KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Kredyty i pożyczki > Kredyty mieszkaniowe

ZAKUP DZIAŁKI BUDOWLANEJ NA KREDYT

 
Ocena: Ocena wątku: 3 głosów, 4.33 średnia.
Linki sponsorowane


stare 04-22-2010, 19:09   #1
M.W.
 Tak samo jak w przypadku kredytu na zakup mieszkania, tak i w przypadku zakupu działki pod budowę domu należy dokładnie przeanalizować ofertę kredytową. W szczególności te czynniki, które mają wpływ na koszt kredytu ale i pozostałych czynników, które stanowią o atrakcyjności danej oferty.

Każdy bank wprowadza swoje zasady udzielania kredytu na zakup działki budowlanej, więc warto się zorientować, w którym z nich będzie istniała szansa na sfinalizowanie transakcji. Expander wraz z serwisem Szybko.pl przeanalizował kilka ofert banków. Z analizy wynikło, że obecnie Millenium oferuje jedno z najniższych oprocentowań kredytu wymagając przy tym 50% wkładu własnego. Z kolei w mBanku, Multibanku i Deutsche Banku nie dostaniemy kredytu mniejszego niż 80 tys. złotych, więc posiadając tańszą działkę, udzielenie kredytu będzie niemożliwe.

Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt na zakup działki?

1.Podobnie jak przy kredycie mieszkaniowym, warto dowiedzieć się, który bank skredytuje całość nieruchomości, co określa poziom wskaźnika LTV. Zakup na 100% wartości nieruchomości w polskich złotych sfinansują takie banki jak: BGŻ, BOŚ, Bank Pocztowy, Lukas Bank, Kredyt Bank, Pekao, BPH i Nordea Bank. Banki, które pod uwagę biorą sfinansowanie tylko 50% wartości nieruchomości to Raiffeisen Bank i Bank Millenium (najmniej na rynku).

2.Kolejnym istotnym czynnikiem z pewnością jest minimalna kwota, na którą bank udzieli kredyt na zakup działki budowlanej. W bankach takich jak BOŚ, BGŻ, BZWBK, ING, Millenium minimalne kwoty zaczynają się już od 10-20 tys. złotych. O zakup działki na kredyt będzie więc łatwiej. Zdecydowanie wyższe wymagania stawiają mBank, MultiBank, Pekao i Deutsche Bank – bo tu minimalna kwota waha się w granicy 80-100 tys. złotych.

3.Oczywiście ważnym czynnikiem, który ma wpływ na cenę każdego kredytu jest jego oprocentowanie. Na oprocentowanie składa się stawka bazowa (uzależniona od waluty i marży banku). Marża z kolei różni się w zależności od waluty, w której zaciąga się kredyt, a jej poziom zależy odwrotnie proporcjonalnie od poziomu stawki bazowej. I tak np. przy kredycie złotowym jest wyższy poziom stawki bazowej niż przy kredycie w walucie. Ale za to marża w walutowym ma wyższą wartość, niż w przy kredycie złotowym.

Najwyższą marżę w złotówkach zapłaci się w banku BPH i z tego powodu kredyt na zakup działki budowlanej jest w tym banku najdroższy (9,48%). Niewiele mniej otrzymamy w Nordea Banku i Polbanku (7,49%). Powyżej 7% marża utrzymuje się w Getin Noble Banku, Kredyt Baku i BGŻ.
Najwyższa stawka marży dla kredytu w euro ustalona jest w Getin Noble Banku i przez to ta oferta jest najdroższą na rynku (5,42%). Nieco mniej oprocentowanie przedstawia się w BOŚ – 5,19%.

Najbardziej atrakcyjną ofertę kredytu w każdej walucie jest ta w Deutsche Banku. Dla złotówek oprocentowanie wyniesie 6,09%, dla euro 3,24% i dla franka szwajcarskiego 4,04%. Kolejno są Millenium Bank, mBank i MultiBank.
Kolejną składową oprocentowania jest stawka bazowa. W ofertach banków przeważają trzymiesięczne stawki bazowe dla każdej z walut : WIBOR, LIBOR i EURIBOR. Na stawkach. Sześciomiesięczne (6M) stawki znajdziemy w takich bankach jak: BOŚ, BPH, PNB Paribas Fortis, ING, Pekao, BGŻ. Na WIBORZE roczny bazują dwa banki: wymieniony już BGŻ, ale także Getin Noble Bank.

Spłata rat również jest istotnym elementem, który podlega rozważaniom przy zakupie działki budowlanej na kredyt. Można wyróżnić spłatę rat równych i malejących. Wybierając opcję rat malejących łącznie zapłaci się niższą kwotę odsetek, w porównaniu do opcji spłaty w ratach równych. Raty malejące polegają bowiem na tym, że w każdej kolejnej racie płaci się jednakową kwotę części kapitałowej raty i malejącą kwotę części raty odsetkowej. Zaś zaletą rat równych jest możliwość uzyskania większej kwoty kredytu, niż w przypadku wybrania rat malejących. Rat malejących nie otrzyma się jedynie w Polbanku.


M.W. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 04-22-2010, 19:59   #2
zet
Zakup działki budowlanej na raty? Rozumiem, że na jakis krótki okres na maksymalnie kilka lat? Bo przecież jeśli będziemy chcieli budowac dom to obniży nam to zdolność budowlaną. Budując dom na kredyt dobrze jest mieć już działkę spłaconą bo wtedy bank może potraktować ją jako wkład własny.
zet jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-22-2010, 21:00   #3
M.W.
 
Być może dlatego kredyt na zakup działki budowlanej nie jest taki popularny. Banki nie podpisują dużo umów na tego typu zakupy.
M.W. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-23-2010, 08:29   #4
Wera_nika
Jest to dobra inwestycja. Nie trzeba się przecież na działce kupionej na kredyt od razu się budować. Można zbierać potrzebne środki na dom, przy okazji spłacać ratę kredytową. To takie rozbijanie w czasie - mnie wydaje się to dobrym pomysłem.
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-23-2010, 22:11   #5
M.W.
 
fakt, znam kilka osób, które postąpiły tak jak napisała wera_nika. zakupily niedrogo dzialke, ktora splacaja, a tak jak wiadomo nie straci na swojej wartosci, wiec jest to poniekad jakas inwestycja
M.W. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-04-2012, 14:37   #6
Jurek K.
Kolejny fajny "przewodnik" na temat kupowania działki budowlanej
Znajomi właśnie mają takie plany, więc na pewno ten wątek będzie dla nich bardzo pomocny. Prawdę mówiąc, wcale im się nie dziwię, bo sam pewnie nie wiedziałbym od czego zacząć, gdybym zdecydował się na taki krok...
Jurek K. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-23-2012, 09:21   #7
Mareczek33
Jestem totalnym ignorantem jeśli chodzi o wszelkie procedury bankowe, formalności itp., więc taki wątek-poradnik jest na wagę złota. Niektórzy załatwiają takie sprawy od ręki, bez problemu... wręcz intuicyjnie, a takich osobników jak ja, trzeba prowadzić jak dziecko za rączkę
Mareczek33 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-23-2012, 13:45   #8
wroclove
Zakup uzbrojonej działki budowlanej lub ziemi uprawnej to chyba najpewniejsze inwestycje w dzisiejszych czasach. Efektywność takiej inwestycji jest bardzo wysoka, biorąc nawet pod uwagę koszty kredytu. Wartość niektórych działek budowlanych rośnie 30 procent rocznie-uwzględniając stawkę oprocentowania kredytu 15 proc. i tak jesteśmy „na dużym plusie”.
wroclove jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-29-2012, 19:31   #9
Karinka
Inwestowanie w dobrze i tanio zakupioną działkę budowlaną to zawsze było, jest i będzie świetną inwestycją długofalową. Na takie coś to akurat zawsze warto brać kredyt bo to nie jest samochód, który traci na wartości tylko jest to coś co na wartości może z czasem tylko zyskać.
Karinka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-13-2014, 09:29   #10
Handlarz
Wszystko fajnie, ale pod warunkiem, że nie jest to ziemia orna tylko działka budowlana z odpowiednim planem zagospodarowania. Ja bym przestrzegał wszystkich przed szybkimi transakcjami zakupu okazyjnie działek.
  Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
gdzie aktualnie są najlepsze kredyty, gdzie najtaniej dostanę kredyt hipoteczny, jak poprawnie napisać umowę pożyczki


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Pożyczki prywatne - Jak to działa? A.G. 212 10-02-2020 10:10
Kredyt na działkę budowlaną A.G. 5 08-07-2012 15:44
Kredyt na zakup mieszkania zet 1 05-29-2012 11:12
Coraz więcej osób zaciąga kredyt na zakup mieszkania A.G. 1 04-16-2010 10:04