KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Prawo > Prawne ABC

UMOWA O DZIEŁO- KORZYSTNA CZY NIE?

 
Oceń temat
Linki sponsorowane


stare 10-26-2011, 14:13   #1
A.G.
 Coraz częściej ludzie otrzymują propozycję pracy na podstawie umowy o dzieło. Jednak czym różni się do tradycyjnej umowy o pracę. Czy z tego tytułu pracownik podlega wszystkim ubezpieczeniom? Czy dzięki umowie o dzieło będziemy podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Niestety umowa o dzieło należy do potocznie zwanych umów śmieciowych. Umowa ta nie stanowi tytułu do ubezpieczeń. Osoba zatrudniona na jej podstawie nie podlega ani ubezpieczeniu społecznemu ani zdrowotnemu. Jednak jeśli chodzi o podatek, od umowy o dzieło istnieje obowiązek odprowadzania podatku dochodowego. Jeśli umowa o dzieło jest zawarta z własnym pracodawcą, który zatrudnia nas na umowę o pracę wówczas konieczne jest odprowadzenie podatek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Jeśli chcemy być ubezpieczeni w NFZ należy w tym celu zgłosić się do ZUS i samemu odprowadzać składki na ubezpieczenie.

Umowa o dzieło ma również swoje zalety. Po pierwsze pracodawca, który nas zatrudnia na podstawie takiej umowy może nam zaoferować wyższe wynagrodzenie, ponieważ ponosi mniejsze koszty. Ponadto w przypadku umowy o dzieło koszty uzyskania przychodów odliczane od podatku stanowią aż 50%.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 07-11-2012, 13:09   #2
higher
Oj jak ja bym chciał twierdzić, że taka umowa może być korzystna. Może dla osób uczących się albo mających dodatkowy dochód i traktujących umowę o dzieło jako coś pobocznego. Niestety, umowę o pracę coraz ciężej dostać a na dzieło nie można wziąć na nią kredytu ani korzystać z programów szkoleniowych EFS dla osób zatrudnionych w celu podnoszenia kwalifikacji - trochę błędne koło. Umowa o dzieło to umowa wykonania konkretnego dzieła jak nazwa wskazuję i nie wymaga siedzenia w biurze 5 dni w tygodniu po 8 godzin - szkoda, że w większości firm się o tym zapomina...
higher jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-05-2012, 13:23   #3
Mareczek33
Umowa o dzieło jest chyba dobra w przypadku, gdy mamy umowę o pracę i sobie dorabiamy do pensji. Wówczas mamy już opłacone składki, a dochody z umowy o dzieło możemy potraktować jako fajny bonus, z którego opłacamy przede wszystkim podatek dochodowy - i też często niższy niż zwykle, bo koszty uzyskania przychodu mogą być wyższe.
Mareczek33 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-08-2012, 22:23   #4
Aneta_7
Chciałam spytać , myślicie że jest realna ta zmiana w kwestii umów o dzieło o której ostatnio się mówi tak czesto? Chyba dla wielu osób nie było by to na rękę
Macie jakies aktualne informacje w tym temacie ?
Aneta_7 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-13-2013, 17:27   #5
Wiktorka
Zarówno umowa o dzieło jak i umowa zlecenie nie jest zbyt korzystna dla pracownika. Mając umowę o dzieło, nie odprowadza się żadnych składek, a co za tym idzie pracownik nie jest ubezpieczony. Jest kilka minusów, które potwierdzają, że taka umowa nie jest pomocna.
Wiktorka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-14-2013, 14:03   #6
Sarola
Aneta, czy możesz krótko napisać o jakich zmianach mówisz?
Bądź wkleić link z artykułem opisującym te zmiany?
Z góry dziękuję.
Sarola jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-22-2017, 14:14   #7
Kobiecybiznes
Zarówno umowa o dzieło jak i umowa zlecenie to umowy, które powinny być stosowane w odpowiednich przypadkach. Ich nadużywanie lub zmuszanie pracowników do długotrwałej pracy na takie właśnie umowy nie jest dla nich korzystne.
Kobiecybiznes jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Kredyt a umowa o prace. dariuszx 2 06-07-2014 13:04
Umowa pożyczki A.G. 2 06-24-2011 12:54