dodatkowe koszta, które ponosi się od momentu składania wniosku do zakończenia spłaty.
Szczególnie ważnym dodatkowym kosztem, jest prowizja, gdyż w zależności od tego na jaki okres pożyczamy pieniądze, może ona wynosić niemałą sumę. Innych, dodatkowych opłat może być wiele lub niedużo – wszystko zależy od banku. Zawsze dopytaj więc o dodatkowe koszta, których nie będziesz w stanie uniknąć godząc się na warunku banku.

Ważny jest także wybór sposobu spłaty kredytu. Od tego zależy bowiem ile dodatkowo zapłacisz bankowi. Istnieje metoda oparta na spłacaniu kredytu w równych ratach i ratach malejących. Przy opcji rat równych – rata jest niższa na początku spłaty, czyli do banku oddaje się mniej cennych pieniędzy. Także przy ratach równych, zdolność kredytowa może znacznie wzrosnąć.

Kredyt na mieszkanie może być także udzielony w obcej walucie, co znów staje się coraz bardziej popularne. Może to być np. waluta euro, dolary amerykańskie, franki szwajcarskie. Ich koszt wyrażany jest wysokością stopy procentowej, co zazwyczaj wygląda dość korzystnie, ale należy przy tym pamiętać o mogących wystąpić wahaniach walutowych.
Dostęp do kredytu

Nie w każdym banku kredyt jest tak samo łatwo dostępny, jak w innym. Musimy zwrócić uwagę, w którym formalności nie staną na przeszkodzie w jego uzyskaniu. Z kolei może czasem warto będzie ponieść ich ciut więcej, jeśli ma to wpłynąć z korzyścią na ogólne koszta kredytu.

Oczywistym jest, że trzeba poszukać takiego banku, który zaakceptuje sytuację finansową wnioskodawcy i na tej podstawie zgodzi się na udzielenie kredytu. Od tego czy bank pozwoli na udzielenie kredytu czy nie zależy zdolność kredytowa. Czym ona jest i jak ją poprawić przeczytasz tu :http://www.kredyciak.pl/mieszkaniowe...-kredytow.html

Uzyskanie kredytu

Każdy bank posiada inne procedury związane z przyznaniem kredytu na mieszkanie. Bywa, że są wydawane wstępne decyzje, niektóre decyzję podejmują szybciej po dostarczeniu kompletu wymaganych dokumentów. Inne informują klientów o wstępnej decyzji, tylko na zasadzie oświadczenia, które klient złożył we wniosku kredytowym. Warto więc przygotować chociażby zaświadczenie o dochodzie i wywiedzieć się wstępnie o wymaganych dokumentach przez dany bank. Wtedy zdecydowanie może przyspieszyć to decyzję banku o udzieleniu kredytu.

Elastyczność umowy

Z pewnością dla osoby, która zaciąga kredyt przynajmniej na kilka lat, ważne jest, czy bank będzie przychylny w momencie, kiedy jakieś warunki umowy miałyby ulec zmianie.

Zapytaj bank o możliwość wcześniejszej spłaty kredytu. Jeśli sytuacja finansowa poprawi się z biegiem lat pewnie będziesz chciał skorzystać z takiej możliwości. Wtedy możesz skorzystać ze skrócenia okresu spłaty, czyli zmniejsza się ilość rat. Możesz dokonać jakiejś nadpłaty jednorazowej i tym samym skrócić okres kredytowania. Sprawdź więc, czy taka spłata nie wiąże się z jakimiś dodatkowymi opłatami.

Zmiana waluty na inną może być pomocna, jeśli obecna, w której spłacasz kredyt z biegiem lat stała się niekorzystną opcją. Zawsze sprawi to większe poczucie bezpieczeństwa podczas długoterminowej spłaty. Sprawdź zatem ile wynosi prowizja i jakie warunki się zmieniają wraz z „przewalutowaniem” kredytu.Ostatnio edytowane przez M.W. ; 03-27-2010 o 18:32
M.W. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-31-2014, 09:57   #2
Kasia_Poznań
Dzięki. Nawet przydatne informacje. Widzę, że sporo wody upłynie w Warcie zanim znajdę naprawdę odpowiadający mi kredyt na mieszkanie.

a może skorzystać jednak z pośredników ? Czy jest ktoś, kto naprawdę będzie patrzał na mój interes a nie na swoją prowizję?
  Odpowiedź z Cytatem
stare Dzisiaj
Kredyciak.pl


Linki sponsorowane

Komentarz

Tagi
gdzie najtaniej dostanę kredyt hipoteczny, jak znaleźć najlepszy aktualnie kredyt, prognozy cen mieszkań i nieruchomości


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Leasing czy kredyt - co lepiej wybrać? A.G. 2 11-24-2014 12:38
Kredyt mieszkaniowy na mieszkanie w budowie A.G. 1 05-31-2014 10:05
Ten sam kredyt mieszkaniowy a większe mieszkanie A.G. 1 05-31-2014 09:54
Kredyt w koncie- który bank wybrać? A.G. 5 08-20-2012 20:49
Kredyt walutowy na mieszkanie w Kredyt Banku M.W. 1 04-24-2010 15:45