KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Podatki

DOFINANSOWANIE SZKOLEŃ PRACOWNIKÓW

 
Oceń temat


stare 01-22-2010, 23:10   #1
zetSejm pracuje nad nową ustawą o urlopach i dofinansowaniu szkoleń pracowników. Dokładnie jest to projektu zmian w Kodeksie pracy i ustawie o PIT. W świetle nowego rozporządzenia pracodawca będzie musiał dać 6 dni dodatkowo płatnego urlopu temu pracownikowi, który chce podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Dodatkowo jeśli pracodawca sfinansuje pracownikowi naukę, to takie świadczenie będzie zwolnione z podatku.

Aktualnie projekt nowelizacji ustawy został odczytany w sejmie po czym został skierowany do komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

Jeśli nowy projekt wejdzie w życie to, każdemu pracownikowi, który podnosi swoje kwalifikacje zawodowe będzie przysługiwało zwolnienie płatne z całości lub części dnia pracy.

Pracownikom, którzy się uczą lub studiują także ma przysługiwać prawo do dodatkowego, i też płatnego urlopu na szkolenie. Ma on wynosić 6 dni i może być spożytkowany na przygotowanie do:

- egzamin eksternistyczny
- matura
- egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe

Pracownik będący na finiszu studiów, miałby także prawo do 10 dni dodatkowego wolnego, aby mógł w tym czasie przygotować pracę dyplomową, a następnie przystąpić do jej obrony.

Wszystkie te nowe przywileje mają przysługiwać pracownikom bez względu na to czy zdecydowali się na szkolenie sami czy wysłał je na tam pracodawca.

Nowy projekt reguluje także sytuacje, gdy pracodawca przyznał dodatkowe świadczenia dla pracownika, który podnosi swoje kwalifikacje. Dotyczy to przede wszystkim pokrycia opłat za szkołę czy studia lub koszty przejazdu i na przykład zakupu podręczników. Sprawy takie muszą być określone w umowie między pracodawcą, a pracownikiem i muszą zawierać ich wzajemne prawa i obowiązki. Jeśli pracownik korzystający z dofinansowania od firmy na szkolenie lub naukę zrezygnuje z pracy w trakcie jej odbywania lub do 3 lat od jej zakończenia, będzie musiał oddać te środki pracodawcy. Nie będzie to miało zastosowania tylko wtedy, jeśli: pracownik odejdzie z zakładu ze względów rodzinnych, wykonywana przez niego praca jest szkodliwa dla zdrowia, pracodawca naruszył podstawowe swoje obowiązki wobec pracownika.


zet jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-06-2014, 11:24   #2
Pracownik
Czy ktoś mógłby potwierdzić, że to co piszą wyżej weszło w życie ? Od roku jestem zatrudniony na uczelni, ale chciałem się trochę doszkolić i skorzystać z jednego kursu. Interesuje mnie nie tylko czy dostanę dzień wolny, ale także czy może da się jakoś dofinansować szkolenie.
  Odpowiedź z Cytatem
stare Dzisiaj
Kredyciak.pl


Linki sponsorowane

Komentarz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Zwolnienia grupowe pracowników w Eurobanku M.W. 4 05-30-2012 11:09