KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Kredyty i pożyczki > Kredyty mieszkaniowe

ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA ROŚNIE – KREDYTY HIPOTECZNE

 
Oceń temat
Linki sponsorowane


stare 04-13-2010, 21:39   #1
M.W.
 Średnio zdolność kredytowa rośnie o 2,6%. To dobra wiadomość dla osób, które chcą ubiegać się o kredyt na mieszkanie lub dla tych, które wcześniej nie mogły go otrzymać. Okazuje się, że wraz z nadejściem wiosny, banki przychylniej liczą zdolność kredytową w porównaniu do kilku tygodni wstecz.

Łatwo można to spostrzec na podstawie analizy z lutego i marca. Np. 3 osobowa rodzina osiągająca 6,5 zł. dochodu netto, przy kredycie na 30 lat na 80% wartości nieruchomości mogła pożyczyć od banku 525,5 tys. złotych w lutym; natomiast w marcu kwota ta wzrosła do 539 tys. złotych.

Trochę lepiej przedstawia się sytuacja w przypadku kredytu w euro, gdyż ta sama rodzina w lutym mogłaby otrzymać 445,2 tys. złotych a w marcu 462,7 tys. złotych. (wzrost zdolności o 3,9%)

Prawie o 10% zwiększyła się zdolność kredytowa liczona dla kredytu we franku szwajcarskim. Biorąc do obliczeń tę samą rodzinę w lutym osiągnęła by ona kwotę 412,4 tys. złotych, a w marcu 453,2 tys. złotych. Zapewne wpływ na taki skok, ma fakt, iż niewiele banków oferuje kredyty we frankach szwajcarskich, także niewielka nawet zmiana wywołuje sporą różnicę.
Największe zmiany dotyczące podwyższenia zdolności kredytowej zaszły w mBanku, Multibanku.

Nadal zdolność kredytowa znajduje różne odzwierciedlenie w każdym banku. Np. modelowa rodzina (6,5 tys. zł. dochodu netto) w Banku BPS mogła pożyczyć 726 tysięcy złotych, a w BPH już tylko 327 tys. złotych. Za to w tym drugim w walucie otrzyma się więcej, bo w tym konkretnym przypadku suma kredytu wyniosłaby 480 tys. zł. w walucie. Podobnie jest w Nordea i Deutsche Banku, gdzie w walucie pożyczy się więcej niż w złotówkach.

W 7 bankach rodzina z wyżej wymienionym dochodem otrzyma ponad 600 tys. złotych i są to banki, BPS, Millenium, Bank Pocztowy, Getin Noble Bank, BOŚ, Allianz i Raiffeisen Bank.


M.W. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 04-13-2010, 21:51   #2
zet
Ta słynna Polska zdolność kredytowa uratowałą chyba naszkraj przed tak głębokim kryzysem jak w USA gdzie tysiące rodzin wylądowało na bruku. Zawsze negowałem te polskie kryteria obliczania zdolności kredytowej, ale to tylko do momentu nadejścia ogólnoświatowego kryzysu. Teraz wiem, że czasem jednak państwo powinno mieć kontrolę nad takimi sprawami i regulować to odpowiednio.
zet jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-14-2010, 10:29   #3
Wera_nika
Polacy zaczynają żyć niczym Amerykanie - na kredyt. Kiedyś oszczędzało się latami, by kupić sobie upragnione mieszkanie, samochód. Dziś wystarczy pójść do banku i zaciągnąć kredyt, pożyczkę. Wydaje mi się, że akurat jeśli chodzi o kwestię kryzysu to największą rolę odegrało nasze zacofanie cywilizacyjne. Jesteśmy jeszcze daleko za Murzynami (zapożyczamy się od kilkunastu lat, podczas gdy Amerykanie od kilkudziesięciu i zwykło się o nich mówił jako o społeczeństwie żyjącym na kredyt właśnie). Zwiększony rygor w przyznawaniu kredytów, obliczaniu zdolności kredytowej i owszem pomógł, ale nie był jedynym czynnikiem, który przyczynił się przecież do tego, że kryzys jest u nas mniej odczuwalny.
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-12-2014, 13:36   #4
Mała Kasia
Co mi po tym, że jakaś sumaryczna , czy hipotetyczna zdolność kredytowa Polaków rośnie , jak ja i mój mąż nie możemy od roku znaleźć banku, który udzieli nam kredytu hipotecznego. Wszędzie stwierdzają , że nie mamy zdolności kredytowej. a to to, a to tamto. polikwidowaliśmy już wszystkie karty kredytowe i niby już miało być, a okazało się, że jest kolejny problem. Walka z wiatrakami!
  Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
gdzie najtaniej dostanę kredyt hipoteczny, gdzie szybko pożyczę pieniądze pod zastaw, jak oblicza się zdolność kredytową online


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Zdolność kredytowa -jak się ją wylicza? A.G. 3 07-27-2015 11:46
Forma zatrudnienia a zdolność kredytowa M.W. 1 07-12-2014 14:43
Karta kredytowa a zdolność kredytowa i BIK A.G. 3 06-16-2014 17:05
Kredyty hipoteczne tanieją zet 1 03-10-2010 15:59