KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Rynek finansowy > leasing

SAMOCHÓD W LEASING CZY NA KREDYT?

 
Ocena: Ocena wątku: 4 głosów, 4.50 średnia.
stare 03-10-2010, 16:54   #1
A.G.
 
Wiele osób stoi przed dylematem czy lepiej zakupić samochód na kredyt czy wziąć w leasing. Leasing w dużej mierze stał się popularnym dzięki bankom. Bowiem firmy, które starały się o kredyt cechowały się niewystarczającą zdolnością i leasing był jedyną możliwością finansowania zakupu nowego auta.

Wypełnij poniższy wniosek, a my znajdziemy dla Ciebie najlepszy leasing na samochód.Sprawdź najlepszy kredyt bez zaświadczeń

Finanse przedsiębiorstw są dużo bardziej wnikliwie sprawdzane aniżeli w przypadku osób fizycznych. Dlatego też osoby fizyczne prowadzące działalność bardzo często są odsyłane z banku z kwitkiem. Osoby fizyczne i firmy mogą czuć się prawdziwymi szczęśliwcami jeżeli mają rzeczywiście do wyboru pomiędzy kredytem a leasingiem.

Jako, że większość firm leasingowych proponuje leasing o charakterze operacyjnym, dlatego porównamy tylko ten typ leasingu z kredytem.

Zalety umowy leasingowej:

1.Zachowanie płynności finansowej firmy

Przedsiębiorca nie musi bać się utraty płynności finansowej. Wiadomo, zakup auta wiąże się ze sporym wydatkiem niezależnie czy jest to nowy czy stary samochód. Leasing pozwala pozyskać środki na zakup z zewnątrz, tym samym zapewniając płynność finansową firmy. Przedsiębiorca może pieniądze przeznaczone na zakup auta przeznaczyć na inny cel.

2.Wliczyć wydatki w koszty uzyskania przychodu

Przedsiębiorca zaciągając samochód w leasing ma możliwość wliczenia sobie wydatków poniesionych z tytułu leasingu w koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu zmniejsza się podstawa opodatkowania. W koszty możemy wliczyć:
a) czynsz inicjalny
b) ratę leasingową
c) opłaty i prowizje związane z umową leasingową
d) koszty użytkowania ( w zależności od rodzaju samochodu)

3. Większa elastyczność finansowania

W większości przypadków firmy leasingowe idą na ustępstwa z przedsiębiorcami i pozwalają negocjować warunki umowy leasingu. Potrafią również bardziej dopasować swoją ofertę do profilu i wymagań klienta.

4. Brak BIK

Jeżeli z jakiś powodów przedsiębiorca spóźni się odrobinę z czynszem wówczas nie trafia bezpośrednio na czarną listę Biura Informacji Kredytowej. Co w przyszłości skutkuje lepszą reputacją przedsiębiorstwa wśród banków i innych instytucji.

Nierzetelny kredytobiorca, który spóźnia się ze spłata zobowiązań będzie musiał się liczyć z dodatkowymi kosztami powiadomień i wezwań do zapłaty oraz trafi na czarną listę BIK.

Jednak w obu przypadkach jeśli nie będziemy wywiązywać się z postanowień umowy, mogą nas spotkać przykre konsekwencje. Począwszy od firmy windykacyjnej, która zajmie się ściąganiem należności w nieco mniej wygodny sposób aż po utratę auta w przypadku leasingu.

5. Zdolność kredytowa niemal taka sama

Leasing w znacznie mniejszym stopniu obciąża zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Jest to szczególnie ważne, gdy przedsiębiorca planuje jeszcze inne zakupy inwestycyjne i będzie starał się o kolejny kredyt.

6. Niski wkład własny

Wiele firm leasingowych oferuje nawet 100% finansowania wartości auta. Generalnie jednak firmy oczekują do klientów bynajmniej minimalnego wkładu własnego.

7. Dodatkowe świadczenia

Coraz częściej firmy leasingowe oferują sprzedaż aut wraz z atrakcyjnym pakietem ubezpieczeniowym. Przedsiębiorca może również w ramach promocji otrzymać pakiet pomocy przy likwidacji szkody. Oferowane są również w ramach umowy dodatkowe usługi takie jak darmowe przeglądy czy naprawy.

Jednak należy pamiętać, że dodatkowe usługi i ubezpieczenia oferują tylko niektóre firmy i tylko na niektóre marki samochodów. Generalnie dodatkowe produkty są oferowane przy zaciąganiu w leasing nowych aut a nie używanych.

Wady umowy leasingowej:

1.Nie ma możliwości odliczenia podatku z góry

Niestety w przypadku zakupu auta po przez leasing przedsiębiorca nie ma możliwości odliczenia podatku VAT z góry.

2.Twardy okres trwania umowy

Zakupując auto na kredyt mamy zawsze możliwość jego wcześniejszej spłaty i ewentualnej wymiany albo sprzedaży auta. Niestety jeśli chodzi o leasing nie ma takiej możliwości. Zazwyczaj umów leasingowych nie można wcześniej wypowiedzieć niż przed określonym terminem.

3.Finansowanie tylko majątku o małej wartości.

Szansa zawarcia korzystnej umowy leasingowej zmniejsza się wraz ze wzrostem majątku, który jest obiektem umowy. W przypadku samochodu nie ma z problemu ze znalezieniem ofert jednak sytuacja wygląda inaczej jeżeli chcemy wziąć w leasing inne przedmioty majątku.

4.Tylko nowy samochód

Coraz mniej firm leasingowych podejmuje się finansowania przedmiotów używanych. Tyczy to się również samochodów. Firma bardzo często woli zaproponować dużo tańszą w końcowym rozrachunku umowę na zakup nowego auta niż 2-3 letniego. Wiąże się to z dość dużym spadkiem wartości składników majątku.

Zalety umowy kredytowej:

1.Możliwość odliczenia pełnego podatku

Przedsiębiorca kupując auto na kredyt ma możliwość odliczenia pełnego VATu już na samym początku. Jest to wygodne rozwiązanie i dużo korzystniejsze niż w przypadku leasingu.

2. Finansowanie nowych i używanych

Umowa kredytu jest umową dość swobodną. Tak naprawdę nikogo nie obchodzi to czy przedsiębiorca kupuje auto nowe, sprowadzone, używane czy powypadkowe. Nie interesuje banku również to do czego ten samochód ma służyć oraz jak jest wyposażony. Przedsiębiorca dostaje tylko odpowiednią kwotę na zakup auta.

3. Większa amortyzacja

Jeżeli chodzi o kupowanie aut czy jakichkolwiek składników majątku używanych to w przypadku amortyzacji opłaca się chyba jednak bardziej zakupić je na kredyt. Przedsiębiorca może wówczas zastosować wyższe stawki amortyzacyjne tym samym zmniejszając podstawę opodatkowania.

4. Jednorazowa amortyzacja

Przedsiębiorca zakupujący inne składnik majątku niż samochód osobowy ma prawo do jednorazowej i korzystnej amortyzacji środków trwałych.

5. Elastyczne zabezpieczenia


Zaciągając kredyt na zakup auta często banki dają możliwość wyboru formy zabezpieczenia kredytu. Jeśli przedsiębiorca wybierze hipotekę wówczas zwiększa się jego szansa na uzyskanie pożyczki. Ponadto należy pamiętać, że jeśli zabezpieczeniem będzie inna rzecz bądź nieruchomość, nie mamy obawy, że samochód zostanie odebrany z powodu nieterminowych spłat.

6. Samochód jako własność.

W momencie zakupu auta na kredyt ( o ile nie stanie się on przedmiotem ubezpieczenia kredytu) staje się on własnością przedsiębiorcy. Tym samym powiększając jego status. Kupujący nie musi się obawiając, że w razie upadłości firmy leasingowej albo kłopotów wewnętrznych firmy samochód zostanie mu odebrany. Samochód stanowi własność przedsiębiorcy.

7. Możliwość spłaty przed czasem.

W przypadku kredytu przedsiębiorca ma możliwość wcześniejszej spłaty kredytu. Często musi zapłacić od tego prowizje, dlatego tak ważne jest by zwrócić uwagę na te klauzulę podpisując umowę. Możliwość szybszej spłaty stwarza możliwość szybszej sprzedaży bądź wymiany auta.

8. Dłuższy okres finansowania


Umowy kredytowe zazwyczaj pozwalają na dłuższy okres kredytowania zakupu niż w przypadku leasingu. Jest to szczególnie korzystne dla przedsiębiorstw o dość niepewnej płynności finansowej. Bowiem rata kredytu nie obciąża tak miesięcznego budżetu firmy.

9. Naprawy własne


W przypadku stłuczki lub innej szkody częściowej, przedsiębiorca nie musi starać się o zgodę na przelanie odszkodowania bezpośrednio na jego konto. O wysokości ubezpieczenia i wyborze firmy ubezpieczeniowej stanowi sam przedsiębiorca. Również to jak zostanie wykorzystane odszkodowanie i w jakiej części zostanie przeznaczone na naprawę decyduje przedsiębiorca.


Wady umowy kredytowej:


1. Mniejsze koszty uzyskania przychodu


W przypadku kredytu do kosztów uzyskania przychodów możemy zaliczyć tylko:
a) odpisy amortyzacyjne,
b) codzienne koszty użytkowania
c) prowizje bankowe związane z zaciągnięciem kredytu.

2. Twarde warunki oferty kredytowej

Jeżeli zaciągamy kredyt na finansowanie zakupu auta wówczas nie możemy liczyć na tak elastyczne warunki jak w przypadku leasingu. Banki mają zazwyczaj ogólną ofertę do wszystkich klientów na konkretnych warunkach. Jednak są też pewne odstępstwa od tej zasady. Bowiem już coraz więcej banków personalizuje swoje oferty, szczególnie jeśli chodzi o przedsiębiorców. Możemy z bankiem wynegocjować zarówno marże jak i prowizję. A w zamian za skorzystanie np. z innych produktów bankowych w ogóle zrezygnować z płacenia prowizji.

3. Osłabienie zdolności kredytowej

Kredyt niestety zawsze obciąża zdolność kredytową. Szczególnie jeśli jest zaciągany na spora kwotę. Może on w ten sposób hamować inne inwestycje. Jednak jeśli jest on zaciągnięty na niedługi okres i na niezbyt pokaźną sumę nie powinien on spowodować dużych zmian w ocenie zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. Ponadto firma, która spłaci kredyt rzetelnie w danym terminie może liczyć na dodatkowe punkty w przyszłej ocenie przy kolejnym kredycie.


Cytat:
Założenia :
Przedsiębiorstwo jest opodatkowane liniową stawką 19%.
Samochód o wartości 50 tys. netto.
Przyjęty koszt kredytu leasingu 12%.
Opłata wstępna=wkład własny = 10 tys. zł.
Prowizja 2,5 %.

Wyliczenia:

Kredyt :
Wydatki koszty łącznie, w tym prowizja, wszystkie raty z odsetkami,wkład własny-61 560,96 zł
Osłona podatkowa ( koszty uzyskania przychodu x19%)= 9 796,58 zł

Leasing:
Wydatki koszty łącznie, w tym prowizja, opłata wstępna, wszystkie raty leasingowe, wykup-54 700
Osłona podatkowa ( koszty uzyskania przychodu x19%)=10 298 zł


Miniaturka załącznika (kliknij aby powiększyć)
samochod-w-leasing-czy-na-kredyt-leasing-samochodowy.jpg  
A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 03-11-2010, 02:26   #2
gk77
 
dzięki za ten artykuł
zdecyduje się jednak na kredyt
gk77 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-15-2010, 11:09   #3
collina
Bardzo dostępnie napisany artykuł.
Z mężem prowadzimy firmę.Mamy dość małą zdolność kredytowązatem zdecydujemy się na leasing.Zostaje tylko wybranie firmy.
collina jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-15-2010, 21:00   #4
kinga
W kredytach sie troche orientuje, ale nie zdecyduje sie raczej na wiecie samochodu na takich warunkach. Odnosnie leasingu- czy moze ktos polecic dobrego doradce/ firme w ktorej mi udziele rzetelnie informacji na temat warunkow? Czego unikac?
kinga jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-15-2010, 22:30   #5
zlotoklosa
osobiscie uwazam, ze leasing jest najlepszy dla firm, pozostaje im zawsze ewentualnosc wziecia kredytu w jakis kryzysowych sytuacjach. poza tym problemy z bankami i udzielaniem kredytow znaja chyba wszyscy, ktorzy choc raz tam byli i sie o niego starali
ja osobiscie mam zaklad kosmetyczny i duze, drogie maszyny mam wziete w leasing. korzystam z uslug efl i jestem zadowolona.
zlotoklosa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-16-2010, 10:15   #6
collina
Cytat:
Napisał kinga Zobacz post
W kredytach sie troche orientuje, ale nie zdecyduje sie raczej na wiecie samochodu na takich warunkach. Odnosnie leasingu- czy moze ktos polecic dobrego doradce/ firme w ktorej mi udziele rzetelnie informacji na temat warunkow? Czego unikac?
Również mamy(z mężem) ten problem.Wszyscy tłumaczą i przed podpisaniem umowy wszystko wygląda ładnie.Tylko brać i ,,dziękować".
Również słyszelismy o ELF.Działają na rynku od prawie 20 lat.
A czy mają dogodne warunki?
collina jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-16-2010, 21:06   #7
zlotoklosa
collina, jak dla mnie efl sie sprawdzilo. formalnosci szybko poszly,moglam tez liczyc na pomoc konsultanta. teraz pozostaje tylko spalcanie rat, oczywiscie w terminie;p zreszta juz niewiele ich zostalo.
zlotoklosa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-16-2010, 23:20   #8
kinga
Cytat:
Napisał zlotoklosa Zobacz post
osobiscie uwazam, ze leasing jest najlepszy dla firm, pozostaje im zawsze ewentualnosc wziecia kredytu w jakis kryzysowych sytuacjach. poza tym problemy z bankami i udzielaniem kredytow znaja chyba wszyscy, ktorzy choc raz tam byli i sie o niego starali
ja osobiscie mam zaklad kosmetyczny i duze, drogie maszyny mam wziete w leasing. korzystam z uslug efl i jestem zadowolona.
Nie spodziewam sie sytuacji kryzysowach, ale nigdy nic nie wiadomo... Lepiej miec "zachowana" zdolnosc kredytowa.
O tym europejskim funduszu leasingowym czytalam, umowilam sie na konsultacje, zobaczymy co mi powiedza.
kinga jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-17-2010, 13:59   #9
collina
To oczywiste,że biorąc samochód w leasing jesteś w dobrej kondycji finansowej.
Sama rozmowa z konsultantem wniesie wiele,...ale do końca nie można się kierować superlatywami które nam przekaże,czy też kierować się promocjami jakie da nam dana firma.Prawdę mowiąc wydaje mnie się ,że oferty firm nie różnią się miedzy sobą zbytnio.
Chyba zacznę od sprawdzenia czy dana firma należy do Związku Przedsiębiorstw Leasingowych.a potem z nich wybiorę jedną...
collina jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-17-2010, 20:37   #10
zlotoklosa
nigdy nie wiadomo co moze sie przytrafic w przyszlosci, a wiec mysle, ze na poczatek leasing bedzie odpowiedni
najlepiej umowic sie do chociaz dwoch firm i porownac oferte.
zlotoklosa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
gdzie jest najtańszy kredyt samochodowy, jak znaleźć najlepszy aktualnie kredyt, jaki leasing wybrać dla firm


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Kredyt samochodowy bez weryfikacji w BIK zet 14 01-31-2019 16:59
"Kredyt Balonowy" – kredyt na samochód w Santander Consumer Bank M.W. 3 05-17-2012 10:07
Kredyt na samochód w mBanku-Kredyt po EURopejsku A.G. 1 09-28-2010 20:23