KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Rynek finansowy > leasing

LEASING FINANSOWY

 
Ocena: Ocena wątku: 1 głosów, 2.00 średnia.


stare 01-28-2010, 17:02   #1
A.G.
 Leasing jest niewątpliwie jedną z bardziej korzystnych form finansowania działalności gospodarczej. Jest szczególnie atrakcyjny w przypadku nowo powstających firm nie dysponujących kapitałem na zakup nierzadko kosztownych urządzeń. W ostatnim czasie popularność leasingu bardzo wzrosła. Głównie może dlatego , że banki nieco wyostrzyły przepisy przyznawania kredytów pod zakup środków materialnych. Ale tak naprawdę na co to jest leasing i na czym on polega?

Co korzystniejsze? Leasing operacyjny czy leasing finansowy?

Leasing jest to niejako forma długo lub krótkoterminowej dzierżawy dóbr materialnych. Możemy wyróżnić 4 rodzaju leasingu:finansowy, operacyjny, pośredni i bezpośredni.

Leasing finansowy opiera się na długoterminowej umowie zbliżonej okresem do okresu eksploatacji danej rzeczy. W tym przypadku przedmiot leasingu jest zalizany w poczet majątku leasingobiorcy, tak więc to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu umowy leasingowej przedmiot leasingu staję się własnością leasingobiorcy. W przypadku leasingu finansowego raty leasingowe powinny pokrywać całość kosztów zakupu danego towaru.

Leasing operacyjny jest rodzajem leasingu krótkoterminowego, w którym przedmiot leasingu zaliczony jest w poczet majątku leasingodawcy.To właśnie leasingodawca dokonuje wszelkich odpisów amortyzacyjnych, a przedmiot po zakończeniu umowy leasingowej wraca z powrotem do leasingodawcy.

Leasing może występować również w dwóch formach. W przypadku leasingu bezpośredniego , w którym występują tylko dwa podmioty , leasingobiorca podpisuje umowę leasingową bezpośrednio z leasingodawca. Jednakże najczęściej występuje w leasingu podmiot 3 (tj. producent przedmiotu leasingu, firma leasingowa, leasingobiorca), w takim wypadku mówimy wówczas o leasingu pośrednim. Taki rodzaj leasingu staję się coraz popularniejszy, choć najczęściej bywa nieco droższy niż w przypadku leasingu bezpośredniego.

Jakie są ogólne zalety leasingu? Przede wszystkim jest łatwiejszy w uzyskaniu i wiąże się z mniejszymi wymaganiami formalnoprawnymi niż w przypadku kredytu. Nawet duże "zakupy" możemy zaciągnąć w leasing bez żadnego wkładu własnego, co jest szczególnie ważne dla rozpoczynających działalność. W przypadku leasingu finansowego jest możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych przez przedsiębiorce , co w rezultacie prowadzi do tego , że firma płaci mniejszy podatek dochodowy. Zarówno w leasingu finansowym jak i operacyjnym przyszły leasingobiorca nie potrzebuje żadnego dodatkowego zabezpieczenia, jak to się ma w przypadku kredytów. Ponadto to chyba jedyna forma finansowania, która daje możliwość przedsiębiorcy zakupu nowoczesnych maszyn i zastosowania nowoczesnych technologii.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-21-2010, 14:10   #2
EFL_doradca_online
Witam,
chciałbym uszczegółowić jedną kwestie, pisze Pan, że w leasingu operacyjnym
Cytat:
przedmiot po zakończeniu umowy leasingowej wraca z powrotem do leasingodawcy.
to jest w pewnym sensie prawdą, ale należy wspomnieć, że leasingobiorca ma prawi do wykupu przedmiotu leasingu, a stawka wykupu jest zależna od stawki amortyzacji i okresu wykupu.

A druga kwestia , to w pewnym sensie moje pytanie, pisze Pan , że
Cytat:
Leasing finansowy opiera się na długoterminowej umowie
a
Cytat:
Leasing operacyjny jest rodzajem leasingu krótkoterminowego
. Leasing finansowy jest możliwy w czasie 6-60miesięcy, a operacyjny 24-60miesięcy. W jaki sposób określił Pan zależność krótkoterminowy/długoterminowy?

Pozdrawiam,
EFL_doradca_online jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare Dzisiaj
Kredyciak.pl


Linki sponsorowane

Komentarz

Tagi
jak znaleźć najlepszy aktualnie kredyt


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Kolejny program finansowy znika z TV A.G. 3 07-14-2014 15:53
Niezależny doradca finansowy. wieser_kredyty 2 05-19-2012 19:35
Niezależny doradca finansowy- pomogę bezpłatnie i niezobowiązująco! grzegorz.ciepielak 4 05-04-2011 05:05