KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Prawo

CO TO JEST KRAJOWY REJESTR DŁUGÓW BIG-KRD?

 
Ocena: Ocena wątku: 2 głosów, 2.50 średnia.
Linki sponsorowane


stare 09-24-2010, 15:56   #1
A.G.
 KRD BIG jest to pierwszy jaki w Polsce powstał rejestr, który udostępnia informacje gospodarcze. Kontrolę nad KRD BIG sprawuje bezpośrednio Ministerstwo Gospodarki. Celem tego rejestru jest tworzenie ogólnopolskiego systemu wymiany informacji o rzetelnych i niesolidnych konsumentach i podmiotach gospodarczych. Co powinniśmy jeszcze o nim wiedzieć?

Czy każdy podmiot może wpisać swoich dłużników do KRD?

Do KRD mogą zgłaszać dłużników tylko podmioty, które są związane z dłużnikiem zobowiązanie stwierdzonym tytułem wykonawczym. Dotyczy to wszystkich podmiotów takich jak: osoby fizyczne, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne, jednostki organizacyjne. Należy jednak przypomnieć, że zobowiązanie powinno powstać w związku z określonym stosunkiem prawnym np. umowy, decyzje administracyjne, bezpośrednie zastosowanie przepisów prawa.

Czy firma może nas dopisać do listy dłużników za niespłacone odsetki?

Według prawda odsetki od spłaconych należności są również zobowiązaniem. Takie informacje mogą zostać również przekazane do KRD.

Czy firmy lub osoby, które umieszczają w KRD nieaktualne lub nieprawdziwe dane mogą zostać ukarane?

Owszem bowiem jest to przestępstwo ścigane z urzędu. Jeśli według nas, ktoś niesłusznie przekazał informację o naszym nieaktualnym długu do KRD możemy zgłosić to na policję lub prokuraturę. W przypadku gdy prokuratura w wyniku śledztwa stwierdzi, że czyn nosi znamiona przestępstwa wówczas sporządzany jest akt oskarżenia. Kara grzywny jest nakładana dopiero po przeprowadzeniu rozprawy.Nieprawdziwe informacje zostaną usunięte z rejestru KRD BIG.

Czy przedawnione zobowiązania, można również dopisać do KRD?

Upływ terminu przedawnienia powoduje wygaśnięcie zobowiązania. Skutkiem tego wierzyciel nie może skutecznie dochodzić należności przed sądem. Jednak informacja o istnieniu takiego zobowiązania może trafić do KRD.

Czy żyranci, poręczyciele są również wpisywani do KRD?


Jeśli poręczyciel jest dłużnikiem wówczas wierzyciel ma prawo ujawnić taka informację przy zachowaniu warunków przewidzianych w ustawie (art.14 ust.1 lub art.15 ust.1). Należy pamiętać, że poręczyciel odpowiada wobec wierzyciela solidarnie. Dotyczy to zarówno poręczyciela z weksla , czeku jak również poręczyciela kredytu.

Czy banki przekazują dane do KRD BIG?

Prawo bankowe (art.105 ust. 4a-4c) pozwala na to by banki udostępniały BIG dane o zobowiązaniach swoich klientów. Jednak zobowiązania te powinny zawierać w umowie klauzulę o tym, że możliwe jest przekazywanie danych do rejestru. W klauzuli są zawarte również informację na jakich warunkach banki przekazują dane o kliencie.

Możliwe jest również przekazywanie danych o klientach w oparciu o Bankowy Tytuł Egzekucyjny. Jednak w tym wypadku powinien być on zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

Czy zagranicznych dłużników możemy również podać do KRD?

W prawie bardzo szeroko jest określony zakres podmiotów. Przepisy ustawy nie ograniczają się tylko do terytorium RP.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 09-27-2010, 17:20   #2
Wrocławianka
Trochę mi to nie pasuje, że pomimo spłacenia całości zadłużenia, wciąż muszę spłacić odsetki. Bez sensu. Przecież te odsetki naliczane są w nieskończoność. Jeśli więc uregulowane jest główne zobowiązanie, czy to oznacza, że firma nalicza odsetki od odsetek? W takim razie czy jest to zgodne z prawem? Bo w tym wypadku odsetki, które pozostały nie powinny być już oprocentowane tylko powinny spokojnie czekać na uregulowanie albo anulowanie.Jakie jest wasze zdanie?
Wrocławianka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-04-2010, 19:29   #3
Koka
Moje jest podobne, nie rozumiem założenia, dla mnie to naciąganie. Raz spłacone zadłużenie nie może pociągać za sobą odsetek płaconych w nieskończoność.
Koka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-23-2012, 10:25   #4
Mareczek33
Dobrze wiedzieć, kto i w jakiej sytuacji może zostać wpisany do rejestru dłużników. Ludzie często ignorują terminy, spłacają raty kiedy chcą, robią sobie zaległości albo w ogóle przestają spłacać, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Dlatego powinno się jak najczęściej uświadamiać ludzi o tym, że kredyt to nie zabawa i trzeba go spłacać.
Mareczek33 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-22-2012, 20:49   #5
wroclove
Moim zdaniem w Polsce powinno być jedno biuro-państwowe biuro informacji gospodarczej, a nie trzy konkurujące ze sobą podmioty. Informacja o dłużnikach to dobro wspólne. Bazy danych biur informacji gospodarczych powinny być dostępne dla każdego w równym stopniu. Tymczasem Rejestry dłużników prześcigają się w opłatach do konkretnych baz danych.
wroclove jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-01-2012, 11:01   #6
wbp
System krd jest prosty: naobiecywać gruszek na wierzbie, podpisać umowę, nic nie robić, wyegzekwować pieniądze. W efekcie przedsiębiorca, który ma dług do odzyskania (z racji czego jest już na minusie) po współpracy z KRD będzie na jeszcze większym minusie. Nie polecam tej firmy. Wizerunek się dla nich nie liczy, zatem jak podpisałeś to płać. Wiadomo, że i tak już się do nich nie wróci, więc chcą za wszelką cenę wyrwać jak najwięcej. Dla mnie jest to przykład braku etyki w biznesie.
wbp jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-06-2014, 09:15   #7
Inwestorka
Czy żeby podpisać umowę z KRD trzeba prowadzić firmę ? Udzielam pożyczek prywatnych i chciałbym mieć możliwość sprawdzania czy ktoś kto chce pieniądze nie jest tam wpisany .
  Odpowiedź z Cytatem
stare 04-07-2017, 17:38   #8
basi
Z KRD jestem zadowolona. Jak się prowadzi firmę to nie ma czasu na współpracę z niepewnymi kontrahentami... a na KRD można właśnie kontrahentów sprawdzić.A w razie czego KRD pomaga też w odzyskiwaniu należności. Są skuteczni, to ważne. A mi się łatwiej prowadzi biznes.
basi jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-31-2020, 19:06   #9
Aloes
Według mnie korzystanie z KRD to takie must have dla firm, które nie chcą narobić sobie problemów. Możliwość zweryfikowania potencjalnego kontrahenta to duże ułatwienie i klarowna sytuacja, bo wiemy czy jest zadłużony i czy warto podpisywać umowę.
Aloes jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
kto pomaga zadłużonym spłacać długi, co zawiera krajowy rejestr długów


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Rejestr dłużników rośnie M.W. 4 04-24-2015 12:49
Co oznacza i co to jest Forex? A.G. 3 01-26-2015 00:43
Marża kredytu-jak jest liczona i jaka jest jej wysokość? A.G. 5 12-15-2014 13:23
Polacy wstydzą się swoich długów M.W. 5 06-18-2014 13:46
Oszukiwał oferując pomoc w spłacie długów A.G. 3 01-07-2011 20:15