KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Prawo

POZEW GRUPOWY (POZEW ZBIOROWY)

 
Oceń temat
Linki sponsorowane


stare 07-19-2010, 19:44   #1
M.W.
 W dniu dzisiejszym weszły w życie przepisy, które znacznie ułatwiają dochodzenie swoich praw niezadowolonym konsumentom. Nieuczciwi przedsiębiorcy powinni mieć się na baczności, gdyż istnieje możliwość złożenia pozwu grupowego.

W innych krajach pozew grupowy działa już od dawna w polskim prawie pojawia się od dziś i miejmy nadzieję, że dzięki niemu skuteczniej będziemy dochodzić swoich praw u silniejszych prawnie firm. Do tej pory osoba poszkodowana musiała zadowolić się samodzielnym dochodzeniem swoich racji, co utrudniało szanse wygranej, ponieważ duże firmy mają dobrze opłaconych prawników. Szanse mają zostać wyrównane właśnie dzięki możliwości złożenia pozwu zbiorowego.

Informacje o pozwie grupowym:

- Z takim roszczeniem może wystąpić grupa przynajmniej 10 osób poszkodowanych. Nie ma określenia górnej liczby, więc może ona sięgać nawet setkom i tysiącom osób poszkodowanych.

- Koszty sądowe w takim przypadku wynoszą 2% wartości pozwu, które rozkłada się na wszystkich członków grupy. Z pewnością jest to niemała zaleta.

- Wszelkie dodatkowe opłaty sądowe takie jak np. ekspertyzy biegłych, rozkładają się równo na wszystkie osoby, które pozew złożyły.

- Póki co nie wiadomo do końca jak będzie wyglądało rozliczenie kosztów adwokackich. To pokaże praktyka, aczkolwiek w innych krajach adwokat otrzymuje pewien procent od wartości zasądzonego odszkodowania.

- Każda osoba należąca do grupy musi ubiegać się o takie samo odszkodowanie. Sąd przyznając odszkodowanie zasądza po równo dla każdej z osób w grupie.

- Osoby składające pozew grupowy musi łączyć to samo zdarzenie, np. niekorzystne umowy kredytowe, złe zapisy w umowach itp.

- W trybie pozwu grupowego wygrana w sądzie automatycznie dotyczy wszystkich osób w grupie. Do tej pory składając indywidualny wniosek wygrana jednej osoby nie przekładała się na zwycięstwo innych, spierających się w tej samej sprawie.


M.W. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 07-20-2010, 09:34   #2
gk77
 
Myślę, że to jest bardzo dobre rozwiązanie. Wielu ludzi często nie stać na wytoczenie komuś sprawy w sądzie i pomimo, że coś im się w świetle prawa należy, nie są w stanie tego wyegzekwować na drodze indywidualnej.

Sezon w pełni, więc myślę, że z takiej formy dochodzenia swoich praw bardzo często będą korzystali klienci nieuczciwych biur podróży...
gk77 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-03-2011, 10:32   #3
antoska
Świetne rozwiązanie!


na tej stronie można znaleźćwiele przydatnych informacji o pozwach grupowych i dołączyć się do grupy w sprawie jakiegoś pozwu
antoska jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat: