KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Kredyty i pożyczki > Kredyty mieszkaniowe

ILOŚĆ DZIECI WPŁYWA NA OCENĘ ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ

 
Oceń temat
Linki sponsorowane


stare 04-07-2010, 19:16   #1
M.W.
 Banki oceniając zdolność kredytową swoich klientów, starających się o kredyt na mieszanie, biorą pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich, jak się okazuje nadzwyczaj istotnym, jest posiadana ilość dzieci przez dane małżeństwo ubiegające się o pożyczkę.

Wymogiem w ocenie zdolności kredytowej jest wyliczenie zdolności kredytowej dla całego gospodarstwa domowego, a nie tylko dla jednej osoby, która o ów kredyt się stara. Liczba dzieci na utrzymaniu znacznie więc wpływa na możliwości kredytowe wnioskodawcy.

Banki niestety nie mają takich narzędzi, które w wiarygodny sposób potwierdziłyby ilość posiadanych dzieci. Dużo więc zależy od uczciwości klienta. Kiedyś istniała możliwość zweryfikowania tej informacji na podstawie dowodu osobistego, gdyż w stare, książeczkowe dowody posiadały takie dane. Nowe ich nie zawierają.

Bank ma możliwość zarządzania od klienta zaświadczenia z Urzędu Gminy, jednak tam będzie znajdować się informacja o ilości zameldowanych osób, co nie jest jednoznaczne z posiadaniem, bądź nieposiadaniem dzieci. Te, bowiem mogą być przecież zameldowane gdzieś indziej, bądź na danym adresie może zamieszkiwać wielopokoleniowa rodzina.

Okazuje się, że informacja o liczbie posiadanych dzieci jest bardzo istotna. Można to zobrazować na następującym przykładzie:

Małżeństwo zarabia łącznie 5 tys. Złotych. Jeśli ukryją fakt wychowywania dwójki dzieci to otrzymają kredyt większy o co najmniej 50 tys. złotych. Dwoje osób z takich dochodem, bez dzieci może średnio otrzymać 420 tysięcy złotych kredytu w PLN i około 320 tys. złotych kredytu w euro. Ta sama para posiadająca dwoje dzieci dostanie w złotówkach 350 tysięcy a w euro 270 tysięcy.

Banki skazane są na zdobywanie takich informacji w ciemno. Na podstawie rozmów z klientem itp. Pomocny może być także wyciąg z konta, na którym można łatwo zidentyfikować transakcje dokonywane w sklepach z zabawkami, z dziecięcymi ubraniami. Odnaleźć można przelewy za szkolę językową, czy przedszkole. Jeśli Bank podejrzewa jakąś niezgodność z tym, co oświadcza klient, ma prawo odmówić udzielenia kredytu.
W najgorszym przypadku może sprawę skierować do sądu.

Banki, o tym, czy klient deklarowali prawdę, czy też nie, dowiadują się zazwyczaj wtedy, kiedy raty nie są spłacane terminowo. Bank w takim przypadku ponownie sprawdza klienta i przy okazji zdarzenia windykacyjnego prawda wychodzi na jaw. Zazwyczaj wtedy Bank stawia ultimatum klientowi. Ostatecznością jest wypowiedzenie umowy, do czego Bank w tej sytuacji ma prawo, ale z reguły podnosi marżę kredytu, na co godzą się nieuczciwi klienci.


M.W. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 05-29-2012, 15:12   #2
Wera_nika
Uczciwość nie zawsze popłaca, jednakże w sytuacji kryzysowej z pewnością można się na zatajaniu informacji mocno przejechać. W każdym razie muszę się zgodzić z treścią artykułu - banki wyliczając zdolność kredytową danego kredytobiorcy, małżeństwa bierze pod uwagę różne czynniki, w tym również posiadanie dzieci, które znacznie ją obniżają - nie bez powodu. Dziecko to wydatek rzędu kilkuset złotych miesięcznie, które z powodzeniem można przeznaczyć na spłatę zaciągniętego zobowiązania finansowego i banki doskonale zdają sobie z tego sprawę.
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-12-2014, 12:51   #3
Zaniepokojony
Miał ktoś problem z bankiem gdy okazało się, że dzieci jest więcej niż "zadeklarowane" ? Całkiem niespodziewanie dowiedziałem się, że jestem ojcem - teraz niestety zapłaciłem już 3 razy alimenty z konta bankowego i obawiam się, żeby bank nie wypowiedział mi kredytu !
  Odpowiedź z Cytatem
stare 06-07-2016, 16:10   #4
elkaelka
Przed wybraniem kredytu proponuje przeczytac ta strone polecam


elkaelka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
gdzie szybko pożyczę pieniądze pod zastaw, jak oblicza się zdolność kredytową online


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Jak poprawić zdolność kredytową? A.G. 9 12-20-2016 15:17
Ocena zdolności kredytowej A.G. 9 08-15-2015 12:34
Zdolność kredytowa -jak się ją wylicza? A.G. 3 07-27-2015 11:46
Jak poprawić zdolność kredytową? M.W. 7 07-24-2015 11:53
Pożyczka bez sprawdzania zdolności kredytowej zet 14 07-21-2015 11:54