KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Wiadomości > Prawo

ZAWARCIE UMOWY Z DEWELOPEREM – NA CO UWAŻAĆ ?

 
Ocena: Ocena wątku: 1 głosów, 4.00 średnia.
Linki sponsorowane


stare 04-22-2010, 21:06   #1
M.W.
 Podpisując umowę z deweloperem warto znać swoje prawa do nabycia nowego mieszkania lub domu. Jak w każdej zawieranej umowie znajdują się w niej pewna ważne czynniki, które trzeba uważnie przeanalizować.

Czy cena w umowie deweloperskiej może ulec zmianie?

Jak najbardziej, cena mieszkania czy domu w umowie deweloperskiej może ulec zmianie i zastrzeżenia przewidujące możliwość podniesienia ceny albo jej waloryzacji często występują w tego typu umowach. Zanim mieszkanie będzie do odbioru w trakcie jego budowy sytuacja gospodarcza może ulec zmianie, a deweloper chce uniknąć takiego ryzyka więc ewentualne tego konsekwencje będzie ponosić klient. Mowa tu np. o ewentualnym zwiększeniu stawek VAT, wzrost kosztów niezbędnych materiałów, robocizny itp.

Oczywiście deweloper ma prawo zastrzec w umowie fakt, że cena może ulec zmianie, jednak bezwzględnie musi temu towarzyszyć możliwość odstąpienia od umowy i skorzystanie z takiego wyjścia awaryjnego nie powinno się wiązać z żadnymi dodatkowymi kosztami ze strony konsumenta. Jeśli zaś deweloper zapomni o takim zapisie, który umożliwia modyfikację ceny, to nie będzie on obowiązywał nabywcy będącego konsumentem. Będzie to bowiem stanowiło niedozwoloną klauzulę umowną, o której jest mowa w art. 385 pkt. 20 Kodeksu cywilnego.

Terminy obowiązujące dewelopera


Prócz przedmiotu umowy oraz ceny tego przedmiotu bardzo ważną sprawą dla kupującego są terminy wydania kluczy do lokalu czy ustanowienie odrębnej własności lokalu u notariusza. Te terminy również powinny być zawarte w umowie a co ważniejsze powinno się zabiegać o to by były ujęte najlepiej w konkretnych datach. Korzystną informacją odnoszącą się do terminów byłby brak odstępstw nawiązujących do złych warunków pogodowych itp.

Kary grożące deweloperowi


Deweloperowi grożą kary za niewywiązanie się z obowiązków, które wynikają z treści umowy. Jednak niestety nie zawsze są one korzystne dla samego klienta. Wbrew pozorom mogą być one wręcz korzystne dla dewelopera, bo mogą ograniczać jego odpowiedzialność. Chodzi o to, że zastrzeżenie kary umownej w zasadzie uniemożliwia uprawnionemu dochodzenie odszkodowania na zasadach ogólnych. Co innego, gdy z umowy wynika, że kara umowna nie wyłącza możliwości żądania naprawienia szkody przewyższającej wysokość kary umownej. Dodania tego ostatniego zastrzeżenia do umowy należy wymagać od dewelopera.


Wpłaty na rachunek powierniczy

Wpłaty na taki rachunek są bezpieczniejsze niż wpłaty na rachunek dewelopera. Dzieje się tak ze względu na fakt, że środkami, które są tam wpłacane, zarządza bank. Bank z kolei tak wydziela i dysponuje środkami, aby wypłacać je deweloperowi w momencie gdy są potrzebne na pewnych etapach budowy (rachunek typu otwartego). Zdarza się tak, że bank uwalnia środki dopiero w momencie zakończenia inwestycji i podpisania aktu notarialnego ustanawiającego własność mieszkania (rachunek typu zamkniętego).

Rachunek powierniczy zabezpiecza także nabywcę w przypadku kiedy deweloper ogłosi upadłość czy wszczęta zostanie przeciwko niemu egzekucja. Warunkuje to czynnik, aby umowa powiernicza została zawarta z datą pewną, tj. notarialnym poświadczeniem daty okazania dokumentu.
Odpowiedzialność za wady

Nabywca zyskuje wobec dewelopera uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne budynku wygasające po upływie 3 lat. Termin ten liczony jest od dnia wydania budynku.

Ustawa reguluje możliwość na roszczenie, ograniczenie i wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Jeśli umowa dotyczy konsumentów to dwie ostatnie formy modyfikacji rękojmi nie są dopuszczalne. Tak więc np. roczna rękojmia zawarta w umowie z konsumentem nie jest ważna. Wyjątek stanowią elementy nie będące częściami składowymi budynku, jak np. klimatyzatory itp. Ważne jest również, że nabywca nowego mieszkania czy domu nie traci praw z tytułu rękojmi za wady jeśli podpisze pozytywne dla dewelopera protokoły odbioru i złożenia oświadczenia o braku usterek.

Deweloper musi być zawiadomiony i jakiejś wadzie w ciągu miesiąca od momentu jej wykrycia. W innym wypadku traci się uprawnienia z tytułu rękojmi.


M.W. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 04-22-2010, 22:56   #2
zet
oj sprawdzic to trzeba dużo więcej rzeczy Da przykład taka prozaiczna sprawa jak plan zagospodarowania przestrzennego. U nas w Szczecinie kilka lat temu jeden deweloper zbudował na ul Topolowej osiedle z domami, które były niezgodne z planem zagospodarowania przestrzennego. Ludzie pokupowali mieszkania po czym okazało się, że nakazano ich rozbiór Sprawa 100% autentyczna więc widać, że zanim kupimy nowe mieszkanie to najlepiej samemu jeszcze udać się do gminy i sprawdzić czy blok jest zbudowany zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego.
zet jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-23-2010, 08:25   #3
Wera_nika
Oczywiście trzeba wiele rzeczy sprawdzić, ale nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Jest wielu sprawdzonych deweloperów, którym zależy na tym, by wybudować wszystko ok, tak by klienci byli zadowoleni, bo to przecież oni później wystawiają mu opinię. Jeśli chce kontynuować swoją działalność musi być rzetelny i wywiązywać się z umów, terminów itp.
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-23-2012, 13:29   #4
Mareczek33
Ta historia ze Szczecina brzmi wręcz niewiarygodnie. Ale chyba nie wszyscy deweloperzy są jednakowi. Myślę że warto interesować się przede wszystkim takimi, którzy mają już jakąś wyrobioną, oczywiście pozytywną opinię wśród klientów. Jest przecież wiele porządnych firm. Nie mierzmy wszystkich jedną miarą
Mareczek33 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 08-05-2012, 20:33   #5
wroclove
Często podczas wyboru dewelopera zapominamy o elementarnych szczegółach, które należy bezwzględnie zweryfikować zanim podpiszemy umowę. Chodzi mi przede wszystkim o sprawdzenie statusu prawnego dewelopera, jego sytuacji finansowej oraz o zapoznanie się z opiniami dotyczącymi danej firmy na rynku nieruchomości. Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Dlatego warto zwrócić się także po pomoc do prawnika specjalizującego się w tych kwestiach.
wroclove jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-25-2019, 17:48   #6
PLCG
 
Warto wziąć pod uwagę firmy, które współpracują z wieloma deweloperami, dzięki temu specjaliści są w stanie doradzić najlepszą opcję.
Jesteśmy jedną z takich firm, zapewniamy kompleksową obsługę w zakupie mieszkań.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani - zapraszamy do kontaktu.

Pozdrawiamy, zespół PLCGPLCG jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Zakupy na raty- jak odstąpić od umowy? A.G. 8 12-22-2014 14:27
Renegocjonowanie warunków umowy kredytu-kredyt restrukturyzacyjny A.G. 4 08-29-2012 23:02
Umowa przedwstępna z deweloperem – negocjacje umowy M.W. 1 08-23-2010 11:20
Dokumenty wymagane do podpisania umowy z bankiem M.W. 2 05-31-2010 11:59