KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Prawo

ZGŁOSZENIE PATNETOWE KROK PO KROKU

 
Ocena: Ocena wątku: 1 głosów, 4.00 średnia.
Linki sponsorowane


stare 03-27-2010, 12:01   #1
A.G.
 Zastrzegając sobie prawo do innowacyjnych rozwiązań technicznych firma daje sobie czas na wzmocnienie wizerunku na rynku. Brak ochrony patentowej umożliwia konkurencji skorzystanie z czyichś rozwiązań. Dlatego warto pomyśleć o zastrzeganiu swoich rozwiązań. W jaki sposób to zrobić i jak wygląda krok po kroku proces formalny?

Krok pierwszy- zgłoszenie
Przede wszystkim zgłoszenia wynalazku dokonuje się przez wniesienie do Urzędu Patentowego podania. Podanie to powinno zawierać dokładny opis rozwiązania, zastrzeżenia patentowe lub ochronna, skrót opisu i rysunki.

Krok drugi- zastrzeżenia patentowe
Najważniejszą częścią każdego podania do UP są zastrzeżenia patentowe. Stanowią one bowiem podstawę do oceny zdolności patentowej wynalazku. Jeśli podanie zostanie pozytywnie rozpatrzone wówczas zastrzeżenia te będą wyznaczały zakres przedmiotowy prawa wyłącznego z patentu.

Krok trzeci- numer zgłoszenia
Jak już podanie trafi do Urzędu Patentowego, zostanie nadany mu kolejny numer. Numer ten stwierdza datę wpływu oraz zawiadamia o tym zgłaszającego lub jego pełnomocnika.

Krok czwarty-opłata za zgłoszenie
Każdy, kto składa podanie o ochronę patentową jest zobowiązany uiścić opłatę za zgłoszenie.

Krok piąty-korekta zgłoszenia
Jeśli w toku rozpatrywania zgłoszenia zostaną wykryte jakieś nieprawidłowości wówczas Urząd zawiadomi o tym zgłaszającego i wezwie go do uzupełnienia dokumentacji lub usunięcia wskazanych braków. Może też być, że zgłoszenie zostało dokonane z naruszeniem przepisów o jednolitości wówczas Urząd wezwie zgłaszającego do złożenia oddzielnych zgłoszeń.

Krok szósty- decyzja UP
Jeżeli nie zostaną stwierdzone żadne braki ustawowe warunków do uzyskania patentu, wówczas Urząd wyda decyzje o udzieleniu patentu. Decyzję pozytywną o udzieleniu patentu UP wydaje najwcześniej po upływie 2 lat. Jest to związane z procedurą zakładającą publikację wynalazku niezwłocznie po 18 miesiącach oraz możliwością zgłaszania uwag przez osoby trzecie przez następne 6 miesięcy.

Krok siódmy- opłata za okres ochrony

Patent otrzyma zgłaszający, który spełni warunek konieczności uiszczenia opłaty za pierwszy okres ochrony.

Krok ósmy-kolejne opłaty

Opłaty za kolejne okresy ochrony wynalazki płatne są z góry. Jednak nie mogą one zostać uiszczone nie później niż w dniu w którym upływa poprzedni okres ochrony.


A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 08-20-2012, 10:01   #2
Karinka
urząd patentowy w Polsce to po prostu typowy przykład państwa w państwie bo robią co chcą i działają jak chcą i nie ma chyba na nich bata. ja prawie 3 lata walczyłam o pewien znam słowno towarowy i dopiero kolejny rzecznik patentowy mi to wywalczył i to już dosłownie po odrzuceniu mojego wniosku. miał facet łeb na karku i takie odwołanie napisał że nie mieli wyjścia i zatwierdzili ale co się nastresowałam przez prawie 3 lata to się nastresowałam
Karinka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-23-2012, 10:45   #3
Mareczek33
Słyszałem już z kilku źródeł, że opatentowanie czegoś to swoista droga przez mękę... Mnóstwo biurokracji, koszty, decyzje podejmowane w zależności od dobrego lub złego humoru jakiegoś urzędnika. Krótko mówiąc: masakra. Trzeba mieć naprawdę nerwy ze stali, żeby pokonać to wszystko od początku do końca.
Mareczek33 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-23-2012, 13:03   #4
wroclove
Zgłoszenie patentu to może droga przez mękę ale na pewno jest to sprawa warta poświęcenia. Procedur nie zmienimy, a możemy wyłącznie zyskać po zgłoszeniu w Urzędzie Patentowym. W nowoczesnej gospodarce wartości niematerialne i prawne odgrywają bardzo znaczącą rolę.
wroclove jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Przeniesienie konta bankowego krok po kroku A.G. 5 05-13-2014 10:03