KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Prawo

NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE PRZELEWÓW BANKOWYCH

 
Ocena: Ocena wątku: 1 głosów, 4.00 średnia.
Linki sponsorowane


stare 10-28-2012, 22:26   #1
zetKoniec z opóźnieniami w przelewach. Jeśli w twojej skrzynce pocztowej znalazła się gruba koperta nadana przez bank to najprawdopodobniej jest to nowy regulamin związany z usługami płatniczymi. Dzieje się tak ponieważ w życie weszła znowelizowana ustawa, którą bank miał banki miały czas przyjąć do 24 października b.r.

Nowe regulacje mogą znacząco zmienić układ sił na runku ponieważ dotyczą one transferu pieniądza. A co najważniejsze usługi związane z nowymi regulacjami mogą swobodnie świadczyć także podmioty niebędące bankami, a to może spowodować wzrost konkurencji w kwestii przelewów i technologii z nimi związanych.

Szybsze przelewy

Nowe regulacje dotyczą przede wszystkim transferu pieniędzy. To ta część regulacji, którzy klienci banków odczują znacząco, ponieważ bank ma od dziś obowiązek dopilnować, aby pieniądze znalazły się na rachunku docelowym nie później niż do końca następnego dnia roboczego. Termin ten może ulec wydłużeniu o jeden dzień pod warunkiem, że złożyliśmy dyspozycję w postaci papierowej.

Ustawa określa terminy realizacji zleceń i dotyczą one zarówno rodzimej waluty, jak i przelewów zagranicznych. Ustawa nakłada także obowiązek na instytucje, które te przelewy otrzymują. I w momencie kiedy je otrzyma musi bezzwłocznie udostępnić je odbiorcy. Oznacza to koniec oczekiwania na księgowanie, które tak często było powodem opóźnień w otrzymaniu środków.

Rzetelniejsze informowanie klientów

Zmiany w ustawie regulują również obowiązek informowania klientów o zmianach w regulaminach oraz zmianami opłat i prowizji. Niejednokrotnie do tej pory banki czy inne instytucje finansowe zaskakiwały nas zmianami prowizji. Często po kilku miesiącach klient samodzielnie dochodził do tego, że „coś” zmieniło się w koncie lub innym produkcie bankowym. Od dziś bank będzie musiał obwieścić zmiany w regulaminie lub taryfie z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Na dodatek w treści umowy można ustalić, że brak sprzeciwu klienta w związku ze zmianą stawek, oznacza akceptację nowych warunków. Jeśli jednak klient wniesie sprzeciw, to może on rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym bez ponoszenia jakichkolwiek opłat.

Karty płatnicze

Także w tej kwestii nowa ustawa wprowadza regulacje. Dotyczą one nieautoryzowanych transakcji dokonanych kartą płatniczą. W momencie kiedy klient twierdzi, że nie autoryzował danej transakcji (nie wyraził zgody na obciążenie rachunku), a pomimo tego jest ona widoczna w koncie, to dostawca usługi płatniczej musi udowodnić, że transakcja była autoryzowana przez klienta i że dostała wykonana prawidłowo.

Najważniejsze regulacje nowej ustawy o szybkich przelewach to:

- Usługi transferu pieniądza mogą swobodnie świadczyć także podmioty, które nie są bankami.
- Po zleceniu transakcji pieniądze mają trafić na rachunek banku docelowego nie później niż do końca następnego dnia roboczego.
- Przychodzący przelew, nawet transgraniczny, nie oczekuje na zaksięgowanie.
- Informacje o zmianie w regulaminie czy TOiP podaje się z 2-miesięcznym wyprzedzeniem.
- Bank informuje z góry o koszcie transferu pieniądza, czasie jego realizacji i stosowanym kursie walutowym.
- Klient ma 13 miesięcy na zgłoszenie niewłaściwie zrealizowanych transakcji.


zet jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 11-17-2012, 13:16   #2
Pandoprecli
Wiesz, ja nadal nie jestem pewien czy to faktycznie wniesie takie piękne zmiany, bo jakoś tego nie odczuwam. Czemu oni nie pracują na przykład w weekendy nad przelewami?
Banki się nastawiają tylko na


i kredyty gotówkowe taka jest prawda.
Pandoprecli jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-30-2012, 13:51   #3
Mareczek33
Wprowadzili to już? Bo jakoś nie widzę żadnych zmian... Tak jak czekałem całą dobę na przelew z Credit Agricole do PKO BP, czekam nadal tak samo długo. A szkoda, bo czasem zależy mi na szybkim przepływie środków i okazuje się, że nie ma ich na żadnym koncie i nikt nie może z nich skorzystać... a zarabiają pewnie banki, które przetrzymują kasę
Mareczek33 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Ograniczenia dotyczące kredytów walutowych Wera_nika 1 10-24-2010 16:18
Wady automatyzacji usług bankowych A.G. 1 04-26-2010 09:07